Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

PC długo się włącza, tryb awaryjny zawiesza, prośba o analizę loga

#1
Witam, nagle bez powodu komp[font=Roboto,] (Windows 7 64bit) zaczął włączać się bardzo długo (nic poważnego tego dnia nie było zmieniane oprócz aktualizacji gry).[/font]
Zaczęło się od zawieszenia na wyłączeniu kompa (na "Trwa zamykanie"), po iluś minutach wyskoczył BSOD, który też się zawiesił zanim zaczął robić dump. Twardy restart i się zaczęło - logo od płyty głównej pokazuje się z 5x dłużej (co jest najdziwniejsze), do biosu wchodzi się znacznie dłużej, tryb awaryjny zawiesza się przy wczytywaniu Classpnp.sys, dokańcza ładowanie systemu po 2-3min. Normalne startowanie systemu zamiast 40s trwa 3min 30s (zawieszka przy "Trwa uruchamianie systemu Windows"). System nie pokazuje napędu dvd, podczas wkładania jakiegokolwiek pendrive w jakikolwiek usb system się przywiesza na ciągłym wykrywaniu pendrivea.
- sprawdzony dysk (SSD) pod kątem SMART i błędów - wszystko chyba ok -

wynik SMART.png   

- sprawdzone sterowniki za pomocą Driver Booster Pro - wszystko aktualne
- przeskanowane pod kątem malware, wirusów - brak problemów
- ani w autostarcie ani w usługach nie ma nic nowego co by tak wydłużało start
- w menedżerze urządzeń żadnych błędów w sterownikach, w ukrytych "Sterowniki niezgodne z Plug and play" jest kilkadziesiąt różnych sterowników (ale nie wiem czy były tam przed awarią)
- w systemowym Podglądzie zdarzeń są codziennie jakieś błędy, ale nowych chyba nie ma
- poprzepinałem kable sata na różne sposoby, wyjąłem/wsadziłem podzespoły - bez poprawy
- przetestowałem pamięci systemowym testerem pamięci (jeden test wszystkich kości na raz) - bez błędów
- Ubuntu z pendrivea bootuje się prawidłowo jak wcześniej
- SFC /scannow wykrywa problemy, ale nie może wszystkiego naprawić - wynik w logu


.log   CBS.log (Rozmiar: 1.43 MB / Pobrań: 43)


 
Podejrzewam, że coś się zepsuło z rozruchem lub/i sterownikami. Kończą mi się pomysły. Chciałem jeszcze zaktualizować BIOS, ale do tego muszę uruchomić usb i pendrive. Czy powinienem użyć SFCFix i bootrec.exe?
#2
Jak Linux działa to przyczną mogą byc popsute pliki systemowe jak piszesz.

Kod:
sfc /scannow

Rozumiem, że kończy się błędem. Wrzuć tutaj co ci pokazuje na ekran. W logu jest dużo plików brakujących.  

Czy robiłeś całą procedurę która wygląda tak (to zależy jeszcze od błędu które sfc /scannow pokaże). Możesz spróbować "z buta" naprawiać obraz  taką komendą.

Kod:
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth  

Jak ok to

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

 jeśli wynik ok to trzeba jeszcze raz

Kod:
sfc /scannow

Jeśli Dism nie naprawia obrazu to można rzeźbić offline. Rzeźbienie offline polega na podmontowaniu obrazu z płyty, z której był system zainstalowany i zrobieniu wtedy DISM.exe z duuużą ilością parametrów.  Jest to metoda dla zaawansowanych, i trzeba naprawdę mieć jakiś ważny program na zepsutym kompie, żeby to robić. 

Jak miałbyś dostęp do drugiego kompa na którym jest ta sama architektura i ten sam Windows (ta sama wersja aktualizacji wgrana) to byłoby prościej. W firmie często tak jest, że jest pare kompów na tym samym poziomie łatania.


Na tym etapie,  jak dism nic nie znajdzie i nie masz dostępu do drugiego "takiego samego" komputera,  lepiej od razu pomyśleć nad aktualizacją "in place"

Opis z Micro$oftu jest Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę!  To tłumaczenie jest maszynowe (tragiczne), ale  da się zrozumieć. Polecam zrobić backup wszystkiego przed taką aktualizacją.

Zewnętrzne programki odradzam (SFCFix), nie robią nic więcej niż DISM, szukają po całym dysku kopii obrazu instalacji, dlatego mogą znaleźć i podegrać jakieś dziwne pliki do obrazu systemu.
#3
(08.01.2019 02:11 )Tekken napisał(a): Rozumiem, że kończy się błędem. Wrzuć tutaj co ci pokazuje na ekran. W logu jest dużo plików brakujących.
SFC pokazuje standardowy komunikat:
Kod:
Funkcja Ochrona zasobów systemu Windows odnalazła uszkodzone pliki, ale nie
może naprawić niektórych z tych plików. Szczegóły znajdują się w pliku CBS.Log
windir\Logs\CBS\CBS.log. Na przykład C:\Windows\Logs\CBS\CBS.log.
DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
daje taki rezultat  czyli nic ciekawego, głównie jakieś czcionki.


.log   scanhealth.log (Rozmiar: 100.03 KB / Pobrań: 34)

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth
daje taki rezultat:
Kod:
Błąd: 87

Opcja restorehealth nie została rozpoznana w tym kontekście.
Więcej informacji można znaleźć w pomocy.

Plik dziennika narzędzia DISM można znaleźć w folderze C:\Windows\Logs\DISM\dism.log
Moim zdaniem tu nie jest problem bo sfc i dism pokazują problem tylko z jakimiś czcionkami i plikami typu NlsData004a.dll, które po zastąpieniu nie naprawiło problemu.

Skupiłbym się na obszarze rozruchowym i komendach typu bootrec.exe /fixmbr czy bootrec.exe /fixboot, ale nigdy tego nie robiłem i boję się, że one mi coś skasują.
#4
Te komendy bootrec.exe dotyczą boot rekordu. Jeśli komp startuje i widzisz ekran ładowania Windowsa to znaczy że z boot jest wszystko w porządku, to nie to.

Musisz mnieć czyste sfc /scannow, żeby zabootować z dobrego zestawu plików startowych. Na te logi co on robi nie patrz, bo on nie przerabia wszystkiego, po iluś tam błędach przestaje analizować dalej i wali ERROR. Tak jak Tekken pisał, zastanów się nad instalacją nakładkową Windows 7 (startujesz instalator i opcja "Napraw"). To najszybsza metoda, warto zrobić kopię całego dysku na jakimś drugim dysku, żeby mieć możliwość manewru w przypadku nieudanej instalacji "Napraw".
Większość ludzi tak naprawdę nie chce prawdy. Pragną jedynie ciągłego upewniania się, że to, w co wierzą, jest prawdą. Madaleine Albright
#5
Cześć,
Windows 7 nie miał dism /restorehealth!!!! Ja już zapomniałem co było gdzie sorry. Stąd ten error 87.

Zamiast tego istniał taki programik, który starał się naprawić obraz instalacyjny. "Narzędzia analizy gotowości aktualizacji systemu"
Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę!  Znajdź i pobierz sobie w sekcji "Windows 7, Windows Vista, Windows Server 2008 R2 lub Windows Server 2008" Wersję dla swojego systemu. Sprawdź co ci powie ten programik...
#6
Dzięki za odpowiedzi. Problemem okazał się napęd dvd, odłączyłem od niego kabel sata i jest ok. Nie wiem jeszcze co konkretnie jest problemem (może być złącze sata, kabel lub sam napęd), ale na razie po zamianie stronami kabla sata wszystko wróciło do normy.
Od dłuższego czasu nie działa mi w nim wysuwanie tacki więc może coś z tym.
#7
No i super, czyli miałeś dwa problemy, jeden ze sprzętem a drugi z zepsutym obrazem instalacji systemu. Warto utrzymywać w porządku i mieć zawsze sfc /scannow czyste. Można przez to uniknąć zbędnej zabawy z systemem Microsoftu...
#8
Napisałem osobny poradnik jak używać sfc i DISM do utrzymywania porządku: http://winforum.pl/Windows-10-Naprawa-pl...ik_18971-t
Większość ludzi tak naprawdę nie chce prawdy. Pragną jedynie ciągłego upewniania się, że to, w co wierzą, jest prawdą. Madaleine Albright
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Windows XP Windows się zawiesza podczas uruchamiania płyta MSI i tryb noapic na linuksie pomaga Kajoj 12 811 07.09.2004 16:50
Ostatni post: Devilkin
  Problem -komp się nie włącza, palą się lampki na płycie głównej rozwiązanie: zasilacz bunga 6 417 09.08.2004 22:58
Ostatni post: bunga
  Windows XP Komputer włącza odpala się BIOS zapala się monitor i dalej nic czarny ekran dcd 6 310 25.03.2004 21:51
Ostatni post: dcd
  Windows XP Przy uruchamianiu komputera nie włącza się tryb graficzny Odp: uszkodzona pamięć RAM Sahib 8 289 24.01.2004 23:04
Ostatni post: Sahib
  Windows XP Niebieski ekran przy starcie Windows Tej usługi nie można uruchomić w trybie awaryjny glono 0 201 11.02.2003 11:34
Ostatni post: glono
  Windows XP Sysem nie wstaje po dłuższym wyłączeniu komputra muszę uruchamiać przez tryb awaryjny Ptq 4 287 02.12.2002 22:42
Ostatni post: Walter Jeans'yPrecz

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości