Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Windows XP Sygnały dzwiękowe POST po włączeniu komputera potem niebieski ekran zwis

#1
Witam
Mam problem z uruchamianiem komputera, gdy włączam go rano to albo wydobywają się z niego krótkie sygnały dzwiękowe(cały czas), albo po któkiej pracy następuje zawieszenie lub czasami reset(brak niebieskiego ekranu informującego o błędach). Sprawa wydaje się jednak dziwna gdyż po godzinie, dwóch, (w tym czasie kilka razy się zawiesił lub zrestartował) komputer zaczyna działać normalnie żadnego resetu czy też zawieszenia i tak do wieczora. Ale od rana znów ten sam problem. Czy może to być wina pamięci, albo za słabego zasilacza( mam 230 Watowy). Moja konfiguracja to Duron 950, 256 MB SDRAM, GForce 2 MX 200 64 MB, karta sieciowa Realtek, DVD Lg, Nagrywarka LG, karta dzwiękowa zintegrowana.Bios mam Awarda. Proszę o pomoc.
#2
a o płycie i chipsecie nic nie napisałes
#3
płytę dopiero co wymieniłem na nową Mercury KOB VIA KT266A FDSX, i zaczął mi się dzisiaj pojawiać niebieski ekran a na nim błąd: PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA, a także komunikat "wydaje się że przyczyną problemu jest plik win32k.sys"
#4
chyba skoczę dzisiaj do kumpla i przetestuje RAM, sprawdzałem ten błąd na stronie Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę! piszą tam że przyczyną może być uszkodzony RAM, L2 RAM cache lub VIDEO RAM, a także coś o błedach Easy CD Creatora 5.0 w Xp, nie wiem czy to wina Creatora, miałem go przecież zainstalowanego już od 6 miesięcy i dopiero teraz powodowałby jakiś błąd.
#5
Możliwe, że twój komp to tak jak kosiarka żeby dobrze zaczęła działać musie się najpierw rozgrzać.
Pozdro
#6
Na twoim miejscu policzyłbym sygnały dźwiękowe, bo nie są one bez sensu. Nie mam niestety pod ręką żadnej ściągawki, ale poszukaj, albo policz i tu napisz, ile ich jest. Sygnalizują one konkretne usterki (dawno z tego nie korzystałem, bo na płycie msi mam wygodniejsze diody). Pozdrawiam
#7
Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę!
Podczas składania, modernizacji lub podwyższania parametrów pracy procesora przydatna jest sygnalizacja na podstawie, której możemy sprecyzować uszkodzenie. Jednym z nich jest sygnalizacja dźwiękowa wydawana przez głośniczek systemowy, zazwyczaj nie dochodzi do wyświetlenia wyników procedury testowej POST i towarzyszy temu brak jakiejkolwiek ochoty podjęcia pracy przez monitor.
Niektórzy producenci płyt głównych umieszczają na swoich płytach układ sygnalizujący LED, który na podstawie kombinacji działających diod i przy pomocy instrukcji obsługi płyty możemy zdefiniować rodzaj awarii.
Jest też spotykany na niektórych płytach wyświetlacz cyfrowy, a identyfikacja uszkodzenia jest analogiczna.  Odczytujemy numer i odnajdujemy w specyfikacji płyty głównej jego interpretację. Jeśli nie posiadamy karty z legendą zaistniałych awarii możemy ściągnąć ze strony producenta płyty plik o nazwie postcode.pdf.

Sygnalizacja dźwiękowa
(kody BIOS-u American Megatrends - AMI)
1 sygnał (Refresh Failure) Błąd odświeżania pamięci RAM. W takim przypadku należy sprawdzić osadzenie modułów RAM, zamienić je miejscami lub wymienić na inne.
2 sygnały (Parity Error) W pierwszych 64kB pamięci RAM wystąpił błąd parzystości. Sposób postępowania jak w przypadku jednego sygnału.
3 sygnały (Base 64K memory failure) Oznacza to samo, co w przypadku dwóch sygnałów.
4 sygnały (Timer not operational) Uszkodzenie modułu zegara. Należy wymienić pamięć, jak w przypadku jednego tonu. Jeżeli czynność ta nie pomoże, oznacza to, że uszkodzona jest płyta główna i nie obejdzie się bez jej naprawy lub wymiany.
5 sygnałów (Processor error) Błąd procesora. Trzeba wyciągnąć procesor z gniazda i zamontować go ponownie.
6 sygnałów (8042 - gate A20 failure) Błędne działanie linii adresowej A20. Należy uruchomiś program Setup i wybrać opcję Fast Gate A20.
7 sygnałów (Processor exception interrupt error) Procesor wykrył uszkodzenie, które nie wykrył BIOS lub tez sam jest uszkodzony.
8 sygnałów (Display memory read/write failure) Uszkodzona jest pamięć karty graficznej.
9 sygnałów (ROM checksum error) Niezgodność sumy kontrolnej ROM-u. Należy zainstalować aktualną wersję BIOS-u.
10 sygnałów (CMOS shutdown register read/write error) Błąd pamięci CMOS. Jeżeli jest to możliwe należy uruchomić Setup BIOS-u i ponownie zapisać ustawienia poleceniem Save & Exit.
11 sygnałów (Cache memory bad) Uszkodzona zewnętrzna pamięć podręczna. Należy sprawdzić umocowaniu modułów tej pamięci. Jeżeli są przylutowane, nie obejdzie się bez wymiany płyty głównej.

Pozostałe sygnały dźwiękowe wygenerowane w czasie procedury testowej POST
Standardowy BIOS IBM (także AMI)

1 krótki sygnał ( = jeden sygnał ) - Procedura testowa wszystkich zainstalowanych urządzeń przebiegła pomyślnie.
1 długi & 1 krótki - POST wykrył uszkodzenie płyty głównej. Sprawdź zamocowanie płyty, prawidłowość podłączeń zasilania i wszystkich urządzeń.
3 długie - Błąd klawiatury. Należy sprawdzić czy klawiatura została podłączona prawidłowo (sprawdź czy klawiatura nie jest podłączona do gniazda PS/2 przypisanego dla myszki).
2 sygnały krótkie - Testy wypadły niepomyślnie dla jednego z urządzeń zainstalowanych w zestawie. Należy sprawdzić prawidłowość umocowania w gniazdach - czasami wystarczające jest wyciągnięcie i ponowne włożenie płytki lub wtyczki.
[b]1 długi & 2 krótkie
- [/b]
Problem z kartą grafiki (CGA). Zazwyczaj jest to spowodowane jednym z dwóch poniższych przypadków:
   1) błąd w obrębie BIOS-ROM - suma kontrolna jest nieprawidłowa.
   2) nieprawidłowe zamontowanie karty w slocie. Należy wyciągnąć i jeszcze raz zamontować kartę, pamietając o wkręceniu śrubki zabezpieczającej przed wysunięciem, a w konsekwencji tego nawet i wypadnięciem.

1 długi & 3 krótkie
- Problem z kartą grafiki (EGA/VGA). Zazwyczaj jest to spowodowane jednym z trzech poniższych przypadków:
    1) błąd DAC karty grafiki,
    2) błąd detekcji monitora,
    3) błąd pamięci RAM karty grafiki.
sygnał ciągły - Problem z zasilaczem, płytą główną - bardzo możliwe, że gdzieś jest zwarcie.
powtarzające się krótkie sygnały - Problem z zasilaczem, płytą główną - bardzo możliwe, że gdzieś jest zwarcie.
brak sygnału - Uszkodzony zasilacz lub głośniczek. Należy sprawdzić prawidłowość połączeń na złączach oraz przemierzyć wartość napięć wychodzących z zasilacza.
#8
Hej, a sprawdziłeś wentylatorek czy działa? Moze to on sie nie moze rozkrecic i procek sie przegrzewa ??
#9
wentylator działa jeden i drugi(karta graficzna) sprawdzałem, na razie testuje komputer na innej pamięci, do tej pory ani razu się nie zawiesił, zobaczymy co będzie dalej. Pozdrowienia
#10
swoją drogą podobał mi się ten żart z kosiarką............
#11
Znalazłem przyczynę, miałem walniętą kość RAM, wymieniłem i już się nie zawiesza. Pozdrawiam
#12
Witam od wczoraj dwa razy somoczynnie bez jakiegoś powodu zapiszczała mi "skrzynia" Dzwięki są pojedyncze, do 6 razy lub więcej (dokładnie nie liczyłem-ale policzę przy następnym razie). Mam Amibios wersję biosu P1.50(w zeszłym roku zrobiłem aktualizację biosu).Wszedłem na google i poszukałem kody dzwiękowe biosu, Amibios:
Kod:
1 - dźwięk błąd odświeżania RAM 
2 - błąd parzystości RAM 
3 - błąd w pierwszych 64kB RAM 
4 - błąd zegara systemowego 
5 - błąd procesora 
6 - błąd kontrolera klawiatury 
7 - błąd trybu wirtualnego procesora 
8 - błąd I/O pamięci karty graficznej 
9 - błąd sumy kontrolnej BIOSu 
10 - błąd pamięci CMOS 
11 - błąd pamięci cache 
ciągly dźwięk to błąd pamięci RAM lub pamięci karty graficzne
co najdziwniejsze w czasie tych dwóch zdarzeń "pisków" zadnych restartów nie miałem,ani zadnych błędów  na ekranie.System jest czysty!W podglądzię zdarzeń też nic o tym nie mam (ogólnie mam bez błędów w dzienniku zdarzeń). Co wy sądzicie o tym? Temperature mam w normie....ewentualnie sprawdzę pamięc, ale sądzę ze to nie to,  bo miałbym restarty a tego nie mam..Ogólnie to "popiszczy"  i przestaje ....Dwa razy tak miałem wczoraj i dzis....




Sygnały dźwiękowe przy uruchomieniu procedury POST (Power-On Self-Test)

Czasami zdarza się, że po przeniesieniu komputera z jednego miejsca w drugie, lub gdy pożyczamy na kilka dni znajomemu po włączeniu go u nas niestety nasz sprzęt odmawia posłuszeństwa i wydaje z siebie podejrzane dźwięki. Jak zwykle może być to spowodowane odłączeniem kabelka, lub nie dociśnięciem jakieś wtyczki, ale co zrobić, gdy już wszystkie kabelki posprawdzaliśmy a komputer nadal nie uruchamia się poprawnie?
Zamiast wpadać w panikę i wysyłać go od razu do serwisu, spróbujmy się przysłuchać tym dziwnym dźwiękom które wydobywają się z głośnika systemowego. Często zdarza się, że powód może być błahy i nasza niewielka ingerencja zaoszczędzi czas i pieniądze jakie moglibyśmy wydać na specjalistyczny serwis.
Najpierw zacznijmy od tego, że za start systemu odpowiedzialna jest procedura POST (Power-On Self-Test)znajdująca się w programie zapisanym w pamięci ROM każdego komputera, a kość odpowiedzialna m.in. za tą procedurę, znajduje się na płycie głównej naszego komputera, kostka ta zwana jest kością BIOS. Problem w tym, że na rynku znajduje się trzech głównych producentów BIOS-ów (AMI, Award, Phoenix) i jak się można domyślić każda z tych firm wydała na rynek swoją kość, która to generuje inne dźwięki od reszty.
Najłatwiej sprawdzić jaki BIOS znajduje się w naszym komputerze jest… włączyć komputer i zaraz na początku wcisnąć klawisz PAUSE na klawiaturze który uniemożliwi załadowanie się systemu, jeśli nam się to uda możemy spokojnie poszukać na ekranie monitora producenta. Przeważnie informacje o nim znajdziemy w prawym, lub lewym górnym rogu ekranu. Jeśli natomiast nasz monitor nie chce nic wyświetlić, a wydaje dźwięki z głośnika systemowego, możemy pokusić się o zaglądniecie do środka obudowy komputera i spróbować odczytać producenta z naklejki na samej kości BIOS. Jest to czarna kostka o wymiarach 4 na 1 cm umieszczona na płycie głównej naszego komputera.
Po zidentyfikowaniu producenta możemy uruchomić dalej komputer wciskając dowolny klawisz na klawiaturze i posłuchać „popisu wokalnego” naszej maszyny.
Poniżej opisano najczęściej spotykane sygnalny z jakimi spotykamy się na naszym serwisie w szkole. W większości przypadków producentem BIOS-ów na naszych szkolnych maszynach jest firma Award i sygnalny dźwiękowe tego producenta opisze poniżej, oczywiście nie wszystkie.
I tak, jeśli usłyszymy:
  • 1 długi i po nim 2 krótkie sygnały – oznacza to błąd karty graficznej – powinniśmy sprawdzić połączenie kabla od monitora do karty graficznej, sprawdzić czy nie ułamała się któraś z ‘nóżek” na tejże wtyczce, może też to być obluzowanie karty graficznej w slocie i wtedy wystarczy wyciągnąć i ponownie umieścić na miejscu karate grafiki.
  • 1 długi i po nim 3 krótkie sygnały – oznacza to błąd pamięci karty grafiki – powinno pomóc wyjęcie i ponownie włożenie karty grafiki do slotu
  •  długi dźwięk o wysokiej częstotliwości - oznacza, ze nasz procesor ma za wysoka temperaturę i dalsze użytkowanie komputera może spowodować przegrzanie rdzenia procesora, a co za tym idzie niestabilna prace, lub wręcz ja uniemożliwić – powodem może być uszkodzony wiatrak na procesorze, przetaktowanie (podkręcenie), lub tez niedokładne zespolenie procesora z radiatorem
  • naprzemienne sygnały tonu niskiego i tonu wysokiego – oznaczają złe umocowanie procesora w jego gnieździe – należy go wyjąc i ponownie włożyć w swoje miejsce w szczególności zwracając uwagę czy nie ma powyginanych „nóżek”
  • sygnał ciągły – jeden z najczęściej pojawiających się problemów to błąd pamięci – należy wyjąc i ponownie umieścić na swoim miejscu moduły pamięci, lub jeśli wymieniliśmy wcześniej pamięci powrócić do wcześniejszej konfiguracji
Więcej danych o sygnałach w procedurze POST generowanych przez BIOS-y możemy przeczytać na stronie Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę!

[*]Znajduje się tam sekcja poświecona kodom błędów nie tylko producentów których wyżej wymieniłem, ale też firm które są wprawdzie znane, ale na naszym rynku jeszcze rzadko spotykane.
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Windows Vista Bootmgr is missing po włączeniu komputera taki komunikat i czarny ekran ghebre 21 1,528 21.07.2011 07:11
Ostatni post: chiffownia
  Windows XP Po włączeniu komputera nic się nie dzieje - awaria sprzętowa dysku? corttez 1 272 07.03.2009 15:33
Ostatni post: Frank Holman
  Windows Vista Po włączeniu komputera czarny ekran z kursorem myszki amatormaciek 3 330 09.12.2008 15:50
Ostatni post: cin
  Windows XP Blue screen a potem nie odpala - wszystko staje jakby nie czytał biosu ogon 4 373 30.03.2008 12:46
Ostatni post: Bitterman
  Kursor zatrzymuje się na pewnej wysokości i jeździ jedynie w poziomie potem reset fazu 8 617 08.09.2006 20:51
Ostatni post: fazu
  Ekran ciemny po włączeniu w starym kompie lordgch 12 507 05.09.2006 20:55
Ostatni post: mQ
  Windows XP Po włączeniu komputera cisza muszę przytrzymać power i włączać drugi raz mc86 4 354 13.05.2006 18:47
Ostatni post: mc86
  Windows XP Zaraz po włączeniu kompa pojawia sie "American Megatrends" czarny ekran nie startuje. Waldek 19 4,076 27.04.2006 17:27
Ostatni post: Krizz
  DISK BOOT FAILURE nieraz przy włączeniu komputera na dwóch różnych dyskach twardych stamad7411 5 514 20.03.2006 10:56
Ostatni post: Frank Holman
  Windows XP Widows sie nie uruchamia (niebieski ekran) Maverick84 6 531 21.02.2006 20:50
Ostatni post: sztosz

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości