Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Geometria obrazu - łuk na wyświetlanym obrazie na nowym monitoerze

#1
Witam. Mam nastepujacy problem. Kupilem monitor Samsung 757MB. Wedlug wielu testow jest to najlepszy model 17-ki na rynku. Tuz po zakupie zorientowalem sie ze gorna i dolna krawedz ekranu nie sa poziome tylko tworza luk (okolo 1mm). Co dziwniejsze kazdy z tej serii monitor ma ten defekt ( testowalem 4). OSD monitora nie pozwala regulowac gornej i dolen krawedzi. Tylko boczne. Pomyslalem ze jednak nie wszytko stracone bo przeciez mozna programowo "wygiac" obraz.
Tu powstalo moje pytanie. Czy zna ktos program w ktorym mozna regulowac pelna geometrie obrazu?

P.S. Krzywizna nie jest wielka i pewnie przecietny urzytkownik by jej nie zaowazyl jednak ja, ja widz
#2
A jaką masz kartę graficzną?
#3
nie da sie programowo.
#4
Spotkałem się z tym problemem w 17-Sony, też standardowo nie posiada regulacji poduszki.
Mogą to zrobić Ci, tylko w autoryzowanym serwisie firmowym. Wymaga to miedzy innymi odpowiednio długiego wygrzania monitora przed regulacjami (do kilkudziesięciu godzin). Jeśli monitor jest tego wart to warto to zrobić, bo nie jest to raczej wada tylko wadliwie przeprowadzona wstępna korekcja geometrii.
#5
mam karte HIS Radeon 9200 128 (128bit)
#6
Nic ci to nie da, karty moga tylko korygowac pozycje i rozmiary ekranu, nic wiecej. Jest jak pisze Kojani - ale czy dla 1 mm nie przesadzasz? Obraz zwykle "ucieka" lekko w dol i gore w rogach, u mnie np. zalezy jak ustawie monitor w stosunku do biegunow Ziemskich. Naprawde! Moze wplyw maja tez jakies pola elektromagnetyczne (kabel w scianie etc) ale zawsze zauwazalem, ze na 2 roznych monitorach (17) ze sredniego segmentu takie zjawisko wystepowalo. Konkretnie to na obecnym uciekaja mi lekko prawe rogi. Przyzwyczailem sie- to jest naprawde zjawisko krancowe, zwracasz na to uwage jak monitor jest calkiem nowy.
#7
Wiem ze CRT zawsze obdazone sa znieksztalceniami obrazow w rogach. Jezeli umnie bylo by TYLKO w rogach to pewnie bym nie zwracal uwagi. Jednak umnie jest to na calym ekranie. Jak otworze Exela to mam tylko jedna pozioma linie. Ta ktora znajduje sie na srodku. Pozostale sa zakrzywine do gory albo do dol. Nie ma znaczenia w ktorym miejscu monitora sie znajduje.
Nie jes to wina ustawienia monitora ani zewnetrznego pola bo w sklepie ogladalem 4 i kazdy tak ma. Moj w domu tez.
Pozdrawiam
#8
Jak napisali Ci przedmówcy nic z ta wadą domowymi sposobami nie zrobisz.
Jeśli kupiłeś go kilka dni temu to możesz wymienić monitor na wolny od tej wady, a skoro w sklepie, w którym kupiłeś są z taką samą wadą to zwróć monitor i uzbrojony w program Nokia monitor test szukaj egzemlaża w innym sklepie. Z tego, co pisali na forum Ci, którzy oddawali monitor do naprawy to nikt nie był z takiej usługi zadowolony, bo monitor wracał często z większymi wadami niż je miał, i nie przypominam sobie by napisał ktokolwiek że w monitorze usunęli fabryczną wadę tkwiącą w pokazywanym przez niego obrazie.
Pozdrawiam.
#9
Racja. Jesli znieksztalcenia sa tak duze, to rzeczywiscie warto oddac/wymienic na zupelnie inny model.
#10
szunaj napisał(a):Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę!
Treść niewidoczna dla gości.
PODPISUJE SIĘ OBOMA RĘCAMI Exclamation
#11
Witam
skoro Ci to tak bardzo bardzo przeszkadza, może warto zainwestować w 15" matrycę FTF, rozmiar obrazu będzie prawie taki sam, ale za to idealnie geometryczny.
#12
Tylko mniej dynamiczny, nieskalowalny etc. Matryce mimo postepu ciagle daja we wszystkich dynamicznych obrazach gorsza jakosc. Jedynie praca biurowa prezentuje sie b. dobrze.

W pracy kupilismy dla klienta Sony 19" - bardzo fajne cacko, obraz 2 razy jasniejszy, zywszy niz na moim laptopie (Toshiba S6100 aktywna matryca), ale oczywiscie dynamika (np film, gra zwlaszcza) nie az tak dobra - widac lekkie zmuzenia, malo ale widac, no i 1280x1024 to jego rozdzielczosc. 1024x786 w trybie cyfrowy wyglada jak pozal sie Boze (skalowanie proste, raz pixel jest *2, raz *1) wiec wszystko wyglada jak polamane. Tylko 640x480 wyglada dobrze, bo sie rowno *2 skaluje. W trybie analgowym 1024x768 wyglada jak po niezlym rozmyciu a po kilku godzinach patrzenia na taka mgle to oczy wysiadaja (przypuszczam, ze mozg na sile probuje akomodowac je, aby widzialy ostro, ale obraz jest sam w sobie rozmazany jak po pol litrze). LCD sam w sobie fajny - byczy, czarny, 3 wejscia analogowe/cyfrowe video/audio, wbuydowane male glosniczki z SRS WOW. Do pracy biurowej super. Do rozrywki juz mniej. A napewno okazjonalne 15" czy 17" LCD za 1000-2000 PLN beda slabszej jakosci niz topowy model Sony.

Podsumow
#13
Mam matrycę LITEON-a już drugi rok, rewelacja rzeczywiście to nie jest. Szczególnie mały kąt widzenia, ale na moje potrzeby wystarczający, dlatego zaproponowałem takie rozwiązanie.
#14
Rozwiązanie może i niezłe, ale jak napisał Cin do zastosowań biurowych.
Ja dodam, że posiada jednak bardzo dużą wadę, jest sporo droższe.
Pozdrawiam.
#15
a co myślicie o Flatronach?
#16
Monitor, jak monitor, tylko, że masz loterię, albo trafi Ci się bezproblemowy egzemplarz, albo od samego (lub w trakcie pierwszego roku) będziesz miał problemy. To jest zależne od wielu czynników, niekoniecznie po stronie producenta. Kończy się powoli doba CRT, więc te monitory czasem długo leżą w magazynach, niekiedy warunki och magazynowania nie są najlepsze, a to skraca żywotność monitora.
Sam przymierzam się do zakupu LG F900P i co raz bliższy zakupu jestem. Bo teraz mam starego 5,5 letniego Dayteka... Dopiero teraz powoli zaczyna się psuć.
#17
szunaj napisał(a):Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę!
Treść niewidoczna dla gości. Zupełnie się z tym nie zgodzę.
Tak można powiedzieć o byle jakich matrycach. Dobra matryca jest doskonała - być może jeszcze tylko graficy będą marudzili jeśli chodzi o odwzorowanie barw - od półtora roku pracuję na matrycy TFT 17,4" na progaramach CAD i nie wyobrazam sobie powrotu do szkła.
Oprócz jasności matrycy i doskonałej geometrii - nieosiągalnej praktycznie w monitorach CRT, wiem co mówie bo na CAD'ach pracuję od '90 roku i zawsze na dobrych monitorach - duży kąt widzenia 170/170, bardzo krótki czas reakcji filmy i gry bez najmniejszego problemu.
I to co najważniejsze nie narzekam na oczy - pomimo długiej codziennej pracy.
Dodatkowo małe zużycie energii, małe pole elektromagnetyczne, i mała ilość wydzielanego ciepła - 20" CRT grzeje jak mały piecyk kaflowy.
Fakt, że są droższe ale eksploatację też należy doliczyć do ceny monitora.
#18
LCD fajnie wyglada ale ich parametry sa jeszcze w fazie raczkowania. Nie nadaja sie od zastosowan CAD. Testowalem takiego w wakacje przez miesiac i nabawialem sie tylko zapalaenia spoiowek (10h pracy dziennie). Oczy sie szybko mecza bo obraz caly czas sie "mieni" jak by byl wysadzany klejnotami a tego problemu jeszcze zadna firma nie rozwiazala. Na CRT po 10h to moga tylko bolec plecy.
Przy moim zastosowaniu wole swoj monitor z "skazona" geometria.
Pozdrawiam

P.S. Ludzie czesto mysla ze monitor to np. myszka i kupuja taki ktory fajnie wyglada a reszta nie ma znaczenia. BLAD to wlasnie od monitora najbardziej zalezy ile mozna posiedzec przy kompie w kaforcie.
#19
PISALEM, ze w trybie cyfrowym, w natywnej rozdzielczosci matrycy obraz jest PIEKNY. Do CAD napewno super, lepsze od monitora CRT. Oczuwiscie, ze filmy sie oglada dobrze, ale jednak cudow nie ma - PRZY DUZYCH kontrastach dynamika SPADA. No i beznadziejne skalowanie rozdzielczosci ale to jest przypadlosc wszystkich LCD. Jesli wiec ktos bedzie pracowac TYLKO w sprzetowej rozdzielczosci matrycy ORAZ ma DUZO kasy na LCD z wyzszej polki, to uzyska super jasnoscm dobry kontrast, kolory i genialna geometrie, oczy tez oszczedzi.

Jesli wydawac do domu na LCD 1000-1500 zeta to za tre same pieniadze mozna miec 17" CRT z najwyzszej polki. A kto Kojani rozrywkowo zajmuje sie w domu CAD-owaniem? I do tego na monitorze LCD za 3-4-5 tysiecy? Albo i wiecej? Ja tylko namawiam do premyslenia decyzji wszystkich, ktorzy chca kupic w promocji w Realu czy MM LCD za 800-1500 zeta, bo cudow nie ma - jak sie porowna takie cos z CRT za ta sama cene w zastosowaniach rozrywkowych domowych, to poza przegladaniem www i Wordem wszedzie lepiej wypadnie CRT. Zreszta droga 17" CRT i przy WWW/Wordzie oszczedza oczy i daj bardzo dobry obraz (chociaz oczywiscie technologia CRT ma wady, ktorych nie ma LCD, jednak mniej widoczne).
#20
cin napisał(a):Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę!
Treść niewidoczna dla gości. Częściowo masz rację - chociaż jeszcze raz wspomnę o kosztach eksploatacji, które są nieporównywalne, LCD to 50-75W dobra 20" CRT to min 150W.
Generalnie zarówno w monitorach LCD jak i CRT, nie da się porównywać modeli tanich i drogich bo to odmienne bieguny sprzętowe.
Dziś można 19'CRT kupić poniżej 1000PLN, dobrej klasy 19 CRT kosztuje w tej chwili ok 3500PLN i ta cena nie bierze się z powietrza nie można takich modeli porównywać bo się nie da.


guzik121 kompletnie nie masz racji w swojej ostatniej wypowiedzi.
Jak pisałem wcześniej pracuję na CAD'ach od ponad 14 lat i nigdy nie pracowałem na monitorach złych (Trinitron lub Diamondtron).
Więc mam doskonałe porównanie z LCD jeśli pracowałeś na byle czym to się nie dziwię, w tej chwili dobrej klasy LCD do zastosowań profesjonalnych kosztuje - jak napisał cin ok 5000PLN, i nie jest to koniec cen bo zupełnie spokojnie można wydać i 8000PLN.
To co określasz mianem "mienienia" się obrazu było spowodowane albo małym kątem widzenia matrycy, albo pracy na wyjściu analogowym karty graficznej.
Można dyskutować o oglądaniu filmów i odwzorowaniu barw, ale do zastosowań CAD to są idealne monitory.
  


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości