Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Wynagrodzenie za pracę

#1
Pracodawca zmienił mi sposób naliczania poborów w następujący sposób:
podstawa została obniżona o 30%, natomiast obniżkę tę zrefundowano mi w postaci premii 30% (w sumie wychodzi prawie to samo). Umowa o pracę nie została jednak zmieniona. Czy pracodawca może tak postąpić, a jeżeli nie, to czy mam prawo żądać wypłacenia kwoty o którą została obniżona moja pensja (celowo pomijam fakt, iż pracodawca wypłaca premię)?
#2
Cytat:podstawa została obniżona o 30%, natomiast obniżkę tę zrefundowano mi w postaci premii 30% (w sumie wychodzi prawie to samo).
Cytat:Umowa o pracę nie została jednak zmieniona
te 2 cytaty są trochę sprzeczne - mógłbyś to przybliżyć
#3
VOGEL czyżbyś posiadał umowę, w której nie podano wynagrodzenia zasadniczego ani wysokości premii?
Tak jak napisał Frank, takie coś, o czym piszesz jest niemożliwe, jeśli umowa o prace jest sporządzona zgodnie z przepisami.
#4
Już wyjaśniam - umowa została podpisana na kwotę X i wszystko było OK. Później jednak pracodawca zaproponował mi (była to propozycja z serii "nie do odrzucenia") zmianę stanowiska pracy. Na nowym stanowisku obowiązywały jednak inne zasady płac: pobory składał się z pensji podstawowej i 30% premii. Obniżono mi więc dotychczasową pensję o 30%, a różnica wypłacana była właśnie jako premia.
Błąd pracodawcy polega na tym, iż nigdy nie przedstawił mi do podpisu aneksu do umowy o pracę zmieniającego jej warunki, natomiast zmienił mi sposób naliczania poborów.
Reasumując wygląda to tak:
Wynagrodzenie zasadnicze - 70% X
Premia - 30% X

Pytanie brzmi: czy jest to zgodne z prawem, i czy mimo wypłacanie mi premii (której nie gwarantuje mi aktualna umowa o pracę) mogę żądać od pracodawcy wyrównania wynagrodzenia zasadniczego do 100% X (czyli do takiego które wymienione jest w umowie o pracę)?
#5
pamiętaj, że formalnie wciąż obowiązuje niezmieniona umowa

czy to wyjasnia Twoje wątpliwości Huh


spokojnie pracujesz sobie i wszystko "zliczasz" i zbierasz papiery (zaświadczenia o zarobkach z wyszcególnieniem składników wynagrodzenia płacy podstawowej itd.) - ew. jak się da dogadaj się z księgową i rób sobie kopie podpisanych list płac

po ustaniu zatrudnienia u tego pracodawcy także spokojnie zbierasz powyższe papiery i "obliczenia" i udajesz się z nimi do sądu pracy po brakującą* resztę kasy

-------
* brak (który jest szansa odzyskać w sądzie) oczywiście powstaje niestety dopiero w momencie gdy ostateczna kwota - z powodu niższej premii - nie osiągnie 100% Cry
#6
O ile dobrze Cię zrozumiałem, Frank, pomimo tego, iż wypłacano mi owe 30% premii (czego nie gwarantowała mi umowa o pracę) mogę starać się o wypłacenie eóżnicy w wynagrodzeczniu zasadniczym, czy tak?
#7
jak przecież pisałem, że
Cytat:* brak (który jest szansa odzyskać w sądzie) oczywiście powstaje niestety dopiero w momencie gdy ostateczna kwota - z powodu niższej premii - nie osiągnie 100%

nie da rady spokojnie tak zrobić abyś w sumie dostał więcej niz było umówione
#8
Ale przed ustaniem zatrudnienia musisz choćby w ostatnim dniu złożyć u pracodawcy pismo, ( z potwierdzeniem na kopii daty złożenia), w którym żądasz wyrównania wynagrodzenia za okres od do z wyszczególnieniem zaległej kwoty. Najlepiej z podaniem zaległości przypadających za poszczególne miesiące pracy.

Dość niejasne jest w twoim przypadku określenie premii. Czy jest to stała premia czy uznaniowa i jaki jest regulamin premiowania?

Znam taki właśnie przypadek z przed kilku lat, bo byłem świadkiem w sądzie pracy. Roszczenia pracownika o wyrównanie teoretycznie zaległego wynagrodzenia sąd pracy odrzucił po przedstawieniu przez pracodawcę listy płacy, na której pracownik podpisywał wypłatę, pensję podstawową i premie. Sąd umotywował to tym, że pracownik w sumie otrzymywał należną mu cała kwotę, a to, że jej część stanowiła premia nie ma znaczenia, bo regulamin premiowania przewidywał cytuje: premia uznaniowa do 25% wynagrodzenia podstawowego.
Pracodawca mógł, więc płacić jeden procent pracownikowi, bo to jest w przedziale do 25% i gdyby tak było to wówczas roszczenie pracownika o wyrównanie wynagrodzenia było by słuszne. Pracownik przecież otrzymał łącznie należne wynagrodzenie widniejące na umowie którą zawarł z pracodawcą.
Byłem mocno zdziwiony takim wyrokiem, zwłaszcza, że gość się nie odwoływał od niego.
#9
Frank Holman napisał(a):* brak (który jest szansa odzyskać w sądzie) oczywiście powstaje niestety dopiero w momencie gdy ostateczna kwota - z powodu niższej premii - nie osiągnie 100% Cry

Chcę wykorzystać błąd pracodawcy (czyli niedopełnienie obowiązków związanych z aktualizacją umowy o pracę) i wystąpić o wyrównanie wynagrodzenia zasadniczego.
Czy sąd może zaliczyć na poczet tego wyrównania wypłacaną wcześniej premię?

Może jest to rozumowawanie Kalego, ale widzę to tak:
- wynagrodzenie zasadnicze mam zagwarantowane w umowie,
- wypłata premii nie jest gwarantowana umową, ale traktują ją jako "dodatek specjalny", pomyłkę działającą na moją korzyść

Czy w takiej sytuacji mogę spodziewać się, iż sąd nakaże pracodawcy wyrównać wynagrodzenie zasadnicze ale również nakaże pracownikowi zwrócić bezpodstawnie pobraną premię?

piszemy w tym samym czasie stąd więc wynikają pewne niedomówienia. Teran po którym zamierzam (zamierzałem) stąpać jest grząski, dlatego lepiej wcześniej przeanalizować wszelkie możliwości. Z tego co piszesz, Frank, mając dobrego adwokata można by się pokusić o wprowadzenie pomysłu w życie
Szunaj - trochę mnie smucisz swoim przykładem Wink
#10
jest to rozumowanie Kalego Wink

sąd musi natomiast wyważyć wszystkie racje i wydać orzeczenie sprawiedliwe dla wszystkich stron

sąd pracy nie jest po to by "ukarać" kogokolwiek w jakikolwiek sposób

z niezrozumienia tej zasady pewnie wynikło zdiwienie kol. szunaja

tak więc powtarzam:
Cytat:nie da rady spokojnie tak zrobić abyś w sumie dostał więcej niz było umówione


---
nie zmienia to faktu, że
mając dobrego adwokata można się pokusić o wprowadzenie każdego pomysłu w życie
tylko czy to się ostatecznie opłaci
#11
VOGEL w praktyce w takiej sytuacji to sens ma tylko żądanie wyrównania wynagrodzenia za urlop lub chorobowe, które było w tym okresie naliczane z niższej podstawy wynagrodzenia, jeśli faktycznie tak naliczane było.
Dla jasności to ten przykład, który opisałem osobiście mnie nie dotyczył, świadkiem byłem, bo sąd chciał poznać opinie o pracowniku mi podległym i powody rozwiązania z nim umowy przez dyrektora. To jeden z wielu przykładów, jakie znam. Najlepszy numer to był jak gość przegrał w sądzie pracy sprawę o wyrównanie wynagrodzenia za pracę wykonywaną w dodatkowe dni wolne od pracy, za którą to prace nie otrzymał wynagrodzenia. Pracodawca stwierdził w sadzie, że wypłacił to wynagrodzenie w ramach premii uznaniowej. A że premia uznaniowa była wypłacana praktycznie jako stały dodatek do pensji każdemu pracownikowi (niezależnie od tego czy pracował dodatkowo) pod warunkiem, że nie chorował ani jednego dnia w miesiącu to już inna sprawa.
Po tych kilkunastu historiach, które poznałem teraz wiem, że w takiej sytuacji sąd pracy kieruje się żądaniem pracownika i w praktyce, jeśli te żądanie było złożone pracodawcy na piśmie to nie rozpatruje już żadnych innych roszczeń, które mogą pojawić się w trakcie rozprawy.
Tak jak napisał Frank sąd pracy nikogo nie każe, nawet za teoretycznie świadomie popełnione błędy, bo uwzględnia wszystkie aspekty dotyczące tego czy pracownik należne wynagrodzenie otrzymał czy nie i nieistotne, z jakich i ilu części składowych było te wynagrodzenie za pracę. Nawet w ewidentnych przypadkach, w których pracownikowi należy się jakaś konkretna suma sąd pracy dąży najpierw do porozumienia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem i dopiero, gdy to jest niemożliwe zajmuje się dokładnym rozważeniem sprawy i wydaniem wyroku. Dawniej tego nie wiedziałem i dlatego dokładnie tak jak napisał Frank byłem zdziwiony wyrokiem w sprawie, którą opisałem poprzednio.
Ja myślę, że nawet z dobrym adwokatem nie wygrasz z pracodawcą w sądzie pracy w sytuacji, gdy on udowodni, że w praktyce otrzymywałeś należną Ci kwotę wynagrodzenia. Po prostu dla sądu liczą się fakty, a nie teoria.

Swoja poprzednia wypowiedz pisałem i w międzyczasie oglądałem tv no i zapomniałem odświeżyć stronę i dopiero po wysłaniu wypowiedzi zobaczyłem, że Frank już dokładnie i fachowo wyjaśnił zagadnienie Dodgy .
#12
Dzięki wielkie za rady i opinie
Pozdrawiam
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  umowa o pracę aymar 4 824 11.10.2020 09:47
Ostatni post: Spartan
  Wynagrodzenie za pracę w niedzielę. netvalker 1 321 14.03.2007 20:11
Ostatni post: Frank Holman
  Umowa o pracę dla niepełnoletniego zx 3 402 31.10.2005 10:41
Ostatni post: Frank Holman
  Wypowiedzenie umowy o pracę VOGEL 6 635 06.05.2004 15:04
Ostatni post: Frank Holman

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości