Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Windows 10 Chia XCH - krypto oparte na pojemności dyków twardych

#1
Jak wiadomo kopanie Chia już idzie, a pojawiły się pierwsze poole, co przywróci sens istnienia małych kopalni. Jaki używany serwer pod plotowanie i farmienie Chia kupić? Jak nisko można zejść, z którego roku serwer kupić. Jak to jest z plotowaniem na dyskach SAS w RAID0? Szybkie dyski (15k SAS) i 8 dysków w grupie RAID daje już całkiem niezły IOPS.
Pozdrawiam
#2
Temat rzeka Smile Oficjalnie pooling już jest:
https://www.chia.net/2021/07/07/official...ed.en.html

Trzeba będzie plotować od nowa, ale będzie się opłacać, i małym i dużym.

Co do serwerów, to NIE używa się SSD do tworzenia pól. Smile 128GB RAM pozwala plocić w RAM informacja z drugiej ręki. W solo, dowiem się jak z poolami.

Teraz jak są poole to może się za to wezmę. W solo się nie kopie np.ETH Smile
Ma ktoś dostęp do zacniejszego serwera żeby potestować ploter w RAM Smile
#3
A nie jest tak, że przestrzeń dyskowa Chia za szybko rośnie? Zobacz tutaj: https://chiacalculator.com/ i sprawdź wersję advanced. W ostatnim tygodniu wielkość sieci wzrosła o 7% . Załóż, że taki wzrost o 7% względny  będzie przez najbliższe 40 tygodni.

Obecne dyski krowy mają 14 TB. Załóżmy, że kupujesz jedną krowę  i zapełniasz ją plotami za darmo. Przy założeniu wzrostu sieci jak powyżej wychodzi, że po 6 mies. masz 90 dolarów. A po roku łącznie 107 dolarów. Poole nie mają tutaj nic wspólnego. Kopiąc solo masz loterię.

Chia podało oficjalną informację, kiedy nie trzeba korzystać z pooli.

Kod:
There are almost 5000 reward events per day, so anyone who has a five thousandth of the total netspace will get about one reward per day on average, which results in not much variance over the course of months. Due to the overwhelming popularity of Chia farming, a five thousandth of netspace is still a lot, but it’s meaningfully lower than the equivalent proportion of space in Bitcoin–both for being able to self-pool and for a pool to hit a big enough size to be viable.

W tej chwili rozmiar dysków Chia to 178 PiB. 5 tysięcznych tego to 890 TiB. Tyle trzeba mieć żeby codziennie losować nagrodę i obywać się bez pooli. Odpowiada to 64 "krowom" 14TB z działkami. Mając 64 takie krowy obywamy się bez pooli. Przy założeniu 100zł za TB inwestycja jest 89 tys. zł. w same dyski. A przyrost sieci jest 7% względnie tygodniowo...
Większość ludzi tak naprawdę nie chce prawdy. Pragną jedynie ciągłego upewniania się, że to, w co wierzą, jest prawdą. Madaleine Albright
#4
Nie kupować. Polecam to obejrzeć i słuchać dobrej rady:

#5
Tutaj turbo plot na superkomputerze https://www.youtube.com/watch?v=dQRBmKCDV7E
192 rdzenie, 384 wątki!!!!  Czas: 63 sekundy!!! Można? Tylko trzeba mieć Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę!.
#6
Witam, to mój pierwszy post. Ktoś może napisać czy farmienie jest opłacalne na chwilę obecną na poolach? Słyszałem że opłacalne, a skoro tak, to skąd tyle ludzi chce sprzedawać sprzęt do Chia. którego poola do Chia używacie?
#7
Mam informację z pierwszej ręki od kogoś, kto farmi na małą skalę. 1TB plotów zarabia na dobę $4c do $5c czyli na nasze 15 groszy.

Dysk 10Tera kosztuje np. 1 tys zł i zwróci się po ponad roku, do max dwóch lat. Nie ma już miejsca na kupowanie ploterów lub samych plotów od kogoś, trzeba mieć możliwość gdzieś pokątnie wygenerować Wink
Inwestycja z terminem zwrotu 2 lata wcale nie jest wcale taka zła, pamiętajmy co było na początku z BTC.

EDIT - waluta Chia rzeczywiście wygląda na ekologiczną, koparka z plotami czyli serwer rackowy nie generuje wcale ciepła w porównaniu z Antminerami itd.
Większość ludzi tak naprawdę nie chce prawdy. Pragną jedynie ciągłego upewniania się, że to, w co wierzą, jest prawdą. Madaleine Albright
#8
Dziękować. Zarobki na jakim poolu, pls? Na necie widziałem oferty 1 plot za 1zł, to by się zwróciło szybko
#9
Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę!pool. Zarobki są podobne na każdym. Podobno na ETH się zarabia więcej, dlatego niektórzy rezygnują z Chia i przechodzą na kopanie ETH, tylko że to podobno jest aktualne jeszcze tylko kilka miesięcy. Tam też będzie zmiana, bo koparki ciągną za dużo prądu.
Większość ludzi tak naprawdę nie chce prawdy. Pragną jedynie ciągłego upewniania się, że to, w co wierzą, jest prawdą. Madaleine Albright
#10
Odpowiadam na PM i wstawiam też tutaj. 
Żeby zacząć sobie farmić Chia trzeba pobrać torrent z obecną bazą danych chia kilkadziesiąt GB.
Jest to plik oficjalny do pobrania ze strony Chia.
Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę!
Chia zmieniła politykę, udostępniła te torrenty w 2023 roku. Wszystko się zmienia. Opłacalność Chia jest ujemna...
Większość ludzi tak naprawdę nie chce prawdy. Pragną jedynie ciągłego upewniania się, że to, w co wierzą, jest prawdą. Madaleine Albright
  


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości