Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Wypowiedzenie umowy o pracę

#1
Pracownikowi wypowiedziano umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracodawca popełnił jednak kilka błędów: błędnie podał datę zawarcia umowy o pracę itp.
Czy w takiej sytuacji nie należy uznać, iż umowa została wypowiedziana niezgodnie z prawem i pracownika takiego należy przywrócić do pracu wypłacając przy tym pobory za okres w którym nie świadczył pracy?
Czy taka sprawa ulega przedawnieniu, a jeżeli tak, to po jakim czasie?
#2
Witam
Podaj VOGEL więcej szczegółów tej umowy. Być może błędna data to po prostu pomyłka a być może jest to celowe, żeby właśnie pozbawić pracownika okresu wypowiedzenia. Przydałby się np. okres wypowiedzenia gdyż jest on uzależniony również od okresu zatrudniena. Pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę o pracę na czas nieokreślony, tylko ważne są przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę. Podczas okresu wypowiedzenia pracownikowi przysługują wszystkie świadczenia tak jak podczas okresu zatrudnienia. Jeśli temat aktualny to podaj więcej szczegółów.
#3
Okres wypowiedzenia jest zachowany, zwolnienie nastąpiło z przyczyn ekonomicznych. Pod tym względem wszystko jest OK. Chodzi o to, że:
1. na skutek błędu wypowiedziano umowę nigdy nie zawartą. Można więc domniemywać, że wypowiedzenie takie jest nieważne
2. jeżeli wypowiedzenie można uznać za nieważne (błędne?) to co dalej? Czy pracownikowi przysługują takie same prawa jak w przypadku wypowiedzenia niezgodnego z prawem? Czy sprawa ulega przedawnieniu, a jeżeli tak, to po jakim okresie?
Pozdr
#4
Witam
Przepraszam, że wczoraj nie odpisałem ale chcieliśmy z żoną zasięgnąć porady fachowca (znajomego prawnika). Niestety jest nieosiągalny, żona kieruje placówką, która zatrudnia około 20 osób i z własnego doświadczenia dość przykrego zresztą (sprawy) proponuje aby skierować się z tym do Sądu Pracy. W takich przypadkach pracownik z reguły jest na pozycji wygranej.
#5
Moim zdaniem sprawa jest na tyle ważna i skomplikowana, że bez wcześniejszej porady prawniczej u prawnika, który zna aktualny kodeks pracy (co nie jest takie oczywiste) nie ma co udawać się z tym do Sądu Pracy.
Z doświadczenia wiem, że w pozwie musi być napisane, jaki rodzaj odszkodowania (rekompensaty) się żąda, (oczywiście w granicach przewidzianych w kodeksie pracy).
W przypadku wygranej sprawy, tym żądaniem sąd jest zobligowany do wydania takiego a nie innego wyroku!
Dlatego proponuję zapoznanie się z kodeksem pracy zawierającym aktualny stan prawnym, kodeks koniecznie z komentarzem, który opisuje ten aktualny stan prawny. Najlepiej jest kupić taki kodeks i samemu zapoznać się z działem: "Stosunek pracy" a zwłaszcza z jego oddziałem pt. "Rozwiązywanie umowy o prace za wypowiedzeniem",
oraz z oddziałem pt.
"Uprawnienia pracownika w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę".

Najwygodniej i najdrożej udać się po poradę do dobrej kancelarii.
W przypadku, gdy jesteśmy pewni wygranej i oddania sprawy do Sądu Pracy polecam by wynająć adwokata, ponieważ pozywający pracodawcę nic nie płaci. Koszty zatrudnienia adwokata pokrywa strona przegrana. Nawet jak sprawa jest oczywista i prosta to pracodawcy stosują różnego rodzaju uniki i sprawa sądowa potrafi się ciągnąć bardzo długo, a odwoływanie się pracodawcy od wyroku do wyższej instancji to normalny etap mający na celu oddalenie dnia, w którym wyrok się uprawomocni. Wynajęty adwokat dopilnuje by sprawa toczyła się szybko bez ubocznych wątków i wzywania zbędnych świadków, a przede wszystkim by sprawa nie leżakowała w sekretariacie sądu.

Pozdrawiam.
#6
Witam
Oczywiście szunaj masz rację. Na początek należy udać się do prawnika.
#7
Cytat:Pracownikowi wypowiedziano umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracodawca popełnił jednak kilka błędów: błędnie podał datę zawarcia umowy o pracę itp. ?

każdy "błąd" trzeba oceniać indywidualnie - teksty "itp." są nie na miejscu, a tym konkretnym przypadku moga sprawić, że to co napiszę nie będzie prawdą

Cytat:Czy w takiej sytuacji nie należy uznać, iż umowa została wypowiedziana niezgodnie z prawem i pracownika takiego należy przywrócić do pracu wypłacając przy tym pobory za okres w którym nie świadczył pracy?
prawie na pewno nie
pomyłka w dacie jeżeli była tylko jedna umowa z pracodawcą i przez to nie ma wątpliwości, że o nią właśnie chodzi - nie mogą mieć aż tak ogromnego znaczenia, co najwyżej sąd nakarze skorygować "błąd"
skoro jednak widziałeś błąd można było - jak podpowiedziała Asystentka - odmówić przyjęcia wypowiedzenia - nie podpisywać odbioru dokumentu z powodu błędu (niewielkie by to miało co prawda znaczenie, ale prawdopodobnie pracodawca poprawiłby "błąd" co by pozwoliło uniknąć sądu)

inna sprawa co rozumiesz przez "błąd" może np. data jest OK, tylko że wcześniej zacząłeś pracę a nawet nie wiesz że umowa nie obejmuje całego okresu od początku pracy - data jest wtedy OK, ale Ty straciłeś kilka tygodni a może miesięcy ze stażu pracy
to już problem i trzeba będzie udowodnić że w ogóle pracowałeś w tamtym okresie (pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy)

Cytat:Czy taka sprawa ulega przedawnieniu, a jeżeli tak, to po jakim czasie
roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się po upływie 3 lat
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  umowa o pracę aymar 4 825 11.10.2020 09:47
Ostatni post: Spartan
  Zentrada.pl - Wezwanie do zaplaty, windykacja - problem z płatnym przedłużeniem umowy piotras 32 2,383 07.10.2009 19:34
Ostatni post: biedronka12
  Zmiana regulaminu w sieci play a możliwość rozwiązania umowy bez konsekwencji einstein-malysz 2 286 17.07.2009 10:27
Ostatni post: einstein-malysz
  Rozwiązanie umowy o dzieło oraz US Gnaq 10 666 29.12.2007 11:49
Ostatni post: Frank Holman
  Wynagrodzenie za pracę w niedzielę. netvalker 1 321 14.03.2007 20:11
Ostatni post: Frank Holman
  Umowa o pracę dla niepełnoletniego zx 3 402 31.10.2005 10:41
Ostatni post: Frank Holman
  Rozwiązanie umowy vacu 13 644 26.10.2005 20:03
Ostatni post: vacu
  Hydraulik u aymara [wycena usługi bez wcześniejszej umowy] aymar 16 739 20.05.2005 21:20
Ostatni post: szunaj
  Wynagrodzenie za pracę VOGEL 11 712 03.07.2004 08:30
Ostatni post: VOGEL

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości