Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Jakie są maksymalne dopuszczalne temperatury?

#1
Jakie są maksymalne dopuszczalne temperatury dla procesora i karty graficznej i dysków i innych urządzeń? Gdy gram w gry to z czytników temperatur programu informacyjnego Aida64 temperatura procesora i karty graficznej przekracza 80 stopni Celsjusza. Czy to niebezpieczna temperatura czy standardowa i czy dopiero niebezpiecznie się robi czy 90 stopniach czy jak 100 przekroczy. Z tego co kiedyś czytałem w czasopismach PcFormat najnowsze karty graficzne mogą pracować do 120 stopni Celsjusza ale nie wiem czy to norma czy patologia tam tego nie napisali.
Czy może być tak że od wysokiej temperatury coś się stopi i uszkodzi w komputerze ale dopiero za kilka dni albo tygodni się to ujawni czy jak coś się przegrzeje do od razu się zepsuje?
Kilkanaście lat temu miałem taką sytuację że zapomniałem zdjąć folii z komputera był wtedy przykryty żeby się nie kurzył i po 2 godzinach pracy się nagle zresetował i zacząłem z nim grzebać i zauważyłem że był nadal folią przykryty i gorący prawie jak w piekarniku to zdjąłem folię i go wyłączyłem i po godzinie włączyłem i normalnie działał i przestałem go więcej potem folią przykrywać i po 10 miesiącach się popsuła płyta główna że buczał i nic więcej i monitor był wyłączony i też żadnych pisków nie dawał z głośnika biosowego to czy to była inna przyczyna zepsucia się płyty głównej czy się już wtedy zepsuł ale za 10 miesięcy się to ujawniło?
Po co w biosach robią opcję żeby można było zmianiać volty w procdesorach jak taka opcja tylko popsuje pocesor gdy się za duże napięcie ustawi?
W programie Aida64 jest lista czujników
Płya głowna
Dioda CPU
MCP
Aux
Dioda GPU
TOSHIBA DT01ACA100
[IMG=Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę!]Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę![/IMG] Treść niewidoczna dla gości.
Co oznaczają MCP i Aux?
Często MCP przekracza 70 stopni Celsjusza i wiatraczki szybciej pracują to jaki przedział tempatetur jest bezpieczny dla MCP?
Płyta głowna: Asus M4N68T-M LE V2
Mikroukład płyty głównej - nVIDIA nForce 7025-630a, AMD K10
Typ procesora - QuadCore AMD Athlon II X4 640, 3015 MHz (15 x 201)
Pamięć RAM - 4096 MB (DDR3 SDRAM) - 4 GB DDR3-1333
Karta graficzna: AMD Radeon HD 6670 (1 GB)
Dysk twardy: TOSHIBA DT01ACA100 SCSI Disk Device (1 TB, 7200 RPM, SATA-III)
Napęd: ATAPI iHAS124 B SCSI CdRom Device
Zasilacz: Modecom FEEL 3 400W
Windows XP Professional SP3 32 bit PL
Windows 7 Ultimate SP1 64 bit PL
Windows 10 21H2 Pro 64 bit PL
Czy maksymalne temperatury dla komputerów stacjonarnych i laptopów są podobne czy zupełnie inne?
Dlaczego smartfony nie potrzebują wiatraczków jak te nowoczesne smartfony mają podobne parametry wydajnościowe jak komputery sprzed kilku lat to jak to możliwe że się nie przegrzewają i nawet najwolniejszy komputer musi mieć wiatraczki na procesorze i w zasilaczu?
#2
Cytat:Co oznaczają MCP i Aux?
Często MCP przekracza 70 stopni Celsjusza i wiatraczki szybciej pracują to jaki przedział tempatetur jest bezpieczny dla MCP?


MCP - mostek południowy nVidia, chip na płycie głównej, 60 stopni w stresie jest ok, 66 przy dużym obciążeniu ujdzie.
AUX - dodatkowy czujnik temperatury umieszczony nie wiadomo gdzie. U mnie AUX ma -128 stopni Big Grin


Cytat:Po co w biosach robią opcję żeby można było zmianiać volty w procdesorach jak taka opcja tylko popsuje pocesor gdy się za duże napięcie ustawi?

Te temperatury są dziś mało ważne, ważniejsza jest temperatura rdzeni.
Polecam program Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę! do oglądania temperatury  poszczególnych rdzeni. Gdy chłodzenie jest za słabe i rdzeń przekracza ustaloną temperaturę (95 stopni) to wchodzi throttling, czyli ograniczenie zegara, to tak w skrócie. Robi się underwolting, żeby do throttlingu nie dochodziło, odwrotnie jak kiedyś, po to jest to ustawianie temperatury.

Zainstaluj program do monitoringu płyty głównej od producenta, tam będzie info, co masz za czujniki.


Cytat:Czy maksymalne temperatury dla komputerów stacjonarnych i laptopów są podobne czy zupełnie inne?

Wydajność procesorów laptopowych jest dużo niższa niż stacjonarnych, za tym idą temepratury.

Cytat:Dlaczego smartfony nie potrzebują wiatraczków jak te nowoczesne smartfony mają podobne parametry wydajnościowe jak komputery sprzed kilku lat to jak to możliwe że się nie przegrzewają i nawet najwolniejszy komputer musi mieć wiatraczki na procesorze i w zasilaczu?

Qualcomm Snapdragon ciągnie mniej prądu niż Intel/AMD, dlatego w telefonach nie ma inteli. Nie każdy komputer musi mieć wiatraczki. Do biurowego komputera wystarczy duży radiator pasywny. Z grami już to nie przejdzie. Te wentylatory są po to, że w razie problemów z temperaturą zawsze można rozkręcić wentylator i on zrobi porządek Smile
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Przegrzewający się komputer wyłączanie się - podaję temperatury i proszę o radę piotrino1 25 2,043 27.03.2007 06:41
Ostatni post: piotrino1

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości