Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Wybór monitora LCD na co zrócić uwagę wejście DVI /panorama/marka/rodzaj matrycy

#1
Mam problema takiego, że chce kupić monitor 17" LCD firmy LG o plamce 0.262 i częstotliwości odświerzania dla 1280x1024 75HZ  Chciałbym wiedzieć czy taki monitor nadaje się do gier i do filmów??
#2
Misiek napisał(a):Mam problema takiego, że chce kupić monitor 17" LCD firmy LG o plamce 0.262 i częstotliwości odświerzania dla 1280x1024 75HZ Chciałbym wiedzieć czy taki monitor nadaje się do gier i do filmów??
Ja mam od 3 lat BELINEA 101540 TFT 15,1" DUAL+SPEAKER mniej więcej te same parametry i mogę stwierdzić, że z grami i oglądaniem filmów nie mam żadnych problemów wszyscy moi znajomi nie mogą wyjść z podziwu, że obraz jest tak wyraźny i nie migocze. Fakt, że są pewne ograniczenia w ilości wyświetlanych kolorów, ale gwarantuję Ci, że tego nie zauważysz. Polecam Ci i na pewno się nie zawiedziesz.I jeszcze dobrze by było gdyby miał wejście DVI wtedy jakość obrazu jest lepsza.
Pozdrawiam


Załączone pliki Obrazki
454_1038591740.jpg   
#3
Misiek chciałbym mieć taki problem. O tym czy monitor LCD nadaje się do gier i filmów decyduje czas reakcji plamki podawany w milisekundach [ms]. Parametr ten decyduje czy monitor smuży czy nie, im jest on mniejszy tym lepiej, ale niestety i dużo drożej. Przyjmuje się, że czas reakcji poniżej 30 ms zapewnia komfortowe warunki przy oglądaniu ruchomych obrazów. Nie kupuj monitora bez złącza DVI-I, które to złącze musi posiadać również karta graficzna. Tylko takie połączenie zapewnia maksymalne wykorzystanie możliwości i jakości obrazu w monitorze LCD. To, czego szukasz powinieneś znaleźć tu: Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę!
A parametry takie posiada np. 17"Sony S71 ale cena Huh
Jak się deko zorientujesz w temacie to bez bólu głowy przed podjęciem decyzji chyba się nie obejdzie. Ja nie kupowałbym jednak teraz monitora LCD, lecz poczekał 3 - 4 miesiące, bo jak w necie ćwierkają wróbelki lada moment bardzo one potanieją.
----------------
Pozdrawiam.
#4
Dzieki chyba Soniacza kupie, a z kasą spoko LG kosztuje 3000 Smile
#5
Misiek napisał(a):Dzieki chyba Soniacza kupie, a z kasą spoko LG kosztuje 3000 Smile
Jeszcze jedno Ci doradzę sprawdź dokładnie w umowie gwarancyjnej ile producent przewiduje martwych punktów żeby monitor nadawał się do wymiany w moim przypadku liczba wynosi 0 po dwóch latach zauważyłem plamkę świecącą w innym kolorze zadzwoniłem i na drugi dzień przywieźli mi nowy. I jeszcze jedno nie opłacało by Ci się kupic monitor za granicą?Porównaj ceny a znam sklepy gdzie można kupić jeszcze taniej i od każdej ceny odejmij 16% VAT w razie, czego to służę pomocą. Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę!
Pozdrawiam
#6
A tak z ciekawosci to zobacz sobie monitory LCD firmy Eizo.
To taka pierwsza liga... cenowo rowniez :D
#7
kontynuując temat rozpoczęty tu:

Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę!

teraz już na poważnie zbieram się do zakupu LCDka

jak już mówiłem z początku wyrażałem zainteresowanie
tym egzemplarzem
Cytat:Panel LCD SAMSUNG 17" - 710T (srebrny) + PIVOT + DVI
17 cali, plamka: 0,264mm, maksymalna rozdzielczość 1280x1024 pikseli, kontrast 600:1, Jasność 300 cd/m2, Kąt widzenia poziomy/pionowy 160/160 stopni, Czas reakcji 12ms
Cena: 1485 zł

doradzono mi jednak
Cytat:Belinea 17 101750B (też PIVOT i DVI)
17 cali, plamka: 0,264mm, maksymalna rozdzielczość 1280x1024 pikseli, kontrast 600:1, Jasność 250 cd/m2, Kąt widzenia poziomy/pionowy 178/178 stopni, Czas reakcji matrycy wł / wył 15 / 10 ms
Cena brutto: 1209,00 zł


reszta parametrów praktycznie identyczna

oczywiście kąty widzenia w Belinei prawie 180st. to masakr którego nic nie przebije, jasnośc nieco gorsza ale spox - w końcu cenowo to prawie 300 zł mniej Big Grin [ale to akurat nie jest ważne, w końcu to tylko pieniądze - się odpracuje]

i teraz moja wątpliwość : inny sposób podania czasu reakcji

czy ktoś mógby mi wytłumaczyć jak to się ma do siebie, czy 12 ms Samsunga = 15 ms wł Belinei
czy tez może, nie daj Boże, czasy reakcji Belinei aby odpowiadal pojedynczemu parametrowi standardowo podawanemu (jak np. przez Samsunga) należy zsumować, co dawałoby 15 ms wł + 10 ms wył. = 25 ms czas całkowity w stosunku do całkowitego 12 ms Samsunga Huh

to jest jak narazie najwazniejsza kwestia, którą musze rozważyć

mówię wprost:
obecnie po radzie Kojaniego skłaniam się badzo ku Belinei - przekonały mnie zwłaszcza jasno przedstawione i korzystne warunki 36 miesięcy gwarancji, również na panel i świetlówkę
jednak w żaden sposób nie dam się wmanewrowac w zakup panelka o czasie reakcji 25 ms Huh
#8
Frank nie sugeruj się za bardzo tymi różnicami w czasie reakcji matrycy LCD to lipa.
Czas reakcji wyświetlacza jest rozumiany jako całkowity, łączny czas potrzebny na zapalenie piksela (przejście z czarnego do białego) i zgaszenie (przejście od białego do czarnego). W specyfikacjach podaje się tylko czas potrzebny do przejścia czarny-biały-czarny i to nie bez powodu. To jest najszybsze przejście dla struktury ciekłokrystalicznej, gdyż w tym wypadku reaguje ona na maksymalne wymuszenie napięciem sterującym.
Cytat: Czas reakcji należy mierzyć dla całego piksela, jako maksimum z przejść dla subpikseli. Każdy sub-piksel jest wysterowany oddzielnie - podobnie jak w wojsku, gdy jedzie kolumna pojazdów. Jeśli pierwszy z nich jedzie z prędkością 80 km/h, drugi 60 km/h, a trzeci 40 km/h, to z jaką prędkością porusza się cała kolumna? 40 km/h. Trzy subpiksele stanowią małą kolumnę, a jej prędkość równa się jej najwolniejszemu składnikowi. Tak więc, jeśli pierwszy z nich osiągnął cel (dokonał pełnego przejścia koloru) w 16 ms, drugi 20 ms, a trzeci w 60 ms, to czas reakcji tego przejścia wynosi 60 ms.
...Ważniejszym od minimalnego czasu reakcji jest jak najmniejsza różnica pomiędzy skrajnymi czasami oraz dążenie do obniżania wartości wszystkich pozostałych, środkowych czasów. W najnowszych matrycach, gdy tylko producent osiągnie dla choćby jednego przejścia nowy rekord, od razu jesteśmy karmieni propagandą sukcesu (czytaj: marketingiem)....
Polecam Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę! powyższy cytat pochodzi z niego.
Kąt widzenia, który jest podawany w informacji o monitorze LCD zależy od współczynnika kontrastu, ale jaki jest ten współczynnik przy maksymalnym kącie widzenie mało, kto podaje. Osobiście nie radzę Ci wybierać monitora LCD tylko na podstawie jego danych, lecz ze wstępnie wybranych kilku monitorów sprawdzić każdy monitor praktycznie w działaniu wówczas naprawdę będziesz zadowolony z wyboru. Zwróć uwagę zwłaszcza na zapis w gwarancji dotyczący ilości uszkodzonych subpikseli (ich rozmieszczenia) w przypadku, kiedy możemy monitor reklamować*. Pamiętać należy że każdy kolorowy piksel składa się z trzech subpikseli.
Pozdrawiam.

Edit.
*Norma ISO 13406-2 dopuszcza istnienie 2 uszkodzonych pikseli (2 jasnych lub 2 ciemnych) lub 5 subpikseli. W sytuacji, gdy martwe piksele są skupione w jednym miejscu, rozpatrujemy wówczas kwestię odległość martwych pikseli od siebie. Dopuszczalne jest wystąpienie 2 pikseli lub subpikseli w klastrze 5x5 pikseli.
(Wartości te są podane w odniesieniu do 1 miliona pikseli).
#9
Cytat:ze wstępnie wybranych kilku monitorów sprawdzić każdy monitor praktycznie w działaniu wówczas naprawdę będziesz zadowolony z wyboru.

to niemożliwe, gdyż każdy sprzęt ma swojego dystrybutora
a nie sądzę abym miał zdrowie biegac od skelpu do sklepu

Cytat:Zwróć uwagę zwłaszcza na zapis w gwarancji dotyczący ilości martwych pikseli w przypadku, kiedy możemy monitor reklamować i tego jak są one w niej zdefiniowane
każdy monitor obecnie w cenie o która mi chodzi - wpada na normę ISO 13406-2
- gwarancja nie dotyczy błędów pikseli w granicach klasy błędu 2
nic tu nie można zrobić więc akurat ten "parametr" jest w sumie bez znaczenia

ps. nie odpowiedziałeś na moje podstawowe pytanie - jaki jest stosunek obu wartości ?
#10
To samo, co podałeś wyżej szunaj, napisali w Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę!
Nie pisałem o tym, gdyż myślałem, że Frank jest na tyle obeznaną osobą, iż takie inforamcje to on posiada od urodzenia Big Grin
#11
Polecam stronkę
Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę!

Jak napisał szunaj czasów reakcji tak na prawdę nie da się do końca porównać gdyż nie zależą tylko i wyłącznie od matrycy, ale również od elektroniki. Praktycznie dobrze byłoby sprawdzić monitor w warunkach w jakich go będziesz chciał użytkować.
Matryca TN zastosowana w Samsungu to jedna z nowszych technologii charakteryzująca się szczególnie niskimi czasami reakcji przy stosunkowo "słabych" kątach widzenia.
Przyjrzyj się NEC'om mają również bardzo ciekawą ofertę z doskonałymi warunkami gwarancyjnymi - sam w tej chwili zastanawiam się nad wyborem Belinei vs NEC do zakupu w pracy.
#12
wielkie dzięki einstein-malysz za tę tabelkę z wynikami testów CHIPA Big Grin [takie dane to właśnie lubię]

czyli jednak znów się skłaniam do Samsunga i widzę ze mój początkowy wybór "trochę na czuja" był raczej słuszny 8)
#13
Ja mając wybór pmiędzy tymi dwoma modelami, bym też zwracał uwagę na normy jakościowe, czyli znane TC099, TCO03, bo niektóre modele to są bardzo promieniujące. Przedstawione przez Ciebie modele płaszczek są niemal identyczne, różnica może polegać na samej pracy, faktycznym smużeniu, kątach i tych normach, co będzie się przekładać na Twój stan po kilku godzinach siedzenia przed LCD (na forum rzecz jasna Smile ).
#14
Frank Holman napisał(a):wielkie dzięki einstein-malysz za tę tabelkę z wynikami testów CHIPA Big Grin [takie dane to właśnie lubię]

czyli jednak znów się skłaniam do Samsunga i widzę ze mój początkowy wybór "trochę na czuja" był raczej słuszny 8)
Przecież we wspomnianej tabelce nie występują monitory do których się przymierzasz ?
Poza tym to jest stan pewnie na listopad - grudzień zeszłego roku - miej to na uwadze.
#15
Cytat:Przecież we wspomnianej tabelce nie występują monitory do których się przymierzasz ?
i to się nie do końca zgadza - modele które są różnią się jedynie tzw. "cechami dodatkowymi"
jak np. Belinea 101751 od 101750 rózni się tylko "kolorem" co wyraźnie jest zaznaczone na stronie producenta
#16
Powiem tyle: ten Samsung to na prawdę fajny monitorek. Sprzedałem tego ok 15 szt w ciągu jednego miesiąca. Gdybym nie miał tego co mam, to bym go kupił.
#17
Frank czy kupiłeś już monitor? Dziś zaczął mi umierać mój stary flatron i coś muszę szybko wykombinować bo czas wypłaty robić. Jak się sprawdza w biurze, filmach, grach. mummle skoro zajmujesz się dystrybucją monitorów to może poradzisz mi coś sensownego. Moze być również CTR Zarówno do gier (dzieci) jak i dla mnie (biuro) - tu dodam, że czasami pracuję z mapami. Chciałbym się zmieścić w 1500zł Oczywiście jakieś drobne różnice +/- nie mają znaczenia. Porównania suchych danych niewiele mi dają. Nie znam się na tym kompletnie, a poza tym jak wspomniał szunaj niektóre to lipa i raczej chwyt marketingowy. Zdam się więc na wasze doświadczenie.

Pozdrawiam
#18
narazie zrezygnowałem z zakupów :|
#19
no cóż dzięki za odpowiedź może jeszcze ktoś coś sensownego dorzuci bo mój monitor ma teraz ekran wysoki na 18 cm i ciągle maleje Cry . To już chyba jego ostatnie chwile
#20
Proponuję wziąśc pod uwagę monitor 17" LG Flatron L1730P (cena przykładowa w Komputroniku 1399zł).
Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę!
Lub trochę droższy 17" LG Flatron L1740P (cena 1689zł)
Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę!
Pozdrawiam.
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wybór monitora LCD za ~800zł T-1000 4 452 28.10.2007 18:18
Ostatni post: Frank Holman
  Brak obrazu na monitorze LCD (kabel DVI-D) podczas uruchamiania komputera. szunaj 5 789 14.07.2007 10:27
Ostatni post: sztosz
  DVI-I a DVI-D jaka jest różnica kabel DVI single link vs DVI Dual Link zygmunt 8 301 06.12.2006 09:27
Ostatni post: zalfik
  Nagrywanie obrazu z telewizora plazmy na komputerze przez kabel DVI są dwustronne? romaroma 1 352 26.12.2005 18:10
Ostatni post: einstein-malysz
  Ustawienia monitora LCD dusiak 4 434 16.07.2005 08:42
Ostatni post: cin
  Windows XP Jakie parametry monitora zwykłego z kineskopem? Czy warto wybrać LCD? Symu 32 1,975 04.02.2003 19:02
Ostatni post: Symu

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości