Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Wynagrodzenie za pracę w niedzielę.

#1
Otóż moja sprawa wygląda następująco.

W trakcie pełnienia tzw. „Dyżuru domowego”* zostałem wezwany w niedzielę do pracy gdzie przepracowałem 8:45minut. Pracodawca udzielił mi dnia wolnego za niedzielę oraz wypłacił 100% dodatek do 1 nadgodziny (owe 45minut). Natomiast pozostałe 8h traktuje jako właśnie tzw. „wychodne” - wspomniany dzień wolny.
Czy owe 8 godzin ma być w ten sposób traktowane czy też jako nadgodziny?

Według zakładowego „Układu zbiorowego” (który niekompletny udało mi się zdobyć):

Cytat:art. 30 § 2:
„Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż wynikający z Kodeksu pracy.”

Cytat:art. 30 § 4:
„System i rozkład czasu pracy, oraz przyjęte okresy rozliczeniowe, termin rozpoczynania i kończenia poszczególnych zmian roboczych, czas pracy w porze nocnej, a także tryb określania terminów dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w pięciodniowym tygodniu pracy określa Regulamin pracy Pracodawcy.”

Cytat:art. 31 § 1
„Praca wykonywana ponad normę czasu pracy określoną w art. 30 § 2, uwzględniając przepis art.30 § 4 stanowi pracę w godzinach nadliczbowych”


Mój czas pracy wynosi 8h od poniedziałku do piątku. Każda godzina przepracowana powyżej tego, w okresie od poniedziałku do soboty traktowana jest jako nadgodziny.

Według mojego rozumowania, za pracę w niedzielę przysługuje mi bez względu na przepracowaną ilość czasu dzień wolny a za przepracowane godziny - 100% dodatek, bądź czas wolny od pracy w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin.

Czy ja to dobrze rozumiem?

*Mój dyżur domowy to ustna umowa pomiędzy mną a mistrzem i kierownikiem, która dotyczy tego że 1 tydzień w ciągu miesiąca (od poniedziałku do niedzieli) będę dostępny pod telefonem w razie awarii.

Jeśli to nie kłopot prosiłbym o odpowiedź podpartą artykułami K.P.

Pozdrawiam.
#2
a/
umowę o pracę zawiera sie z pracodawcą i powinna być ona potwierdzona na piśmie - oprócz takiej umowy obowiązuje w kontaktach z pracodawcą jedynie powszechne prawo pracy (czyli ustawy i prawodawstwo międzynarodowe uznane za prawo w Polsce)
to chyba EOT

ps. za pracę w niedzielę zgodnie z prawem pracy przysługuje dzień wolny od pracy a za nadgodziny (czyli przekroczenie dziennej normy 8 godzin - dodatek)
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  umowa o pracę aymar 4 825 11.10.2020 09:47
Ostatni post: Spartan
  Umowa o pracę dla niepełnoletniego zx 3 402 31.10.2005 10:41
Ostatni post: Frank Holman
  Wynagrodzenie za pracę VOGEL 11 712 03.07.2004 08:30
Ostatni post: VOGEL
  Wypowiedzenie umowy o pracę VOGEL 6 636 06.05.2004 15:04
Ostatni post: Frank Holman

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości