System się bardzo długo uruchamia...

Dział od którego rozpoczęła się działalność forum. Znajdziecie tu tematy dotyczące Windows XP.

System się bardzo długo uruchamia...

Postautor: zabarg1989 » 07 wrz 2008, 17:13

Jakiś czas temu pisałam o problemach z moim komputerem, o kablu, o dźwiękach... ale nie o tym już mowa. Od dłuższego czasu komputer a raczej system bardzo długo się uruchamia... przeszkadza mi to o tyle, że muszę czekać jakieś 10 minut a nieraz i tak muszę resetować, bo potrafi zamulić na uruchamianiu internetu... :-/ Na dole te ikonki na pasku wczytuje niemiłosiernie długo, nic wówczas nie da się zrobić... myszka ociężale chodzi, nic nie idzie zrobić... jest to na prawdę przeszkadzające! Skanowałam już system antywirusem (avast) i nie znalazł żadnych błędów, ani wirusów na dyskach... kolejnie defragmentację przeprowadziłam, również przeszło bezproblemowo. Natomiast kiedy włączyłam sprawdzanie systemu w poszukiwaniu błędów wyświetliło mnóstwo będów w poszczególnych plikach, nie jestem w stanie nawet przetoczyć ich treści, ani nawet ile tego było... nie wiem co mam zrobić, czy koniecznne jest przereinstalowanie systemu? Wolałabym tego możliwie uniknąć, gdyż nie tak dawno miałam instalowany oryinalny system XP, za który musiałam zapłacić a w tej chwili nie mam ani pieniędzy na to, ani też płyty, czy taniej możliwości... :-/ A z jakiś pożyczonych piratów nawet nie zamierzam korzystać...! Zatem proszę doradźcie mi co powinnam jeszcze zrobić....? Dodam, że gdy już wszystko się załaduje, po około 10-15 minutach komputer chodzi (w miarę oczywiście) dobrze. Ja już jestem zdenerwowana przez ten mój komputer! Aha jeszcze jedna ważna rzecz... Posiadam dwie partycje, a mianowicie C i D. Na C mam system, natomiast na D wszystkie moje dane. Zależy mi na tym, aby ich nie stracić! Czy jest taka możliwość, bym nie musiała instalować na nowo systemu? A kiedy okażę się, że nie mam wyjścia i przyjdzie mi samej to robić, bo popytam wśród znajomych czy nie mają oryginalnej płytki systemowej XP... to co musiałabym zrobić, by nie stracić danych na partycji D ? Czy koniecznym będzie wszystko wypalać...? Tylko prosiłabym o w miarę możliwości proste wytłumaczenie, gdyż przyznam szczerze nie znam się za bardzo na oprogramowaniach... Pozdrawiam.

zabarg1989
Junior Member

Postautor: Krizz » 07 wrz 2008, 19:11

Jak sama piszesz, nie znasz się zbytnio na komputerach, więc możesz sobie naszkodzić bardziej, niż byś chciała. Skontaktuj się z serwisem, ale najpierw wypal wszystkie ważne dane na płytach.

gdyż nie tak dawno miałam instalowany oryinalny system XP, za który musiałam zapłacić a w tej chwili nie mam ani pieniędzy na to, ani też płyty, czy taniej możliwości

No to gdzie jest płytka instalacyjna? Zgubiłaś? Jeżeli masz na komputerze naklejkę potwierdzającą legalność systemu, to jest przynajmniej połowicznie dobrze.

Mobo: Asus M4A87TD EVO CPU: AMD Athlon II x4 635 RAM: Kingston 2x2GB DDR3-1333 Dual Channel SSD: Samsung 830 128GB SATAIII HDD: Seagate ST3250620AS 250GB SATAII DVD-RW: Benq DW1640 Graphic Card: Gigabyte Radeon HD 5770 1GB Soundcard: M-Audio Delta Audiophile 2496 PCI
Awatar użytkownika
Krizz
Junior Member

Postautor: zabarg1989 » 08 wrz 2008, 12:07

Źle to zformułowałam... konkretnie to system instalował mi informatyk, któremu zapłaciłam za tę usługę, a nie za płytkę... zatem nie posiadam płytki systemowej. Mogę jedynie ponownie go o to poprosić, lecz wiadomo że nie za darmo. Zatem radzisz skontaktować się z serwisem, tak? A czy jest taka możliwość, że w komputerze mam po prostu jakieś wirusy? Powtórzę, że podczas wykrywania błędów komputer znajduje ich całą masę... obawiam się, że wypalać będę całą noc, ale jednak zależy mi na tych danych...

zabarg1989
Junior Member

Postautor: Krizz » 08 wrz 2008, 14:59

konkretnie to system instalował mi informatyk, któremu zapłaciłam za tę usługę, a nie za płytkę

Zatem zapłaciłaś za usługe instalacji, a nie za system? Czyli nie jest on legalny. Jeżeli zakupiłabys legalny system, dostałabys płytkę.

Zatem radzisz skontaktować się z serwisem, tak? A czy jest taka możliwość, że w komputerze mam po prostu jakieś wirusy?

Niezależnie od tego co jest możliwe, sama sobie z tym nie poradzisz, a nawet jeśli będziesz próbować (z naszą pomocą) odzyskiwać dane z uszkodzonego systemu plików (o ile jest uszkodzony) możesz narobić jeszcze więcej szkód. Czasem lepiej po prostu dać zarobić specjaliście.

Mobo: Asus M4A87TD EVO CPU: AMD Athlon II x4 635 RAM: Kingston 2x2GB DDR3-1333 Dual Channel SSD: Samsung 830 128GB SATAIII HDD: Seagate ST3250620AS 250GB SATAII DVD-RW: Benq DW1640 Graphic Card: Gigabyte Radeon HD 5770 1GB Soundcard: M-Audio Delta Audiophile 2496 PCI
Awatar użytkownika
Krizz
Junior Member

Postautor: zabarg1989 » 08 wrz 2008, 19:33

Ok, zatem napiszę wprost i po ludzku, bo nadal źle mnie rozumiesz :) Zatem... bardzo daleki kuzyn od przybranej rodziny jest informatykiem i ma własną firmę jakąśtam (nieważne) i oddałam mój komputer w jego ręce - on zainstalował mi system XP - oryginalny. I to jemu zapłaciłam za wgranie tego systemu i reszte oprogramowania. Czyli krótko mówiąc ja systemu na płycie nie posiadam, ale z tego co mi wiadomo mam oryginalny system zainstalowany, zresztą nie chciałabym mieć inaczej...
W takim bądź razie poczekam jeszcze z tą wymianą systemu, nie chcę instalować żadnych piratów, dlatego tak jak radziłeś - wszystko powypalam co najpotrzebniejsze i oddam ponownie komputer temu samemu informatykowi... chyba, że znajdę taniej instalację systemu (zapłaciłam łącznie 100zł.) Czy to przeciętna cena? A może zbyt wygórowana?

zabarg1989
Junior Member

Postautor: Bitterman » 08 wrz 2008, 21:33

Czy to dużo to zależy.
na twoim miejscu sam bym zainstalował system i po prostu nauczyłbym się to robić. W necie jest dużo opisów a sama instalacja nie jest trudna.

Obrazek
[size=-3]145 Sqr PFT Skalski's Circus: February - July 1943[/size]
[size=-1]Thomas St John Marmaduke "Pat" Pattle (AS988)[/size] 80 Sqr RAF 20 April 1941
[size=-1]Ray "Throttle" Thorold-Smith (BS231)[/size]452 Sqr RAAF 15 March 1943

Eric Wynn: [yells] Wait! Don't I get a choice? Don't all the condemned get a choice?... I Choose *death*!
Jax: No, Mr. Wynn... you *do not* get a choice. You made your choice years ago, Mr. Wynn... 14.07.47 - 10.04.07:-:16.05.26 - 20.05.07
Awatar użytkownika
Bitterman
Administrator

Postautor: Krizz » 09 wrz 2008, 7:05

zabarg1989 pisze:Zatem... bardzo daleki kuzyn od przybranej rodziny jest informatykiem i ma własną firmę jakąśtam (nieważne) i oddałam mój komputer w jego ręce - on zainstalował mi system XP - oryginalny. I to jemu zapłaciłam za wgranie tego systemu i reszte oprogramowania. Czyli krótko mówiąc ja systemu na płycie nie posiadam, ale z tego co mi wiadomo mam oryginalny system zainstalowany, zresztą nie chciałabym mieć inaczej...

Mam wrażenie że to Ty nie rozumiesz, że oryginalność/legalność systemu nie jest kwestią UMOWNĄ. Jeżeli system jest oryginalny, powinnas posiadać płytkę, książeczkę-broszurkę oraz przede wszystkim NALEPKĘ na obudowę komputera, z kluczem produktu wpisywanym podczas instalacji systemu. Może też byc tak, że masz jakiś rodzaj licencji zbiorczej, ale musisz mieć wtedy jakiś dowód na to, że jest to legalny system. Nie mając żadnego z powyższych elementów, jak sobie wyobrażasz udowodnienie legalności systemu w wypadku policji "przypadkowo" kontrolującej zainstalowane oprogramowanie (choć prawdopodobieństwo takiej kontroli jest znikome - pomijam rozwodzenie się, w jakich przypadkach mogłaby się zdarzyć)?

zabarg1989 pisze:wszystko powypalam co najpotrzebniejsze i oddam ponownie komputer temu samemu informatykowi... chyba, że znajdę taniej instalację systemu (zapłaciłam łącznie 100zł.) Czy to przeciętna cena? A może zbyt wygórowana?

Zalezy za co. Sama usługa - myślę, że przeciętna cena (zakładając instalację wraz ze sterownikami, oraz ewentualnie podstawowymi "niezbędnikami" - program do kompresji plików, program do wypalania płyt, pakiet biurowy, itp.). Jeżeli za 100zł masz instalację oraz "licencję" na system operacyjny, to, jak łatwo się domyślić, jest to dużo mniej, niż koszt samego Windowsa XP, więc dodatkowy dowód na jego legalność inaczej.

Awatar użytkownika
Krizz
Junior Member

Postautor: chylon » 09 wrz 2008, 16:12

tu masz ile to kosztuje:
link:
Windows XP Home OEM PL 259 zł
Microsoft Office 2007 dla Użytkowników Domowych 199 zł
itd., itp., etc. zależy co jeszcze masz zainstalowane

"legalny" system to taki, do którego masz naklejkę z kodem. "pirat" to taki, który działa bez wpisania tego kodu. M$ (Microsoft), nie dostaje za licencję dla ciebie kasy, a Ty w razie kontroli policji (co jest prawie tak realne, jak trafienie szóstki w totka) możesz zapłacic trzykrotną wartość rynkową całego pirackiego oprogramowania zainstalowanego na twoim komputerze. i taki, i taki system jest "oryginalny" (pochodzi od firmy M$), ale nie jest legalny.

nawet jak kupisz w sklepie system, to jesteś jedynie właścicielką licencji na jego użytkowanie. reszta, czyli płytka i system zainstalowany na Twoim komputerze, jest nadal własnością M$. ty nabywasz jedynie prawo do jego używania (licencję).

[color="black"]"nie wszystko co pozytywne jest legalne; nie wszystko co takie legalne, pozytywnym jest..."[/color]
Awatar użytkownika
chylon
Junior Member

Postautor: zabarg1989 » 09 wrz 2008, 18:50

Okazuje się, że się kompletnie na tym nie znam, ja jedynie ufam temu, co powiedział facet instalujący mi ten system, nic od niego nie dostałam oprócz tego słowa... jedynie powiedział, że wgrał to ze swojej, oryginalnej płyty systemowej. Więcej nie wnikałam w temat... :roll: Jak mam się upewnić, czy ten system jest oryginalny? Bo nie ważne, czy policja zajrzy mi do domu, czy nie - nie chcę być posiadaczką nielegalnego oprogramowania, nawet płyty CD nabywam oryginalne, gdyż jestem co do tego uprzedzona... no widzicie, ale jednak nie dbam o pewność... jednakowo nie wierzę, że człowiek o którym tutaj mowa mógłby wgrać mi nielegalny system... :|
Ja dotychczas (choć może się to wydawać dla Was komiczne) myślałam, że oryginał to po prostu płyta z naklejką, z kodem i kupiona w sklepie, a pirat to po prostu przepalona płyta i na tym mój zasób wiedzy w tej kwestii się kończył...

zabarg1989
Junior Member

Postautor: Krizz » 09 wrz 2008, 20:59

Jak mam się upewnić, czy ten system jest oryginalny?

http://www.microsoft.com/resources/howtotell/content.aspx?displaylang=pl&pg=faq

Ja dotychczas (choć może się to wydawać dla Was komiczne) myślałam, że oryginał to po prostu płyta z naklejką, z kodem i kupiona w sklepie, a pirat to po prostu przepalona płyta i na tym mój zasób wiedzy w tej kwestii się kończył.

Wcale nie jest komiczne - tak zazwyczaj jest. Przypadki, które wykraczają poza tę regułę, zazwyczaj nie dotyczą użytkowników domowych i nie musza oni ich znać.
Poza tym, skoro sama piszesz, że sądziłaś, że oryginał charakteryzuje się tym, że jest zakupiony w sklepie i posiada nalepkę, jak to jest, że uważasz swoja instalacje za legalną? Nie masz przecież nalepki ani nie kupiłaś systemu w sklepie.

Awatar użytkownika
Krizz
Junior Member

Następna

Wróć do Windows XP