P2P już niedługo legalne we Francji?

Dział, który stworzono aby każdy mógł podzielić się z innymi nowinką z pędzącego świata IT.

Postautor: Frank Holman » 29 gru 2005, 6:49

takiego newsa nie spodziewałem, się że zamieszczę kiedykolwiek :)

czyżby wreszcie nadeszła nadzieja na istnienie przyszłości....

Francja może się okazać pierwszym krajem, w którym dozwolone będzie nieograniczone korzystanie z sieci P2P w celu pobierania danych, nawet chronionych prawami autorskimi, lecz na użytek własny.
Francuski parlament pracuje nad taką właśnie poprawką. Zapis ten uderza w przemysł rozrywkowy, który walczy z piractwem - zarówno muzycznym, jak i filmowym. Francuski zapis mówi jasno: Autorzy nie mogą zabronić reprodukcji prac, które dostępne są w dowolnym formacie w usłudze komunikacyjnej, jeśli mają one służyć celowi prywatnemu, a nie pośrednio lub bezpośrednio celom komercyjnym.

Organizacja IFPI reprezentująca interesy przemysłu rozrywkowego nie kryła swego rozczarowania. Zauważa jednak, że zapis legalizowałby jedynie pobieranie utworów chronionych prawami autorskimi. Ich "wstawianie do Sieci" byłoby nadal nielegalne. Jeśli niższa izba parlamentu przyjmie zapis, będzie on musiał być jeszcze zatwierdzony przez izbę wyższą, w której dyskusja na ten temat planowana jest pod koniec stycznia przyszłego roku.

http://wiadomosci.onet.pl/1217936,18,1,0,120,686,item.html

ps. już dostępne w sieci ( na licencji cc !!! ) po Polsku całej internetowe wydanie książki Lawrence'a Lessiga - Wolna kultura, biblii antykorporacyjnej walki w cyberświecie, której moc porównać można spokojnie do "NO LOGO" Naomi Klein, walczącej z korporacyjną indoktryną świata realnego

[SIZE="4"]http://www.futrega.org/wk/[/SIZE]

\
Awatar użytkownika
Frank Holman
Junior Member

Postautor: mQ » 29 gru 2005, 9:42

Jak to przejdzie, to ja się przenoszę do Francji ;). Żartuję oczywiście, ale sam pomysł popieram, nareszcie ktoś ruszył głową. Brawo !

Żeby tylko jeszcze w Polsce coś takiego przeszło :?

mQ
Junior Member

Postautor: zx » 29 gru 2005, 11:13

Frank - a czy w Polsce pobierania na użytek własny/rodziny nie jest dozwolone? Jeszcze warto przeczytać to.

Awatar użytkownika
zx

Postautor: Frank Holman » 31 gru 2005, 15:00

Frank - a czy w Polsce pobierania na użytek własny/rodziny nie jest dozwolone?
przyklad kolegi, który został zatrzymany za pobranie teledysku DM, z oficjalnej strony, z oficlanego serwera zespolu*
pokazuje ze tylko teoretycznie

*jedyna roznica byla taka, ze w htmlu strony nie bylo linka do tego teledysku, i do jego znalezienia chlopak uzyl oficjalnej wyszukiwarki na tej stronie (potem uzyskany link umiscil na jakims forum)

szczegóły tu http://prawo.vagla.pl/zatrzymano_michala_za_pobranie_precious_z_qfilm_20050817#comment-125

\
Awatar użytkownika
Frank Holman
Junior Member

Postautor: Frank Holman » 10 lut 2006, 10:37

nie wierzyliscie ze to bedzie skutkowac

Francja: Sąd uniewinnił użytkownika Kazaa

Paryski Sąd Okręgowy uwolnił od zarzutów użytkownika serwisu Kazaa, który pobrał z niego 1875 plików MP3. Oskarżony został pozwany przez francuski przemysł muzyczny.
W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że oskarżony wykorzystywał pliki do celów prywatnych, co czyni użytek dozwolonym. Francuskie prawo stosuje zasadę "dozwolonego użytku", która zezwala na użycie materiałów chronionych, o ile nie są one używane w celach komercyjnych ani nie są odtwarzane i prezentowane publicznie. Wspomniany wyrok zapadł na początku grudnia 2005 r., dopiero jednak teraz został podany do wiadomości publicznej.

Jest to pierwsze orzeczenie sądowe, które zezwala zarówno na pobieranie, jak i udostępnianie w sieciach P2P chronionej prawem zawartości. We Francji zapada coraz więcej wyroków sądowych wskazujących na to, że praktyka orzecznictwa w tym kraju idzie w kierunku legalizacji wymiany plików. Jest to zresztą zgodne z wolą Zgromadzenia Narodowego, które w grudniu zezwoliło na wykorzystanie sieci P2P do wymiany zbiorów muzycznych. Zaproponowano jednocześnie, by internauci wnosili miesięczną opłatę w wysokości od 5 do 7 euro, która uprawniałaby ich do nielimitowanego pobierania plików muzycznych.

http://wiadomosci.onet.pl/1257325,18,1,1,,item.html

\
Awatar użytkownika
Frank Holman
Junior Member

Postautor: cleric_of_lolth » 10 lut 2006, 16:12

Widzę, że robi się ciekawie. Żeby jeszcze coś takiego przeszło w Polsce...

Obrazek
[size=-2]Lektura każdego internauty - RTFM[/size]

[size=-2]We love Jerry...
We love Alice In Chains...
[/size]
Awatar użytkownika
cleric_of_lolth
Junior Member

Postautor: zx » 10 lut 2006, 17:30

Ja tam wierzyłem cały czas. I myślę że i Polska ulegnie. Czemu? Bo panów/pań z RIAA/MPAA/etc. jest zbyt mało żeby pokonać wielkie zastępy zwolenników Wolnej Wymiany Plików. Martwi mnie tylko to jak postąpili twórcy MP3.

Awatar użytkownika
zx

Postautor: szunaj » 10 lut 2006, 18:01

Bardzo dobrze, że w tego typu sprawach we francuskim sądownictwie zwycięża zdrowy rozsądek. Jak nasze władze ustawodawcze zobaczą że jednak można być niezależnym od wpływów RIAA i tym podobnych instytucji to może z czasem i u nas stanie się to normą.
Natomiast stanowisko francuskiego Zgromadzenie Narodowego jest dla mnie trochę pokrętne, bo niby można, ale zalecają wprowadzić niewielka opłatę. Dla kogo te pieniądze miały by być i za co? Jeśli legalizuje się bezpłatną wymianę zbiorów muzycznych to albo się ja legalizuje i kropka albo niby legalne, ale nie za darmo. I tu pojawia się następny problem, bo jak ktoś będzie korzystał z takiej wymiany bez wniesienia tej opłaty, (jeśli zostanie wprowadzona) to będzie nielegalny. Dla mnie to jest zaprzeczenie idei bezpłatnej wymiany plików MP3 w internecie.

A sprawa chłopaka z Kielc (o której powyżej wspomniał Frank) oskarżonego o wykradzenie teledysku Depeche Mode o ile wiem do dziś nie została umorzona. Pomimo że podobno zarzut o kradzież wycofano, bo jak było wiadomo od początku on niczego nie ukradł.
Moim zdaniem chłopak ten jest ofiarą nagonki urządzonej przez kielecką policję prokuraturę i nieprofesjonalnych dziennikarzy. Zarzuty i dowody spreparowano pod presją właścicieli Niemieckiej firmy producenta teledysku. Firma ta wykorzystała do promocji sytuację zaistniałą z ich winy na ich własnym serwerze. Skorzystali z niezgodnych z prawdą wypowiedzi (właściwie to opinii) udzielonych dla mediów prze osoby z policji i prokuratury, które zajmowały się sprawą i firma wykorzystała tę sprawę i nieodpowiedzialne wypowiedzi w/w osób do promocji nowego albumu zespołu.
Ciekawi mnie, jakie konsekwencje służbowe poniosą osoby z policji i prokuratury, które w tej sprawie na początku tak chętnie udzielały mediom informacji w dodatku świadomie łamiąc przepisy dotyczące udzielania tego typu informacji. Osoby te informując media o zdarzeniu i prowadzonym w tej sprawie postępowaniu policji i prokuratury przedstawiały chłopaka jak przestępcę po prawomocnym wyroku. Zastanawiam się, jakiego rodzaju lobbingu użyto by w ten właśnie sposób całe te wydarzenie było przedstawione mediom.
Pozdrawiam.

-
Zostań e-Polakiem.
Awatar użytkownika
szunaj
Junior Member

Postautor: Frank Holman » 10 lut 2006, 18:57

tez mam wielką nadzieję, że ta sprawa zostanie wreszcie zakończona - wbrew pozorom byłoby najlpeiej, gdyby skończyła się w sądzie wyrokiem uniewinniającym z odpowiednim uzasadnieniem, które stanie się podstawą do wyciągnięcia konsekwensji służbowych wobec osób odpowiedzilanych za ten międzynarodowy skandal

\
Awatar użytkownika
Frank Holman
Junior Member

Postautor: szunaj » 10 lut 2006, 20:10

Frank z tego, co wyczytałem dotychczas o tej sprawie to nie zapowiada się na uniewinnienie.
Ostatnie znane mi wiadomości:
http://prawo.vagla.pl/node/5922
Jak masz (będziesz miał) jakieś nowsze wiadomości w tej sprawie to zapodaj.
Pozdrawiam.

-
Zostań e-Polakiem.
Awatar użytkownika
szunaj
Junior Member

Następna

Wróć do News