Liczba postów: 199
Liczba wątków: 30
Dołączył: 05.2004
Reputacja:
0
Przez moją działkę przebiega linia energetyczna średniego napięcia 15 kV. W centrum działki stoi słup, który ją podpiera. Utrudnia mi to uprawę pola, a także zaniza wartość działki. Czy związku z tym moge wystąpić do Zakładu Energetycznego o odszkodowanie z tego tytułu, np. w formie obniżenia mi opłat za zużyta energię elektryczną?
Liczba postów: 2,541
Liczba wątków: 65
Dołączył: 08.2002
Reputacja:
0
Niewieze (w ta obnizke  ).
Liczba postów: 199
Liczba wątków: 30
Dołączył: 05.2004
Reputacja:
0
Ja też, pytam w imieniu mojego ojca, który ma taką działkę. Ale z drugiej strony na postawienie słupa nigdy nie wyrażał zgody, kupił już działkę z linią. A skoro zakłady energetyczne sa w rękach prywatnych to dlaczego mają za darmo stawiac słupa na polu? Frank co Ty na to?
Liczba postów: 2,387
Liczba wątków: 66
Dołączył: 08.2004
Reputacja:
0
Jeżeli kupił działkę ze słupem, to był świadom tego, więc nie sądzę, żeby mu się jakiekolwiek odszkodowanie należało.
Liczba postów: 8,349
Liczba wątków: 135
Dołączył: 02.2004
Reputacja:
0
poniewą cały czas szukam jakiś przepisów, a obawiam się, że może to trochę potrwać o ile sie uda coś w ogóle znaleść
na początek znalazłem taki oto tekst na stronie Urzędu Regulacji Energetyki
Cytat:Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę!
Treść niewidoczna dla gości.
tak więc, jeżeli linia przechodząca przez pole niezbędna jest m.in. do zasilania gospodarstwa właścicela pola to właściwie nic może on w tej sprawie zrobić
------------
co do innych przypadków jeszcze będę szukał (jakkolwiek sporo można wywnioskować z cytowanych wyżej wyjaśnień URE)
Liczba postów: 2,334
Liczba wątków: 250
Dołączył: 01.2004
Reputacja:
0
Pokazywali kiedyś w TV przypadek kolesia, któremy 'druty' szły przez środek działki, na której chciał postawić dom. Walki z energetyką okazały się na tyle nieskuteczne, że wybudował dom... z słupem w środku  Historia jest autentyczna, pokazywali zdjęcia z domu - przy ścianie szedł sobie słup, który wychodził przez dach
Piszę o tym dlatego, że wynika z powyższego, że 'walka ze słupami' nie jest taka prosta.
Liczba postów: 2,684
Liczba wątków: 68
Dołączył: 08.2002
Reputacja:
0
Znam podobny przypadek jak poruszonym przez luc4s choć w nim linia idzie o niższym napięciu to właściciel działki, syn który odziedziczył ją po rodzicach niczego nie wskórał.
W tym przypadku nie ma raczej szansy by kolejny właściciel działki mógł coś zdziałać, teoretycznie jest jedynie możliwość o czym napisał Frank że nowy właściciel udowodni w sądzie że słup postawiono bez zgody poprzedniego właściciela i nie otrzymał on za to żadnej rekompensaty. Za PRL było to dość często praktykowane wiec jakieś tam szanse są.
Oglądałem to, co wspomina vacu i później gdzieś czytałem, że ten gość, co wybudował dom ze słupem w środku został ukarany grzywna za naruszenie jakichś tam przepisów. Ciekawe jak się to w końcu skończyło i na czyj koszt przeniesiono ten słup.
Pozdrawiam.
Liczba postów: 2,387
Liczba wątków: 66
Dołączył: 08.2004
Reputacja:
0
szunaj napisał(a):Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę! Treść niewidoczna dla gości.
Ot chociażby za naruszenie przepisów budowlanych, które zakazują bodowy budynków mieszkalnych pod liniami napięcia (oraz w ich sąsiedztwie, co jest szczegółowo określone w odpowiednich przepisach - dokładne odległości od linii i słupów), szczególnie wysokiego napięcia.
Jeżeli wybudował dom, mając w budynku słup energetyczny, nie ma szans, żeby dostał pozwolenie na taką budowę, więc była to samowolka budowlana, a w takiej sytacji odpowiednie władze powinny nakazać rozbiórkę budynku.
Facet miał dużo szczęścia, jeśli "tylko" musiał kopsnąć parę groszy. Pewnie zapłacił w ten sposób za przeniesienie tegoż to słupa.
Liczba postów: 199
Liczba wątków: 30
Dołączył: 05.2004
Reputacja:
0
Frank Holman napisał(a):Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę! Treść niewidoczna dla gości.
To jest według mnie jak najbardziej słuszne i logiczne, ale linia 15 kV raczej nie zasila gospdarstwa bezpośrednio. Coż dzięki Frank za wyjaśnienie. A własnie jak to jest teraz z tymi zakładami energetycznymi? Już panstowe nie są chyba. Ja podlegam pod Zamojską Korporację Energetyczną.
Liczba postów: 8,349
Liczba wątków: 135
Dołączył: 02.2004
Reputacja:
0
już niedługo rynek energetyczny zostanie praktycznie całkiem "uwolniony"
żadne "podlegania" nie będą już obowiązywac, teoretycznie będziesz mógł sobie kupować energię od każdego producenta jaki ci przyjdzie do głowy, z każdego miejsca w Kraju
oczywiście to tylko teoria a efekt dla ludzi może być nie do końca fajny
kontrakty bowiem będa w praktyce polegały na kupowaniu w ciemno przewidywanej z góry przez Ciebie ilości energii, jeżeli źle przewidzisz możesz na tym interesie stracić
szczegółów nie znam - mówię tylko to co słyszałem parę dni temu w TV
Liczba postów: 2,397
Liczba wątków: 76
Dołączył: 08.2002
Reputacja:
0
luc4s napisał(a):Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę! Treść niewidoczna dla gości.
Tak nie jest. Uwolnienie rynku w myśl TPA wygląda tak, że podpisujesz umowę z dowolnym dystrybutorem na terenie kraju, ponoć nawet tym, który nie jest przyłączony do sieci PSE. Dla odbiorców detalicznych TPA ma wejść jakoś niebawem.
Nie musisz kontraktować energi na zużycie.
Za energię rozliczasz się z kim tam masz umowę, za przesył płacisz lokalnemu ZE (właścicielowi sieci przesyłowej).
Póki co nie ma to sensu i jest/będzie nieopłacalne. Już chłopcy dobrze kombinują jak tu nie stracić klientów.
TPA dla dużych odbiorców obowiązuje od kilku lat. Ale tu mówimy o MWh i wyspecjalizowanych komórkach zakupu energii. Temat na dłuższą dyskusję.
---
TPA - third part access (tak to chyba było)
PSE - Polskie Sieci Energetyczne
ZE - zakład energetyczny
Liczba postów: 199
Liczba wątków: 30
Dołączył: 05.2004
Reputacja:
0
mummle napisał(a):Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę! Treść niewidoczna dla gości.
Ja nie, to ziemia moich rodziców. w sumie niewiele tego jest, niecały hektar. Dawniej słupem nikt się nie interesował, bo i wartość gruntu była niewielka, ale teraz na działce jest mozliwośc podpięcia wszystkich mediów (woda, gaz, kanalizacja itp.) więc jej wartość wzrosła. Moznaby tam trochę domów postawić, a tak linia ogranicza i zaniża wartość. Przesunięcie linii raczej jest niemożliwe z technicznego punktu widzenia, ale jeżeli zmniejszyliby wysokość rachunku za energię to bym się nie pogniewał  Co do własności gruntu to nie wiem jak to jest, musze pogrzebac w akcie notarialnym.
Liczba postów: 2,397
Liczba wątków: 76
Dołączył: 08.2002
Reputacja:
0
W najgorszym przypadku wytoczysz drogę koło słupa...  i podzielisz na 4-6 działek.
Liczba postów: 199
Liczba wątków: 30
Dołączył: 05.2004
Reputacja:
0
Tak, tylko że linia nie idzie wzdłuż pola a ukoście przez sam środek, słup to nie problem gorzej własie z linią. Ten przepis o którym mówiliście o ile dobrze pamiętam nie pozwala nic budować w odl. 15 m od linii.
Liczba postów: 2,397
Liczba wątków: 76
Dołączył: 08.2002
Reputacja:
0
To jest linia średniego napięcia (SN) a nie wysokiego (WN). Nie wydaje mi się, żeby były takie same obostrzenia. Jak wygląda ten słup? Taki duży, metalowy?
Poza tym, jak pisałem - wal do ZE i niech ci płacą za ziemię! A jak nie to pismo do URE
Liczba postów: 750
Liczba wątków: 35
Dołączył: 10.2002
Reputacja:
0
|