Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Windows 10 Istota portów na serwerze drukarek

#1
Nie potrafię zrozumieć istoty portów na serwerze drukarek, gdzie znajduje się duża ilość drukarek z określonym numerem IP. Po co są te porty jeśli jest już numer IP to klient komunikuje się z drukarką przez sieć za pomocą IP więc po co jeszcze do tego wpisuje się nazwę portu. Do tego jaka ta nazwa portu powinna być? Bo wiedzę że czasami jest to numer IP a czasami ta nazwa jest numerem IP z jakąś dowolną końcówką jak np: IP_10.73.83.66_P1  porty.jpg   
#2
To jest standardowy protokół drukowania, który powstał wiele lat temu. Działa na porcie 9100, wszystko co idzie na ten port jest wpychane do drukarki. Wysyłając dane na ten port trzeba podać nazwę kolejki.

Jeszcze parę lat temu w pokoju drukarek w większych firmach było kilka drukarek, a tylko jeden print serwer. Drukarkę podłączało się do print serwera, który miał nadany adres IP. Nazwy kolejek były ustawione na print serwerze na sztywno, nazwa kolejki była napisana przy porcie na print serwerze, do którego podłączało się drukarkę.

W komputerze Windows, który miał korzystać z drukarki trzeba było dodać "Standard TCP/IP Port" z danym numerem IP print serwera i nazwą KOLEJKI.

Dzisiejsze drukarki mają wbudowany print serwer i ignorują nazwę kolejki, drukując na każdą nazwę, jaką tylko się wpisze, po pod danym adresem IP jest tylko jedna drukarka. Dodawanie drukarki jest również zautomatyzowane i jest wykonywane podczas instalacji drukarki, a nie ręcznie. Stąd takie dziwne nazwy kolejek drukowania, Z adresem IP lub bez.

Można łatwo sobie samemu założyć taki port TCP/IP drukowania i nadać nazwę jaką się chce, żeby był porządek. Te porty są przechowywane w lokalnej stacji roboczej, nie idą przez żadne serwery, na tym polega wygoda tego rozwiązania.
Większość ludzi tak naprawdę nie chce prawdy. Pragną jedynie ciągłego upewniania się, że to, w co wierzą, jest prawdą. Madaleine Albright
#3
Dzięki za info. W końcu jakieś porządne wyjaśnienie, bo nigdzie w Internecie nie mogłem nic znaleźć. Rozumiem że port 9100 jest na drukarce a nie na serwerze ?. Oraz że te nazwy portów to są inaczej "nazwy kolejek" ? A także te nazwy portów (kolejki) są ustawiane lokalnie na komputerach klienckich a nie serwerze?

Mówiąc w drugim zdaniu o "print serwerze" masz na myśli urządzenie z numerem IP (taka kostka prostokątna) czy komputer z oprogramowaniem serwera drukarek ?

Napisałeś że drukarki mają wbudowany print serwer więc nazwa kolejki nie jest już potrzebna. Zastanawiam się tylko dlaczego mieliśmy przypadek w firmie gdzie musieliśmy wpisać poprawną "nazwę kolejki" (port) żeby drukarka wypuściła wydruk? Jeśli można dowolnie cokolwiek wpisać to nie powinno być takiego problemu.
#4
(07.11.2019 10:23 )tytanus napisał(a): Dzięki za info. W końcu jakieś porządne wyjaśnienie, bo nigdzie w Internecie nie mogłem nic znaleźć. Rozumiem że port 9100 jest na drukarce a nie na serwerze ?. Oraz że te nazwy portów to są inaczej "nazwy kolejek" ? A także te nazwy portów (kolejki) są ustawiane lokalnie na komputerach klienckich a nie serwerze?

Print serwer jest po to, żeby nie był potrzebny żaden inny serwer. Komunikacja następuje pomiędzy komputerem z którego idzie wydruk a print serwerem - na print serwerze na port 9100. Następnie dane wysyłane są do odpowiedniej, ustalonej kolejki z print serwera do drukarki. Informacje zwrotne trafiają do komputera, który zainicjował wydruk po TCP/IP.

Nazwa kolejki może być inna niż portu TCP/IP, ale domyślnie jest tworzona z nazwy kolejki.
Tutaj jest instrukcja konfiguracji print serwera D-Link, widać tam poszczególne ekrany.
https://www.dlink.com.sg/how-do-i-manual...ows-vista/

(07.11.2019 10:23 )tytanus napisał(a): Mówiąc w drugim zdaniu o "print serwerze" masz na myśli urządzenie z numerem IP (taka kostka prostokątna) czy komputer z oprogramowaniem serwera drukarek ?

Oczywiście urządzenie z numerem IP, cała zabawa polega na tym, żeby można było drukować niezależnie od tego który komputer jest włączony - ma  działać tylko komputer z którego drukujemy i print serwer. Przykładowe pudełko print serwera:  Dlink DPR‑1260

Cytat:Napisałeś że drukarki mają wbudowany print serwer więc nazwa kolejki nie jest już potrzebna. Zastanawiam się tylko dlaczego mieliśmy przypadek w firmie gdzie musieliśmy wpisać poprawną "nazwę kolejki" (port) żeby drukarka wypuściła wydruk? Jeśli można dowolnie cokolwiek wpisać to nie powinno być takiego problemu.

Powinienem napisać "w zasadzie" nazwa kolejki nie jest już potrzebna.  W momencie jak z drukarki wychodzi Ethernet idea nazwy kolejki drukowania przestaje mieć praktyczny sens, bo pod danym IP jest tylko jedna drukarka, ale drukarka może wymuszać podanie prawidłowej nazwy kolejki.

Na początku producenci (np. HP) wkładali do środka drukarki print serwer z takim samym oprogramowaniem jak w osobnym pudełku i konfiguracja była identyczna - trzeba czytać instrukcje obsługi... Tongue

Nowoczesny protokół drukowania to IPP. On chyba zakłada, że pod danym adresem jest jedna drukarka. Warto tego używać, bo informacje o drukarce i jej stanie - poziom tuszy, brak papieru itd. potrafi przesłać do komputera inicjującego wydruk... Tam nie ma w ogóle nazw kolejek. IPP chodzi na porcie 631.
Większość ludzi tak naprawdę nie chce prawdy. Pragną jedynie ciągłego upewniania się, że to, w co wierzą, jest prawdą. Madaleine Albright
#5
(07.11.2019 11:54 )Spartan napisał(a): Nazwa kolejki może być inna niż portu TCP/IP, ale domyślnie jest tworzona z nazwy kolejki.

Jaka jest zatem różnicą między nazwą portu a nazwą kolejki. Czy na jednym porcie może być wiele kolejek?. Jak to rozumieć ? Czy dwie różne drukarki mogą mieć taki sam port ?
#6
(07.11.2019 16:21 )tytanus napisał(a):
(07.11.2019 11:54 )Spartan napisał(a): Nazwa kolejki może być inna niż portu TCP/IP, ale domyślnie jest tworzona z nazwy kolejki.

Jaka jest zatem różnicą między nazwą portu a nazwą kolejki. Czy na jednym porcie może być wiele kolejek?. Jak to rozumieć ? Czy dwie różne drukarki mogą mieć taki sam port ?

Standardowy port może być albo typu RAW, albo typu LPR.
Wstawiam ekran z konfiguracji ręcznej portu po pominięciu automatycznyego wykrycia portu drukarki.
Standardowy port TCP ustawienia.jpg   

Jak masz pudełko print serwera, to ustawiasz kolejkę (queue)  i protokół LPR. Drukarkę wybiera kolejka, a nie sam port. Jednak w jednym porcie (tutaj nazwałem sobie ADAX) masz i tak jedną drukarkę na jednej kolejce queue.

Nazwa samego portu może być dowolna  u mnie ADAX. Używa jej się potem przy konfiguracji sterownika drukarki - zamiast do portu lokalnego ustawiamy port TCP/IP w sterowniku drukarki.

Ten typ RAW powstał, gdy już przestano używać nazw kolejek, bo print serwer jest wbudowany w drukarkę.

EDIT znowu mam trochę czasu

Cytat:Jaka jest zatem różnicą między nazwą portu a nazwą kolejki. Czy na jednym porcie może być wiele kolejek?. Jak to rozumieć ? Czy dwie różne drukarki mogą mieć taki sam port ?

Port to taka taksonomia w Windows określająca sposób podłączenia drukarki. Na jednym porcie może być tylko jedna drukarka, albo w trybie RAW, albo na odpowiedniej kolejce w trybie LPR. Natomiast dla jednej drukarki uda się zdefiniować dowolną liczbę takich samych portów - przykładowo mógłbyś dodać port ADAX2 ADAX3 z tymi samymi ustawieniami - adresem IP i ewentualnie nazwą kolejki w trybie LPR. Te porty tworzy często instalator. W zabagnionej sieci często zaczynamy od pokasowania nie używanych portów wskazujących na tę samą durkarkę

Dwie różne drukarki nie mogą mieć tego samego portu, ponieważ w trybie RAW mają różne adresy IP. Jeśli byłyby podłączone do pudełka na jednym adresie, to wtedy mają różne nazwy kolejek LPR - ta nazwa kolejki jest napisana przy odpowiednim gniazdku w print serwerze, np USB1, USB2, LPT1, LPT2 a wcześniej były też drukarki szeregowe, ale kto to dziś pamięta...

Ten port (nasz ADAX) określa jednoznacznie adres IP i kolejkę LPR drukarki (lub brak nazwy w trybie RAW).
Większość ludzi tak naprawdę nie chce prawdy. Pragną jedynie ciągłego upewniania się, że to, w co wierzą, jest prawdą. Madaleine Albright
#7
A to teraz rozumiem. Czyli wygląda na to że jedna drukarka może mieć tylko jedną kolejkę przypisaną do IP, USB1, USB2, LPT1, LPT2. Jeśli konfigurujemy drukarkę poprzez port LPR to ustawiamy nazwę kolejki natomiast jeśli przez port RAW (nowszej generacji) to podajemy tylko nazwę portu. Przyszła mi jeszcze taka myśl że może ten błąd przez który drukarka nie chciała drukować wynikł z tego że na print serverze przypuśćmy że był ustawiony port RAW o jakiejś "nazwie01" natomiast na komputerze lokalnym nazwa portu była inna "nazwa001", przez co nie chciała drukować. Teraz co należało zrobić to po prostu zmienić nazwę portu na komputerze lokalnym na "nazwie01" lub na print serverze na "nazwa001" i wtedy by wszystko działało ?
#8
(08.11.2019 16:09 )tytanus napisał(a): może ten błąd przez który drukarka nie chciała drukować wynikł z tego że na print serverze przypuśćmy że był ustawiony port RAW o jakiejś "nazwie01" natomiast na komputerze lokalnym nazwa portu była inna "nazwa001", przez co nie chciała drukować. Teraz co należało zrobić to po prostu zmienić nazwę portu na komputerze lokalnym na "nazwie01" lub na print serverze na "nazwa001" i wtedy by wszystko działało ?

Ten port to nazwa tylko w Windows. Jak konfigurjesz drukarkę, to masz taką zakładkę "Ports" i tam są lokalne porty w komputerze takie jak USBXX, LPTXX, COMXX oraz te zdefiniowane porty TCP. To co wygeneruje sterownik drukarki wysyła do odpowiedniego portu i tyle.
Nazwa portu (taka jak ta moja ADAX) nie powinna mieć znaczenia, to nie idzie dalej.

Nazwa kolejki ma znaczenie, bo musi się zgadzać z nazwą kolejki w print serwerze, na którym jest drukarka.

Tak jak pisałem wcześniej jest jeszcze IPP - na porcie 631. Może używasz nie tego protokołu co trzeba. Drukarka po ipp zgłasza się pod adresem:

Kod:
http:// printer-ip-address :631
Większość ludzi tak naprawdę nie chce prawdy. Pragną jedynie ciągłego upewniania się, że to, w co wierzą, jest prawdą. Madaleine Albright
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Widoczność drukarek sieciowych w panelu sterowania udostępnionych po protokole IPP Jamnik007 10 809 11.01.2021 16:05
Ostatni post: Spartan
  Windows XP Usuwanie drukarek sieciowych vacu 1 597 31.12.2008 14:10
Ostatni post: vacu
  Producenci drukarek kodują w wydrukach daty i numer seryjny drukarki Frank Holman 9 839 23.10.2005 14:41
Ostatni post: szunaj

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości