Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Adres prywatny od operatora - przeźroczysty filtrujący bridge zamiast podwójnego NAT

#1
Wydzielam temat do nowego wątku. Jeśli od operatora przychodzi adres prywatny, to istnieje opcja zastosowania przeźroczystego mostu filtrującego (Transparent Security Bridge) zamiast podójnego NAT. Stary wątek Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę!.

Założenie jest takie, że tworzymy firewall w warstwie drugiej pomiędzy portami WAN i LAN. Ze strony LAN do WAN przepuszczamy wszystko, a ze strony WAN do LANów przepuszczamy tylko pakiety z flagami ESTABLISHED i RELATED.
Ponieważ z założenia nie mamy publicznego IP, nie potrzebujemy NAT-ować sami drugi raz ruchu.

Można taką konfigurację bardzo prosto zrobić na Linuksie - OpenWRT i pewnie na każdym innym firewallu...


Planujemy zrobić sobie PoC-a z tym, żeby zobaczyć czy można nie wymieniać routerów przy upgrejdach łącz w ten sposób.


(22.01.2024 10:28 )Targo napisał(a): No właśnie nie trzeba drugi raz natować. Teraz są uplinki gigabitowe, żeby przenatować gigabit to dużo procesora/prądu trzeba. Lamerska konfiguracja urągająca ekologii.
Transparent filtering bridge Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę!. To tylko przykład.Ile w praktyce szybszy jest taki bridge w porównaniu z NAT na Openwrt.  Oczywiście zakładamy, że pierwszy NAT robi operator na ogromnym firewallu do CGNAT.

Może da się nie kupować nowych routerów przy łączach rzędu 100- 300 megabit...
#2
Często od strony "zewnętrznej" czyli na innych adresach z tej samej klasy prywatnej OPERATOR CGNAT nie ma blokady ruchu. Osobiście po obejrzeniu takiego włamu nigdy bym nie zaufał operatorowi, że on mi przenatuje i zabezpieczy ruch.


Cytat:"Założenie jest takie, że tworzymy firewall w warstwie drugiej pomiędzy portami WAN i LAN. Ze strony LAN do WAN przepuszczamy wszystko, a ze strony WAN do LANów przepuszczamy tylko pakiety z flagami ESTABLISHED i RELATED.
Ponieważ z założenia nie mamy publicznego IP, nie potrzebujemy NAT-ować sami drugi raz ruchu. "


Takie zabezpieczenie wygląda na wystarczające + ewentualnie jeszcze kontrola (blokowanie) ruchu między DMZ i innymi wewnętrzymi VLANami na podstawie src/dst address...
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Podwójny NAT Niebezpieczeństwo konfiguracji CGNAT oszczędny dostawca i lamerski admin Targo 6 464 24.01.2024 19:03
Ostatni post: Kingg

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości