Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Dlaczego nie należy uruchamiać Combofix - ten program naprawia zamiast skanować!

#1
Witam,
Mam następujący problem. Mianowicie od jakiegoś czasu komputer "domowy", czyli i do pracy i do gier, bardzo wolno pracował. Mam tu na myśli długi czas otwierania okien... wszelkich aplikacji... jakikolwiek proces by się nie pojawił, wszystko wydawało się strasznie "zamulone". Obawiałem się, czy przypadkiem jakieś "syfy" z sieci się nie przyssały, więc dla sprawdzenia potraktowałem go zapobiegawczo ComboFix'em. Cała praca przebiegała bezproblemowo, wszystko co chciał zeskanował, sprawdził, zbadał, na koniec sam zrestartował system. I tu zaczęły się schody... Mianowicie po załadowaniu Windowsa XP Professional na SP2 i zalogowaniu się dosłownie po 3-4 sekundach komputer sam się resetuje... I gdy ponownie się zaloguję, tak samo po chwili komputer się resetuje i tak w kółko... :|

Ktoś wie lub chociaż podejrzewa co może mu dolegać? Byłbym wdzięczny za wszelką pomoc, tym bardziej że ten komputer jest potrzebny do pracy...

Szukałem już w internecie jakiś wątków dotyczących tego problemu, ale niestety bezskutecznie.

PS. Zaznaczam, że dawniej na komputerze, z którego obecnie piszę już używałem program ComboFix i nie miałem żadnych problemów

Pozdrawiam.
#2
Spróbuj uruchomić system w trybie awarynjym i zobacz czy nie ma żadnych dziwnych wpisów w autostarcie.
#3
OK. jakoś poradziłem sobie z tym problemem.
Przy którymś już samoczynnym restarcie z rzędu nacisnąłem podczas ładowania systemu F4 (nominalnie powinno być F8 z tego co wyśledziłem na różnych forach oraz w serwisie wsparcia technicznego Microsoft'u - "Uruchamianie narzędzia Przywracanie systemu z wiersza polecenia w systemie Windows XP" Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę!) i wszedłem w Tryb awaryjny z obsługą wiersza poleceń. Płynnie przeszedł, jako polecenia wpisałem:

%systemroot%\system32\restore\rstrui.exe

po czym Windows już sam dokonał przywracania systemu.
Nie wierzyłem, ale jednak się udało - 1. System pracuje już stabilnie; 2. ComboFix go tak "odrobalił", że wszystko ładnie śmiga.

Dzięki za zaangażowanie Smile
#4
Na wielu portalach i forach są przyklejone zasady w "działach bezpieczeństwa" czyli sławna prośba o "log z ComboFix + HijackThis"

Na winforum.pl prosimy o wykonanie skanu nieinwazyjnym narzędziem takim jak HijackThis,  jak OTL / DDS (a nie ComboFix!) oraz Gmer.

Dopiero po analizie owych logów + sprawdzeniu systemu pod kątem rootkitów (Gmer), możemy decydować czy używać ComboFix, oraz w jaki sposób go wykorzystać.

Sam autor ComboFixa pisze, że nie należy od razu uruchamiać tego programu, - Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę!. ComboFix to nie jest narzędzie do "tworzenia loga", tylko bardzo ingerujący w system program, który zgodnie z przyrostkiem w nazwie robi potężny "FIX" oraz modyfikuje system.

Combofix dokonuje wielu zmian w systemie. Nie należy go uruchamiać gdy  nie jest znana w ogóle sytuacja systemu, i nie ma pewności czy uruchomienie tego programu rozwali kompletnie systemu. Windows musi być sprawdzony w inny sposób przed uruchomieniem ComboFix!

Działanie ComboFix w szczególnych przypadkach może doprowadzić do uszkodzeń systemowych (błędne użycie programu, interakcja z określoną infekcją lub innym oprogramowaniem, nieprawidłowy restart komputera, błąd programowy etc...)

Czysty system po przejściu przez "naprawiającą" rundę skanującą, tylko po to by "wytworzyć log"- wskutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności czy pecha może się okazać, że zostanie pogorszony stan dotychczas sprawnego Windows. To nigdy nie jest w pełni "tylko-do-odczytu", ani żaden log.

Te przyklejone zasady na innych portalach bardzo zaszkodziły, bo zbagatelizowały moc programu i wytworzyły całkowicie błędne wrażenie, że ten proces jest zupełnie bezpieczny i "multi-funkcyjny".

Proszę się przyznać, jeśli użyto ComboFix bez nadzoru. Nie zatajać tego przed nami w skutek "nastraszenia regulaminem", bo ukrycie wyników jego pracy może zaciemnić sytuację i nas wprowadzić w błąd. Wprawdzie potrafimy się zorientować po pewnych rzeczach, że był stosowany, ale nie zawsze. Jeśli już ktoś go użył, proszę załączyć log.

Wielka prośba do wszelkich polskich forów bezpieczeństwa i portali oprogramowania o usunięcie:
  • ze swoich zasad działu prośby o obowiązkowy log z ComboFix (lub wątków sugerujących podawanie tego loga w startowej prośbie o pomoc)
  • ze swoich opisów stosowania ComboFix (i tak niepełne) instrukcje ręcznego produkowania skryptów
Większość ludzi tak naprawdę nie chce prawdy. Pragną jedynie ciągłego upewniania się, że to, w co wierzą, jest prawdą. Madaleine Albright
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Logi ComboFix - w Firefox otwierają mis się same nowe okienka z reklamami Muffin 1 393 14.03.2010 21:43
Ostatni post: Frank Holman

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości