Dlaczego nie uzyskuję przyspieszenia na macierzy RAID0?

Dział poświęcony sprzętowi. Jeżeli masz problemy z procesorem, pamięcią, płytą główną, kartą graficzną to jest dział dla Ciebie.

Dlaczego nie uzyskuję przyspieszenia na macierzy RAID0?

Postautor: mimimi » 26 wrz 2012, 11:36

Hej,

Na wstępie moja konfiguracja:
i7 980 3.33GHz
12GB RAM @ 1.6G
zewnętrzny kontroler RAID na PCI express HPT2710
do tego kontrolera podłaczone są trzy identyczane dyski SAS 6.0GB 15krpm 300GB.

Na macierzy zaintalowany jest Win7x64 SP1 z domyślnymi ustawieniami. i nic monadto.

Otóż przed upgradem do RAID0 miałem zainstalowany tylko jeden dysk, a szybkość systemu była powiedziałbym taka sama.

Czy coś jest tu źle ustawione czy nie mam się spodziewać zauważalnego przyrostu prędkości po przejściu na RAID0? Mam wrażenie, że tzw wąskim gardłem jest tutaj jednak dysk gdyż cały cas cos tam się mieli.

Awatar użytkownika
mimimi
Junior Member

Re: Dlaczego nie uzyskuję przyspieszenia na macierzy RAID0?

Postautor: sztosz » 26 wrz 2012, 19:14

Masz bardzo szybkie dyski, więc być może nie jest problemem tu sam transfer, a np. czas wyszukiwania? Problemem może też być coś innego, bo to że dysk "mieli", nie oznacza że transfer danych jest duży. U mnie na dwóch samsungach 7200 różnica między mirrorem a stripem jest niewielka. Zauważalna, ale nadal nie wielka.

Awatar użytkownika
sztosz
Administrator

Re: Dlaczego nie uzyskuję przyspieszenia na macierzy RAID0?

Postautor: Fazii » 14 sie 2013, 14:33

Raid 0 nie zawsze daje znaczny przyrost transferu. Duże znaczenie ma tutaj czas dostępu każdego z dysków. Im więcej dysków podłączymy w macierz tym jest on wyższy i wydajność spada.

Fazii
Junior Member

Wróć do Hardware