Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Windows 10 Bad sektory na SSD Goodram Iridium Pro

#1
Posiadam dysk Goodram Iridium Pro.  Ponieważ nie wierze SSD i długo sie opierałem, robię co jakiś czas (miesiąc) backup całego dysku w Linuxie przez DD na dysk talerzowy.

No i masz! Tym razem backup się nie zrobił. dd zgłasza kilkadziesiąt błędów odczytu. Program narzędziowy od Goodrama pokazuje szczęścliwie, że wszystko jest w porządku z dyskiem. Natomiast program HD Tune i Victoria pokazują Bady, Victoria pokazuje też spowolnienia odczytu niektórych sektorów.

Co robić w tej sytuacji? jak przegrać dane? i pozbyć się badków? Dysk ma 4 lata. Gwarancja już go chyba nie obejmuje

Czy to jest normalne z SSD?

Pozdrawiam Was serdecznie - czytam od dłuższego czasu i wreszcie musiałem się zarejestrować - niestety i stety Smile
#2
Cześć, jeśli są bady to SMART je pokaże. Wstaw zrzut z danych SMART i podaj typ kontrolera dysku SSD, to wtedy sprawdzimy ile SMART widzi "badków".

Pod Linuksem jest możliwość sprawdzenia, który sektor należy do którego pliku. Jeśli chcesz to możesz sprawdzić czy te bady są wolne, czy należą do jakiegoś pliku.

Coś mi się kojarzy, że te dyski miały przedłużoną gwarancję nawet do 5 lat.
Większość ludzi tak naprawdę nie chce prawdy. Pragną jedynie ciągłego upewniania się, że to, w co wierzą, jest prawdą. Madaleine Albright
#3
W załączeniu zrzut SMART - dziwne dane.

Iridium dane SMART.jpg   

Zrobiłem backup i dysk działa dalej normalnie - nie wiem czy się bać czy nie Smile
#4
Parametry smart dla Phisiona
Kod:
ID Dec ID Hex Attribute Name
1 1 Read Error Rate
2 2 Throughput Performance
3 3 Spin Up Time
5 5 Reallocated Sectors Count
7 7 Seek Error Rate
8 8 Seek Time Performance
9 9 Power-On Hours
10 0A Spin Retry Count
12 0C Power Cycle Count
168 A8 SATA PHY Error Count
170 AA Bad Block Count (Early / Later)
173 AD Erase count (Average Max Erase Count)
175 AF Bad Cluster Table Count
187 BB Uncorrectable Errors
192 C0 Unsafe Shutdown Count
194 C2 Temperature
196 C4 Later Bad Block Count
197 C5 Current Pending Sector Count
199 C7 CRC Error Count
218 DA CRC Error Count
231 E7 SSD Life Left
233 E9 Lifetime Writes to Flash
240 F0 Write Head
241 F1 Host Writes (Sector Unit)
242 F2 Host Reads (Sector Unit)
244 F4 Average Erase Count
245 F5 Max Erase Count
246 F6 Total Erase Count
AA to liczba bad sectorów.
Inna definicja:
170
Reserved Block Count
On an SSD, this attribute describes the state of the reserve block pool. The value of the attribute shows the percentage of the pool remaining. The Raw value sometimes contains the actual number of used reserve blocks.

Zawsze w tym parametrze powinien być procent, a nie bezwzględna liczba sektorów, tak jest w dyskach Intela, z którymi miałem najwięcej do czynienia.
A co mówi narzędzie SMART producenta dysku?
Większość ludzi tak naprawdę nie chce prawdy. Pragną jedynie ciągłego upewniania się, że to, w co wierzą, jest prawdą. Madaleine Albright
#5
W załączeniu wygląd optimum ssd tool - narzędzie Goodram do dysków.

Goodram Optimum SSD Tool Zrzut.jpg   


Napisane tyko że mniej niż 70% życia dysku zostało. O badach nic nie ma.

Jak mogę sprawdzić, czy bady które znajduje dd należą do jakiegoś pliku?Dlaczego trzeba to robić pod Linux? Windows nie ma takiego narzędzia? Byłoby wygodniej...
#6
Chyba nie ma czym się martwić.

Do sprawdzania który plik na dysku NTFS jest uszkodzony mam procedurę, którą stosuję przy wykryciu błędu SMART na dysku - pod Linuksa. Jak chcesz to mogę napisać po kolei co i jak - jest kilka kroków, mam to zapisane na kartkach papieru od  lat Smile Napisz tylko jakiej dystrybucji Linuksa używasz (ja PLD, ale mogę sprawdzić czy narzędzia są na innego Lina też).

Inny program dla Windows - nie spotkałem się - ale może ktoś coś wie, i podrzuci stosowny programik na forum...
Większość ludzi tak naprawdę nie chce prawdy. Pragną jedynie ciągłego upewniania się, że to, w co wierzą, jest prawdą. Madaleine Albright
#7
No i  bach - teraz mam tak, że przy odczycie niektórych plików dysk mi się zawiesza cały (trzeba odłączyć taśmę i podłączyć z powrotem). Narzędzia  SMART dalej pokazują podobnie jak wyżej.

Uszkodzonych sektorów jest mało, ale mam np. film (duży plik), na którym zawiesza mi się cały dysk i trzeba go odłączyć i podłączyć znowu. Narzędzia do obsługi dysku GOODRAM pokazują, że dalej wszystko jest w porządku.

Dysk pójdzie do serwisu, jednak koledzy mieli rację, żeby od SSD z daleka. Rzeczywiście jest jeszcze na gwarancji 5 lat.

@Spartan, dzięki za pomoc!!!
#8
To bardzo słabo...  Confused  Dzięki za rep.
Większość ludzi tak naprawdę nie chce prawdy. Pragną jedynie ciągłego upewniania się, że to, w co wierzą, jest prawdą. Madaleine Albright
#9
Dostałem nowy dysk od GoodRAM, przyznali się do reklamacji. To jest dobra firma. Przysłali zupełnie nowy, ale z kwitkiem do kiedy jest gwarancja - starego. U mnie SSD Goodram wytrzymał 3 lata i został wymieniony na nowy.

Mój wniosek jest taki:

SSD nie przetrwa 5 lat. Tyle GOODRAM daje gwarancji. Trzeba robić częste zrzuty SSD na dysk tradycyjny, bo kryzys może nadejść w każdej chwili. "Pad" jest minimalny tylko jakieś kilkaset sektorów na dysku nie dało się odczytać. Każdy odczyt takiego sektora, to był reset elektroniki dysku. Wszystkie narzędzia do sprawdzania dysku działały prawidłowo.

Wiedząc to warto używać SSD, bo wydajność komputera jest zabójcza, nieporównywalna z traydycyjnym dyskiem, z którym musiałem męczyć się przez dwa tygodnie bez GOODRAMA.

Jak zoptymalizować robienie kopi zapasowej, żeby codziennie automatycznie robiła mi się kopia? Chodzi o program pod Windows. Teraz wchodzę w bootowalnego linuksa i używam DD (mam skrypcik). Coś od razu z poziomu Windy? Żeby zrzucić image całego volumenu? Istnieje?
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dysk TCN58NC1000 zamiast dysku SSD Ace 2 2,441 08.12.2021 12:45
Ostatni post: Kaleron
  Windows 10 Jak zoptymalizować Windows10 dla dysku SSD ? hsurim 8 1,435 29.10.2020 11:01
Ostatni post: umom

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości