Ogłoszenie: Zasady pseudoRegulamiu - przeczytaj zanim napiszesz na forum
Zanim napiszesz na forum, pokaż, że włożyłeś(aś) chociaż minimum wysiłku w znalezienie odpowiedzi.

 1. Znajdź odpowiedni dział na forum. Główne działy to: Instalacja Windows, Utrzymanie Windows, Rozwiązywanie Problemów z Windows, Internet, Sprzęt w Windows, Programy dla Windows i Społeczność Forum. W obrębie każdego działu stworzone są fora podrzędne szczegółowe.
 2. Zajrzyj do tematu FAQ Windows XP (Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę!). Dla tego starego systemu było przygotowane FAQ, dla nowszych wersji FAQ zaniechano.
 3. Skorzystaj z Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę! i przejrzyj zasoby Forum. Najprawdopodobniej ktoś już miał podobny problem i udało się go rozwiązać.
 4. Jeżeli czytając wiadomości, natrafisz na temat związany z tym co Cię interesuje, nie zadawaj nowego pytania i nie twórz nowego wątku, lecz postaraj się kontynuować już istniejący.

  Zakładanie nowego wątku (tematu).

 5. Jeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi, załóż nowy temat. Najpierw zastanów się, do jakiego działu powinno trafić Twoje pytanie. Każdy dział posiada pewien zakres tematyczny, którego należy przestrzegać, inaczej Twój post zostanie przeniesiony i będziesz  musiał(a) go szukać (nie zostaniesz o tym powiadomiony).  Wyjątkiem jest dział Społeczność Forum, w którym można umieszczać wszystkie pytania niepasujące do innych działów.
 6. Niedopuszczalne jest zakładanie tego samego tematu w kilku działach!
 7. Bardzo ważną sprawą jest właściwe zatytułowanie naszego posta. Temat powinien być krótki, ale możliwie najdokładniej precyzujący poruszaną tematykę. Przykład dobrego tytułu to: "Problem z logowaniem po uśpieniu komputera". Niewskazane są np. takie tytuły  "Pomocy!!!", "WAŻNEEE!", "Nie wiem co robić...". Posty o takich tematach często są przez czytelników pomijane. Wypadałoby też aktywnie uczestniczyć w rozpoczętej dyskusji.
 8. Zadając pytanie, postaraj się dostarczyć rozmówcom maksimum informacji.
 9. Dbaj o kulturę języka. Dotyczy to zarówno unikania wszelkich wulgaryzmów, jak i dbania o ortografię, gramatykę i interpunkcję. To, że masz dysleksję nie zwalnia Cię od poprawnego pisania. Możesz przecież wkleić tekst do edytora tekstu i poprawić błędy. Nie przepraszaj za błędy - poprawiaj je. Dotyczy to wszystkich błędów językowych. Pamiętaj, że czasami jeden źle postawiony przecinek, może zmienić całkowicie znaczenie zdania.
 10. Staraj się pisać językiem jak najbardziej komunikatywnym. Nie nadużywaj emotikonek przy pisaniu wiadomości.Unikaj przesadnego formatowania tekstu. Kieruj się zasadą, że formatowanie służy polepszaniu przejrzystości tekstu, a nie jego zaciemnianiu.
 11. PISANIE DUŻYMI LITERAMI traktowane jest jako krzyk, a krzyczeć nie musisz.
 12. Używając skrótów takich jak IMHO lub RTFM, staraj się nie stosować tych bardziej wyszukanych, lecz co najwyżej tych powszechnie znanych. Wbrew pozorom, nie świadczy to o profesjonalizmie, lecz o jego braku.
 13. Kontroluj przed wysłaniem napisany przez siebie tekst. Korzystaj z opcji PODGLĄD.
 14. Jeśli po napisaniu i wysłaniu posta, dojdziesz do wniosku, że jeszcze o czymś zapomiałeś(aś), nie pisz kolejnego posta. Skorzystaj z możliwości edycji i popraw poprzednią wiadomość. Dwa posty pod rząd, tego samego autora świadczą o lenistwie i chęci "nabijania licznika" na Forum.
 15. Jeśli zdarzy Ci się wysłać przypadkowo dwa razy tę samą wiadomość, powiadom o tym Moderatora - usunie zbędnego posta.

  Brak odpowiedzi na pytanie zadane na forum


 16. Jeśli nie pojawiła się odpowiedź na Twoje pytanie, może to wynikać z tego iż:
              - Jesteś zbyt niecierpliwy(a) i nie zaczekałeś(aś) odpowiednio długo na odpowiedź.
              - Źle zatytułowałeś(aś) post, źle sformułowałeś(aś) pytanie, lub nie podałeś(aś) wystarczającej ilości informacji.
              - Pytanie zostało już kiedyś zadane i nikomu nie chce się odpowiadać na nie ponownie.
              - Pytanie przerosło możliwości i umiejętności wszystkich użytkowników forum Smile


 17. Nieważne co jest powodem braku odpowiedzi, nie wysyłaj ponownie tego samego pytania. Spróbuj sprecyzować to, które już zadałeś(aś).
 18. Pamiętaj, że celem istnienia Forum jest poszerzanie wiedzy osób korzystających z niego. Jeśli rozwiązałeś(aś) problem, zanim ktokolwiek na Twój post odpowiedział, podziel się z innymi swoimi doświadczeniami.
 19. Niektóre tematy lub posty żyją na Forum bardzo krótko. Najczęściej dlatego, iż naruszają Regulamin i zasady panujące na Forum (usuwane będą posty odnośnie prośby o seriale, cracki, gdzie znaleźć cracka do danego programu..., itp.).  
 20. Jeżeli twój post zniknął, to najpierw go poszukaj. Może został przeniesiony. Jeżeli się nie znajdzie, to nie pisz go ponownie - to nic nie da. Zwrócisz tylko na siebie uwagę Moderatorów i innych użytkowników. Napisz prywatną wiadomość do Moderatora z pytaniem o swój wątek.

  Odpowiadanie na forum

 21. Odpisując na czyjeś pytanie, staraj się robić to w sposób konstruktywny, staraj się pomóc. Komentarze typu: "popieram przedmówcę" niewiele wnoszą do dyskusji.
 22. Odpowiadając trzymaj się ściśle tematu. Pytającemu na pewno na tym zależy.
 23. Jeżeli nie znasz odpowiedzi, nie pisz nic. "Milczenie jest złotem".
 24. Uwagi na temat błędów stylistycznych, ortograficznych i interpunkcyjnych przekazuj autorowi w kulturalny sposób, najlepiej przez email lub Prywatną wiadomość (PW). Jeśli jednak nie przyniesie to żadnego rezultatu, napiętnuj niechlujstwo.
 25. Cytując innych, wytnij fragmenty niedotyczące problemu. Załączanie całej wypowiedzi, niekiedy długiej, nie ma sensu.
 26. Jeżeli zdecydujesz się do kogoś napisać email albo na Gadu-Gadu najpierw przedstaw się i powiedz skąd masz namiary
Pamiętaj: Zadawanie pytań na forum to nie prawo, tylko przywilej, którego każdy może zostać pozbawiony, jeśli nie będzie umiał z niego korzystać.

Oryginalny pseudoregulamin napisany przez Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę!

Formalny regulamin forum znajduje się Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę!.

Dyskusja na temat regulaminu Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę!