Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Programy do składania pisma

#1
Znacie jakies dobre, proste programy do składnia gazety, biuletyny itp ??? Jakie polecacie ?? Jesli Corel Draw to poprosze linka do jakis tutoriali.

Czekam na wasze opinie...
#2
a przypadkiem Paint Shop Pro nie miał takiej fukcji? dobrze ni epamietam bo sie nim bawilem ostatnio 1,5 roku temu Smile sprawdz to Smile
#3
A np. program QuarkX Press o ile nie pomyliłem nazwy
#4
PSP [shareware] to program do obróbki bitmap (lepszy jest Gimp [freeware]), Quark natomiast to program specjalistyczny [drogi] do zaawansowanego składu periodyków i książek. Generalnie nie ma programów darmowych, które by wykonywały te funkcje.

6.2.2. PageMaker
Napisaliśmy już we wstępie, że aplikacje reprezentujące oprogramowanie użytkowe i przeznaczone dla środowiska graficznego mają zbliżony wygląd ekranu - różnice zaznaczają się dopiero w szczegółach i wynikają głównie z ich specjalistycznego zastosowania, dlatego też nie będę już powtarzać opisów a skupię się na ich bardzo szybkim i konkretnym opisie, biorąc pod uwagę przede wszystkim różnice między nimi.
PageMaker posiada interfejs charakterystyczny dla produktów firmy Adobe, a zwłaszcza systemów DTP, spośród jakich najpopularniejszymi są programy PhotoShop i Illustrator. W aplikacjach tych wyeliminowano paski narzędzi na rzecz "pływających" palet, ujednolicono układ niektórych kategorii menu oraz zastosowano wspólne skróty klawiaturowe.
Rysunek 18. Zrzut ekranowy z programu PageMaker.
Jak widać na powyższym przykładzie, program prezentuje się dosyć ascetycznie, nie znaczy to jednak, że nie ma wszystkich narzędzi potrzebnych do stworzenia publikacji. Jednakże właśnie dlatego zalecane jest projektowanie na nim bardziej broszur niż akcydensów czy ulotek. Dzięki zastosowaniu niewielu mechanizmów sterujących poszczególnymi składnikami program pracuje szybko i stabilnie. Także i w tym programie operowanie tabelami czy też specjalistycznymi znakami (np. wzory matematyczne) nie jest proste, nadrabia to program jednak bardzo ułatwioną pracą z tekstem i importowanymi obrazami bitowymi. Także automatyczne rozłożenie stron na arkusz drukarski jest bardzo ułatwione. Program pierwotnie napisany był wyłącznie na platformę operacyjną MacIntosha, a wersja pod Windows weszła do użytku w roku 1996 i od tamtej pory niewiele się zmieniła.

6.2.3. Adobe Illustrator
Adobe Illustrator przez wiele lat niepodzielnie panował na rynku programów do składu DTP - głównie dzięki prostocie obsługi i niespotykanym w innych programach tego typu efektami. Do tej pory zresztą format Illustratora (*.ai) jest jednym z najważniejszych w DTP. Jest to format uniwersalny, który potrafi odczytać praktycznie każda inna aplikacja - także i te konkurencyjne, nie pochodzące ze "stajni" Adobe.
Rysunek 19. Zrzut ekranowy z programu Adobe Illustrator.
Obecnie nie można już mówić o tym, że jakikolwiek program posiada palmę pierwszeństwa, jednakże Illustrator wciąż pozostaje w ścisłej czołówce aplikacji DTP. Niestety, ze względu na jego wysoką cenę na pracę pod nim pozwolić sobie mogą jedynie duże studia graficzne, gdzie jest on zresztą na obowiązkowym wyposażeniu.
Program łączy w sobie łatwość tworzenia małych, bardzo skomplikowanych projektów z edycją książek a nawet gazet. Najmocniejszą jego stroną jest możliwość tworzenia dowolnie transparentnych grafik, która to cecha osiągalna była do tego momentu jedynie w pakiecie Corela - jednakże Ilustrator robi to łatwiej i precyzyjniej dzięki opracowanemu przez firmę mechanizmowi zamiany takich grafik na format postscriptu - przypominam, że PostScript nie obsługuje bezpośrednio przeźroczystości. Bardzo ważną cechą programu jest również możliwość zastosowania bardzo zaawansowanych "stylów", dzięki którym można bez potrzeby edytowania całego, wielostronicowego dokumentu w bardzo prosty i skuteczny sposób zmienić cechy wielu obiektów na raz. Illustrator jest ściśle zintegrowany z innymi profesjonalnymi programami graficznymi Adobe, m.in. z produktami Photoshop, AlterCast, GoLive, LiveMotion, Premiere i After Effects oraz InDesign.

6.2.4. Quark Press
Quark Press używany jest głównie na komputerach z systemem Macintosh - między innymi z powodu, że gdy nie było dostępnej na ta platformę wersji Corela, program ten umocnił tam swoją pozycję. Jest dosyć rzadko używany pod innymi systemami operacyjnymi.
Program ma przewagę nad innymi aplikacjami tego typu głównie podczas tworzenia tabel, kiedy można zastosować rozszerzenie Tableworks, pozwalające importować do dokumentu gotowe tabele i je dowolnie modyfikować a nawet przyjmuje dokumenty tworzone pod program Microsoft Excel, co jest ewenementem. Bardzo mocną stroną jest także zarządzanie kolorem, tzw. EfiColo
Rysunek 20. Zrzut ekranowy z programu Quark Press.


6.2.5. Ventura
Ventura Publisher była bardzo znanym w Polsce programem. Pierwsza jego wersja ukazała się w 1986 roku. W swej wersji 3.0 weszła w środowisko Windows i na komputery Macintosh. W wersji 4.0 for Windows miała możliwość tworzenia tabel i wprowadzania wzorów matematycznych, w 4.1 wprowadzono pasek ikon. Była oferowana wraz z programem do zarządzania fontami Adobe Type Manager. Jakiś czas później przejął ją Corel i już jako Corel Ventura zaczęła upodabniać się stopniowo do CorelDraw, jej flagowego produktu, gdyż było jasną rzeczą, że jeżeli studio graficzne potrzebuje edytora tekstu, programu graficznego i programu do składu wyglądających podobnie i dobrze ze sobą współpracujących, to właśnie Corel Ventura i CorelDraw są wprost wymarzone dla niego.
Program ten jest specjalizowanym produktem, przeznaczonym głównie do tworzenia gazet i czasopism, spełniającym także funkcje edytora tekstu, w którym można robić rozbarwienia na potrzeby poligrafii, co jest rzadkością w tego typu aplikacjach.

6.2.6. Inne programy
Powyżej opisnych jest jedynie kilka programów do DTP - jest ich jednak taka ilość, że próbując przybliżyć tylko te znajdujące się w czołówce, trzeba by było napisać grubą księgę, a i to nie wyczerpałoby tematu. Warto tu jednak wspomnieć jeszcze o kilku programach, które zostawiły po sobie ślad w historii DTP.
Jednym z nich jest Microsoft Publisher, przez wiele lat będący także w czołówce programów do składu, obecnie jednak rzadko używany, a który jako pierwszy zastosował metodę O.L.E. pozwalającą na edycję w jednym programie pracy z innego. Warto też wspomnieć, że był to pierwszy program tego typu do edycji pod systemem Windows 95.
Innym wartym wspomnienia programem jest TeX - program specjalistyczny, zajmujący się głównie składem technicznym publikacji zawierających dużo symboli matematycznych. Jego wielką zaletą jest fakt, że jest to program darmowy.
FrameMaker to z kolei program zawierający wszystkie potrzebne funkcje programu DTP, przeznaczony przede wszystkim do pracy pod kontrolą systemu Unix.
Pisząc o składzie komputerowym nie można nie wspomnieć także o polskich programach: Cyfroset, Polset, Kombi - które to programy są jednymi z najlepszych w swojej klasie, jednakże ze względu na zalew reklamy zachodnich produktów wykorzystywane tylko w specjalistycznych wydawnictwach.

Alternatywą tutaj jest pakiet Corela - cena umiarkowana a możliwości potężne, jeżeli pozna się ten program dobrze...
#5
Ja kiedys skaładałem taka lokalna gazetę i uzywałem Adobe Page Makera.
Na studiach to nawet w tym ściągi robilismy. Lepiej sie trzymały wymiary.
Jezeli chcesz cos lepszego - egfektywniejsego to może byc In Design. To nowsza wersja, a raczej bardziej udoskonalona Page makera i głowny konkurent QuarkXpress.
Jezeli nie chce ci sie bawic w takie rzeczy to możesz spróbowac z progaramu dołaczonego do Ofiice MS Publisher.
Corela nie polecam, bo jest bardzo skomplikowany do takich rzeczy.
Corela używałem do robienia ozdobnych tytułów, bo niektóre czcionki do eksportu do PostSCriptu sie waliły.
#6
Jeżeli chodzi o składanie gazety to sprawdź InDesign. Jest bezkonkurencyjny.
#7
Paint Shop myśle że dobry program na którym można się trochę pobawić Smile

//Nie masz nic do dodania = nie piszesz ostrzeżenie 1/3
  


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości