Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Xubuntu 20.04 LTS na starym laptopie dostosowanie po instalacji

#1
Zgodnie z ustaleniami osiuję tutaj szybko co dostosowywałem po zainstalowaniu Linuksa w laptopie. Zdecydowałem się na Xubuntu 20.04 LTS.

Instalowałem z pełnego instalatora z pliku ISO nagranego na pamięć USB. Instalacja przebiegła strasznie wolno. Myślałem że też będzie działać gorzej, ale jestem zadowolony, Laptop startuje około 2 minuty, co nie jest złym wynikiem, jak na takiego starego dziadka, komputer ma być do netu i do Netflixa, Onet się otwiera, a strona główna Onetu jest teraz ogromna.

Główna instalacja po angielsku i spolszczenie przy pierwszym uruchomieniu

Instalator jest po angielsku. Xubuntu można elegancko spolszczyć, wchodząc do programów i wpisując Language można znaleźć narzędzie do zarządzania językiem. W tym narzędziu odinstalowujemy wszystkie języki a instalujemy polski. Następnie w wyborze języka przeciągamy polski tak, żeby był powyżej angielskiego. Angielski zostaje na liście wyboru języków pomimo odinstalowania Engilish United States. Po restarcie komputera jest od razu polski.

Skróty na pulpit

Po instalacji mamy zainstalowane: Firefox, Thunderbird, Libre Office komplet odpowiednik Worda, Excela, Powerpointa, a także program graficzny GIMP.

Aby powyciągać ikony na pulpit, trzeba w menu w górnym lewym rogu ekranu kliknąć "dodaj skrót na pulpit". Jeśli przeciągniemy na pulpit tak jak w Windows, to skróty nie przetrwają rebootu systemu.

Aktualizacja systemu do najnowszych wersji pakietów LTS

W tym momencie warto zrobić pełną aktualizację systemu z konsoli napisać

Kod:
sudo apt update
sudo apt upgrade

Dodatkowe przeglądarki

Komputer do internetów, więc doinstalowałem dwie przeglądarki Edge i Chrome z plików deb. Pobrałem te pliki ze stron a potem zainstalowałem poleceniem dpkg -i nazwa pakietu.deb z konsoli. Edge trzeba pobierać w wersji stable, a nie beta. Pół internetu podaje linki do bety, ale jest już stable.


Skype
Dokładnie tak samo zrobiłem ze Skype - też pobrałem z microsoftu plik .deb i zainstalowałem. Po instalacji przetestowałem mikrofon i głośniki działały od razu.
Aby Skype nie startował automatycznie usunąłem plik
Kod:
rm ~/.config/autostart/skypeforlinux.desktop

Po instalacji dodatkowego oprogramowania programy pojawiły się w menu w lewym górnym rogu. Porobiłem analogiczne skróty na pulpicie jak poprzednio w menu z programami klikamy ppm i "utwórz skrót na pulpicie".

Problem z przeszkadzajem przy starcie systemu

Dziki pomocy kolegi z forum rozwiązałem problem ze startem sytemu, pojawiał się przy każdym uruchomieniu komputera komunikat "Wykryto błąd programu systemu". Aby ten komunikat usunąć otwieramy plik
Kod:
sudo nano /etc/default/appor

W pliku odnajdujemy linię:
enabled=1
i zmieniamy ją na:
enabled=0

Program antywiirusowy
Musi być Smile zatem instalujemy z konsoli

Cytat:apt install clamtk

W programach w menu w lewym górnym rogu ekranu w zakładce akcesoria pojawia się ClamTK, za pomocą którego można przeskanować system. Uruchamiamy i wybieramy w oknie na dole "skanuj plik" można tam wybrać plik lub katalog do przeskanowania. Skaner w czasie rzeczywistym nie jest potrzebny (?)

Usypianie przy zamknięciu pokrywy

Trzeba było ręcznie ustawić, żeby po zamknięciu pokrywy komputer usypiał. Domyślnie było tylko blokowanie ekranu.


Komputer już oddałem docelowemu użytkownikowi kierowca zawodowy i jak będą jakieś problemy i będę coś doinstalowywał to mogę dać znać.

Dziękuje bardzo za pomoc w opanowaniu Linuksa!!!
#2
Dziękuję bardzo za bardzo szczegółowy opis. Rep+
Większość ludzi tak naprawdę nie chce prawdy. Pragną jedynie ciągłego upewniania się, że to, w co wierzą, jest prawdą. Madaleine Albright
  


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości