Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Udostępnianie zasobów w sieci(zwykłe,na hasło, przez FTP) krok po kroku

#1
Witam!
Mam problem...
Chciałbym udostępnić w LAN'ie (w Windowsie XP) katalogi na hasło...
Ale nie wiem, jak to zrobić. Czy da się w ogóle to zrobić w Windows'ie XP?
Chodzi mi o to, aby do tych katalogów miał dostęp tylko ta osoba z LAN'u, która będzie znała hasło.
Proszę o pomoc...
Z góry dziękuję!
#2
Proste:
Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> Użytkownicy i grupy lokalne -> Użytkownicy -> prawym myszy na Gość -> ustawianie hasła i wpisujemy hasło. Teraz jak ktoś przez sieć będzie chciał się dostać na nasz komputer, będzie musiał wpisać użytkownika Gość i ustawione przez nas hasło. Wadą tej metody jest tylko jedno hasło, tak więc po jego wpisaniu dana osoba będzie miała dostęp do wszystkich udostępnionych przez nas zasobów.

Bardziej skomplikowane, ale lepsze  :
1/ Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> Użytkownicy i grupy lokalne -> Użytkownicy, z menu Akcja -> Nowy użytkownik. Tworzymy tylu użytkowników, ilu będzie korzystać z naszych katalogów na hasło, wypełniamy wszystkie potrzebne nam pola (najważniejsze są Nazwa użytkownika oraz Hasło i Potwierdź hasło) i odznaczamy opcję Użytkownik musi zmienić hasło przy następnym logowaniu. Każdego użytkownika robimy członkiem grupy Goście (można też stworzyć dowolną grupę).
2/ Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zasady zabezpieczeń lokalnych -> Zasady lokalne -> Opcje zabezpieczeń -> Dostęp sieciowy: udostępnianie i model zabezpieczeń dla kont lokalnych ustawiamy na Klasyczny - uwieżytelnianie użytkownikó lokalnych, jako samych siebie.
3/ j.w., tylko że Zasady lokalne -> Przypisywanie praw użytkownika:
a/odmowa logowania lokalnego - dodajemy tutaj wszystkich stworzonych wcześniej użytkowników (nie można dodać grupy, bo nie działa, należy wszystkich wymienić),
b/Logowanie w trybie wsadowym - dodajemy tutaj naszą grupę (Goście).
4/i teraz każda osoba chcąca wejść na nasz komputer musi podać swojego użytkownika oraz ustawione przez nas hasło. No i najważniejsze: klikamy prawym na wybrany katalog -> Właściwości -> Udostępnianie, wpisujemy to co chcemy, -> Uprawnienia i tutaj ustawiamy dostęp tylko dla tego użytkownika(ów), który ma mieć dostęp do danego katalogu. I jeszcze jedna uwaga, jeżeli katalog znajduje się na partycji NTFS, to tutaj ustawiamy pełny dostęp dla grupy Goście, a szczegółami można się pobawić już w Zabezpieczeniach danego folderu.

P.S. i zeby nie bylo ze przypisuje sobie czyjas prace, otoz to cudowne "lekarstwo" na udostepnianie plikow zawdzieczamy o ile sie nie myle PablO  i tu uklon w jego strone, to on sie nameczyl i objasnil nam to jak 3 letnim dzieciom jeszcze na starym forum,  dzieki mu za to Wink

To samo co powyżej, ale bardziej czytelne Uwaga! Po zastosowaniu się do poniższych rad, nie powinno być problemów z przeglądaniem udostępnionych zasobów na systemach win9x.
Użytkownicy Windows XP Home Edition powinni uruchomić system w trybie awaryjnym, aby uzyskać dostęp do niektórych narzędzi. Do winXP HE nie jest dołączany FTP.

Zasoby w sieci można udostępnić na dwa sposoby: normalnie (tak jak w W9X) albo poprzez FTP, który jest dołączany do każdej kopii systemu Windows XP Professional.
Po udostępnieniu nie zapomnij ustawić odpowiednich uprawnień, poczytaj także o środkach ostrożności.

Udostępnianie zwykłe:
  1. proste:
    Narzędzia administracyjne -> Zasady zabezpieczeń lokalnych -> Zasady lokalne -> Przypisywanie praw użytkownika -> Odmowa dostępu do tego komputera z sieci -> usuń Gość.
    Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> Narzędzia systemowe -> Użytkownicy i grupy lokalne -> Użytkownicy -> prawym na Gość -> Właściwości -> odznacz Konto jest wyłączone.
    Pozostaje udostępnienie zasobów[/url].
  2. proste + hasło:
    j.w. + prawym na Gość -> Ustawianie hasła -> ustawiamy hasło.
    Następnie udostępnij zasoby[/url].

  3. zaawansowane - użytkownicy z hasłami:
    Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> Narzędzia systemowe -> Użytkownicy i grupy lokalne -> Użytkownicy -> menu Akcja -> Nowy użytkownik... -> stwórz tyle użytkowników, ilu chcesz (uwaga, przy wyborze nazwy dla użytkowników W9X kieruj się nazwami, których użytkownicy Ci używają do logowania się na własnych komputerach - nazwa użytkownika widoczna jest po naciśnięciu Start -> Wyloguj: nazwa_użytkownika i tej właśnie nazwy powinieneś użyć, tworząc konto tego dla użytkownika), każdemu zaznacz Użytkownik nie może zmienić hasła oraz Hasło nigdy nie wygasa i odznacz Użytkownik musi zmienić hasło przy następnym logowaniu.
    Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> Narzędzia systemowe -> Użytkownicy i grupy lokalne -> Grupy:
    -> dwa razy na grupę Użytkownicy -> usuń wszystkich stworzonych przed chwilą użytkowników z tej grupy.
    -> menu Akcja -> Nowa grupa -> nazwij ją np. LANUsers i dodaj do niej wszystkich stworzonych użytkowników.
    Teraz wyłącz konto Gość (patrz pkt.1 z tą różnicą że teraz zaznaczasz Konto jest wyłączone).
    Teraz udostępnij zasoby.

    Użytkownik systemu XP/2000 przy wchodzeniu na Twój komputer zostanie poproszony o podanie nazwy użytkownika i hasła, natomiast użytkownik win9x będzie proszony o podanie hasła do zasobu IPC$ (wpisać oczywiście musi utworzone przez Ciebie wcześniej hasło dla tego użytkownika).
Udostępnianie zasobów:
Panel sterowania -> Opcje folderów -> Widok -> odznacz Użyj prostego udostępniania plików (zalecane).
  1. Prawym na folder, który chcesz udostępnić -> Właściwości -> Udostępnianie -> Uprawnienia -> usuń Wszyscy, dodaj Gość lub LANUsers i ustaw uprawnienia wedle życzeń (najlepiej daj tylko Odczyt). Jeżeli masz partycję NTFS, ustaw uprawnienia dla Gość na pełna kontrola, następnie na zakładce Zabezpieczenia możesz ustawić bardziej zaawansowane opcje dostępu.
  2. Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> Narzędzia systemowe -> Foldery udostępnione -> Udziały -> menu Akcja -> Nowy udział pliku... -> i dalej poprowadzi kreator (pamiętaj o ustawieniu odpowiednich uprawnień dla konta Gość - o ile będziesz go używał).
  3. Start -> Uruchom -> wpisz fsmgmt.msc -> menu Akcja i dalej jak w poprzednim.
  4. Start -> Uruchom -> wpisz shrpubw i dalej kreator poprowadzi.

UWAGA - jeżeli masz partycje NTFS, musisz ustawić odpowiednie uprawnienia na poziomie plików i folderów (prawym na folder/plik -> Właściwości -> Udostępnianie -> Uprawnienia -> tu dodaj Wszyscy i ustaw Zezwalaj: Pełna kontrola -> OK -> przejdź na zakładkę Zabezpieczenia i tutaj ustawiaj szczegółowe uprawnienia).
Dla zasobów, które mają być widoczne i możliwe do skopiowania przez wszystkich użytkowników, musisz ustawić uprawnienia na Zezwalaj przy Wyświetlanie zawartości folderu oraz Odczyt.
Jeżeli chcesz danemu użytkownikowi/grupie tylko pokazać jakie masz pliki, natomiast nie chcesz aby mógł je kopiować/odczytywać (będzie widział tylko nazwy i ikony), na zakładce Zabezpieczenia kliknij Zaawansowane -> dwa razy na użytkownika/grupę (jeżeli go tu nie ma, to go dodaj) -> ustaw uprawnienia na Zezwalaj: Wyświetlanie zawartości folderu/Odczyt danych i Odmów: Odczyt uprawnień, Odczyt atrybutów, Odczyt atrybutów rozszerzonych.
Poeksperymentuj z ustawieniami uprawnień, daje Ci to ogromne możliwości (aby "hurtowo" zmieniać uprawnienia, używaj opcji Zamień wpisy uprawnienia na wszystkich obiektach podrzędnych na wpisy tutaj pokazane, stosowane do obiektów podrzędnych, Zastosuj te uprawnienia dla obiektów i/lub kontenerów znajdujących się wewnątrz tego kontenera, albo wybierz z listy Zastosuj dla:).

Udostępnianie poprzez FTP-a:
Najpierw trzeba zainstalować systemowego FTP-a (włóż płytę instalacyjną systemu Windows XP Professional do napędu CD):
Panel sterowania -> Dodaj lub usuń programy -> Dodaj/Usuń składniki systemu Windows -> Internetowe usługi informacyjne -> Usługa FTP (File Transfer Protocol) -> OK -> Dalej.

Narzędzia administracyjne -> Internetowe usługi informacyjne:
  1. Prawym na Witryny FTP -> Właściwości:
    -> Witryna FTP -> ustaw jakie chcesz ograniczenia, zaznacz Włącz rejestrowanie -> Rozszerzony format W3C pliku dziennika -> Właściwości... -> wybierz ścieżkę dla plików z logami, ustaw to co chcesz mieć rejestrowane -> OK.
    -> Konta zabezpieczeń -> jeżeli nie chcesz, aby dostęp do Twojego FTP-a był anonimowy, odznacz Zezwalaj na połączenia anonimowe -> przeczytaj uważnie notkę i kliknij TAK.
    -> Wiadomości - chyba tłumaczyć nie trzeba, wpisz co chcesz :-)
    -> Usługa -> tutaj możesz włączyć ograniczenia przepustowości (przynajmniej nie będzie Ci PC mulił jak ktoś ściąga coś od Ciebie) -> OK.

  2. Prawym na Domyślna witryna FTP:
    -> Właściwości -> Katalog macierzysty -> zaznacz Odczytaj -> OK.
    -> Nowy -> Katalog wirtualny... -> Dalej -> Alias to _nazwa_ katalogu, który chcesz udostępnić -> Dalej -> wpisz ścieżkę do tego katalogu (razem z jego nazwą) -> Dalej -> ustaw co chcesz -> Dalej -> Zakończ. Aby folder ten był widoczny na FTP-ie, musisz w katalogu C:\inetpub\ftproot utworzyć folder o takiej samej nazwie, jak katalog docelowy.
    W ten sposób udostępnij wszystko, co chcesz udostępnić.

  3. Teraz potrzeba stworzyć użytkowników, którzy mają mieć dostęp do FTP-a - żeby się nie powtarzać, zajrzyj do pkt. 3 udostępniania w LAN-ie (nazwy użytkowników możesz wybrać dowolne, stworzoną grupę nazwij np. FTPUsers, o koncie Gość i dalej już nie czytaj).
    Pamiętaj o ustawieniu odpowiednich uprawnień.

Środki ostrożności:
Ponieważ utworzone zostały nowe konta, może się zdarzyć że ktoś kto ma dostęp do Twojego komputera może je wykorzystać w niepożądany dla Ciebie sposób, dlatego aby uniemożliwić zalogowanie się lokalnie na te konta, należy:
Narzędzia administracyjne -> Zasady zabezpieczeń lokalnych -> Zasady lokalne -> Przypisywanie praw użytkownika -> Odmowa logowania w trybie wsadowym -> dodać tu wszystkich stworzonych użytkowników.
Tak samo przy Odmowa logowania w trybie usługi oraz Odmowa logowania lokalnego (to ostatnie ustaw tylko dla użytkowników z grupy LANUsers, w żadnym przypadku nie dodawaj użytkowników z grupy FTPUsers).
Przy Odmowa dostępu do tego komputera z sieci dodaj wszystkich użytkowników z uprawnieniami administratora (nigdy nie używaj tych kont do przeglądania zasobów na FTP czy normalnie przez LAN).
Dodatkowo, jeżeli masz dwie partycje (albo nie chcesz aby Ci cokolwiek ktoś zgrywał) i partycja systemowa jest NTFS, możesz ustawić quotę na 1KB dla wszystkich użytkowników (prawym na dysk -> Właściwości -> Przydział -> zaznacz Włącz zarządzanie przydziałami oraz Odmów miejsca na dysku użytkownikom przekraczającym limit przydziału -> Wpisy przydziałów... -> menu Przydział -> Nowy wpis przydziału... -> wpisz wszystkich stworzonych użytkowników -> Ogranicz miejsce na dysku do: 1 KB). Na innych dyskach możesz ustawić quotę na tyle, ile maks. chcesz dać miejsca na zgrywane do Ciebie pliki.

Pozdrawiam,
PablO

Problemy z prostym udostępnianiem + hasło?
Narzędzia administracyjne -> Zasady zabezpieczeń lokalnych -> Zasady lokalne -> Przypisywanie praw użytkownika -> Logowanie w trybie wsadowym -> dodaj Gość.

Jeżeli chcesz mieć logi przy zwykłym udostępnianiu:
Narzędzia administracyjne -> Zasady zabezpieczeń lokalnych -> Zasady inspekcji -> Przeprowadź inspekcję dostępu do obiektów oraz Przeprowadź inspekcję zdażeń logowania (tu najlepiej ustawić Sukces oraz Niepowodzenie).
Teraz tylko prawym na wybranym folderze -> Właściwości -> Zabezpieczenia -> Zaawansowane -> Inspekcja -> Dodaj... -> wpisz użytkownika lub grupę -> OK.
Informacje o tym kto/gdzie/kiedy znajdziesz w Narzędzia administracyjne -> Podgląd zdarzeń -> Zabezpieczenia.

Jeżeli nie chcesz udostępniać drukarek i zaplanowanych zadań
usuń z rejestru następujące klucze:
HKEY_LOCAL_MACHINE\ SOFTWARE\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion\ Explorer\ RemoteComputer\ NameSpace
{D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF}
- zaplanowane zadania
{2227A280-3AEA-1069-A2DE-08002B30309D} - drukarki

Jeżeli udostępnianie w ogóle nie działa
sprawdź czy są uruchomione usługi: Serwer, Przeglądarka komputera oraz Stacja robocza (Narzędzia administracyjne -> Usługi).

Jeżeli chcesz sprawdzić, kto aktualnie coś od Ciebie ściąga
uruchom Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> Narzędzia systemowe -> Foldery udostępnione -> Otwarte pliki pokazuje co aktualnie ściągają użytkownicy (możesz przerwać ściąganie wybranego pliku), Sesje pokazuje aktualnie zalogowanych użytkowników (możesz odłączyć wybranego użytkownika).

Jeżeli chcesz sprawdzić kto ściąga przez FTP
-> Narzędzia administracyjne -> Internetowe usługi informacyjne -> Witryny FTP -> prawym na Domyślna witryna FTP -> Właściwości -> Bieżące sesje... (możesz odłączyć wybranego użytkownika).

----
PS. Nie jestem autorem tych informacji, jedynie edytowałem je aby były czytelniejsze. Sztosz.
#3
Wszystko co można powiedzieć o udostępnianiu powiedział już PablO (Wielki Brat jest .....) i dzięki mu za to, lecz ja mam pytanko czy można udostępnić katalog dla danej osoby\kompa bez zakładania jego kontaHuhoczywiście tak aby inni nie mieli dostępu.
#4
Wystarczy zahaslowac zwykle konto goscia haslem znanym koledze.
#5
Musisz po pierwsze wylaczyc konto goscia
Potem zakladasz nowego urzytkownika jesli nie wiesz jak to napisz
usuwasz go z grupy urzytkownicy
i jak potem udostepniasz cos to udostepniasz tylko dla niego
#6
Witam
Mwm winde XP pro.
Ale za chiny nie wiem jak udostępnic dany katalog innemu uzytkownikowi sieci ale na hasło tak aby tylko on w danej chwili mogł pobierac.
W win98SE jest to proste i logiczne a w Xp nie moge sie połapac.
Bede wdzieczny za konkretne podpowiedzi
Pozdrawiam Smile
#7
Witam
To mój pierwszy post na forum, więc witam serdecznie
Właśnie stanąłem dziś przed owym problemem udostępniania. Natrafiłem na te forum i pewnie zagoszcze tu na dłużej.
Mam jednak pytanko odnośnie opisu Angelusa. Ja mam XP Home Edition i w Narzędzia administracyjne/Zarządzanie komputerem/Foldery Udostępnione/Udzialy jak klikne prawym klawiszem mychy na jakiś udostępniony zasób to nie mam w menu opcji właściwości.
Czy te opcje są dostępne jedynie w Proffessional czy trzeba może coś doinstalować. W helpie jest to w podobny sposób opisane jak tutaj
Proszę o pomoc
#8
Niestety w XP HE brakuje kilku opcji, ale podobno są dostępne gdy uruchomisz system w trybie awaryjnym.
P.S. Witam i pozdrawiam.
#9
Poniewaz w XP dziala to troche inaczej. Najpierw musisz utworzyc uzytkownikow a potem kazdemu katalogowi przydzielac danego uzytkownika ktory bedzie mial swoje haslo. To wszystko jest opisane w poscie kilka linijek wyzej , poczytaj.
#10
Witam!
Mam problem...
Chciałbym udostępnić w LAN'ie (w Windowsie XP Home Edition) dysk na hasło...
Czy da się w ogóle to zrobić w Windows'ie XP Home?
Mam tak pod w2k ale pod XP Home nie moge tego zrobić (dysk ma partycję na NTFS-ie + bardzo uboga zakładka udostepnienie) Dodgy
Proszę o pomoc...
Z góry dziękuję!
#11
Nie jestem pewny (Nie mam Home)
ale slyszalem, ze podobno ... w trybie awaryjnym Smile da sie wiecej z siecia konfigurowac/udostepniac - sprawdz
podobno M$ cos tam zapomnial "zabrac"
#12
Wielkie wielkie dzięki za tą informację wszystko działa !!!
Faktycznie M$ zapomniał tam zrobić porządku! Dodgy

PS. Teraz mam Iny problem jak zrobić by automatycznie logował się User bez żadnych monitów o hasło?
#13
Jak napisał nie raz Symu:
Start -> Uruchom -> wpisz control userpasswords2 i tam ustawiasz.
#14
czy mozna w winxp dac hasło na udostępniony katalog ??
#15
Jak mi wiadomo to trzeba zakladac konta... i przydzielac do grup... moze ktos dokladniej wyjasni.
#16
po pierwsze na katolog nie ma hasel w xp mozesz zalozyc haslo na caly swoj udostepniany komputer wchodzisdz w panel i tam masz konta uzytkowikow. jesli masz partycje pod ntfs to mozesz stworzyc sobie administratorow takich jak nazwy kompow ktore masz w sieci pozniej kazdemu z nich mozesz w zabezpieczeniach folderow daodac ktory z tych uzytkownikow ma miec dosep do danego folderu a ktory nie. przed tym wylacz opcje konto goscia zeby lgogowali sie jako administratorzy
#17
no i nasuwa się myśl .... Idea
win2k był pod względem uprawnień i rodzaju kont znacznie bardziej przyjazny i rozbudowany .... :x
#18
Witam Exclamation Exclamation
Mam takie małe pytanko. Jak ustawić hasło na folderze udostępnionym w sieci pod winXP
#19
Mialem problemy z udostepnianiem na haslo, lecz jak znalazlem porady Pabla, myslalem ze juz bedzie wszystko OK. Niestety, gdy zrobilem wszystko jak nalezy, kumple nie mogli nawet otworzyc pliku ktory im udostepnilem. Nie wiem w czym tkwi problem. Uzytkownikow i grupe wpisalem dobrze, moze cos trzeba zmienic z lokalizacjo, czy cos takiego???? POMOZCIE Cry
#20
Jeżeli masz partycje na NTFS to musisz ustawić im odpowiednie uprawnienia do plików/katalogów.
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Windows 7 Udostępnianie zasobów między home a prof Error code 0x800704cf Leon_Zaowodowiec 1 510 24.01.2011 23:00
Ostatni post: Krizz
  Windows 7 Problem z podłączeniem zasobów serwera Window2000 na Windows Home - niby złe hasło artuurd73 5 619 19.11.2010 12:38
Ostatni post: Krizz
  Hamachi - jak połączyć dwa otoczenia sieciowe krok po kroku Dunios 1 422 16.05.2010 20:53
Ostatni post: piotrino1
  Windows 7 Udostępnianie plików na drugim komputerze widać pliki których nie udostępniam w sieci wraga 2 453 31.01.2010 11:02
Ostatni post: wraga
  Nieudane mapowanie dysku sieciowego i brak zasobów windows homan-mx5 7 907 11.09.2009 17:47
Ostatni post: vacu
  Windows Vista Problem z udostępnianiem zasobów sieciowych Vista - XP - nie widzi DVD Argamedon 5 656 07.09.2009 22:17
Ostatni post: Krizz
  Problem z dostępem do zasobów w sieci lan internauta777 8 737 06.08.2009 10:15
Ostatni post: Krizz
  Windows XP Problem z przeglądaniem zasobów na kompie z Vistą ublizzard 2 305 01.02.2008 09:00
Ostatni post: ublizzard
  Udostepnianie zasobów - środki ostrożności zbig 7 816 20.03.2006 15:00
Ostatni post: szunaj
  Windows 2000 Laptop nie widzi zasobów udostępnionych na innych komputerach, komputery widzi Vanderlei 2 367 03.08.2005 12:54
Ostatni post: Vanderlei

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości