Zgubiony przedmiot

Miejsce, w którym możesz zadać pytanie dotyczące obowiązującego w Polsce prawa, głównie przepisów mających jakikolwiek związek z komputerami. Ale nie tylko.

Re: Zgubiony przedmiot

Postautor: kumari1 » 08 kwie 2013, 21:10

Dziś złożyłem zeznania na Policji. Funkcjonariusz z działu kryminalnego spisał protokół. Miał fajne biuro niczym biuro wojsk radzieckich z końcówki stacjonowania w Polsce. Czyli rozpadające się szafki. Powiedział, że są szanse na odzyskanie plecaka. Policja zgłosi się do naczelnika poczty o wydanie sekcji kryminalnej materiału nagrania z monitoringu poczty polskiej. Jeśli znajdzie się winny to będzie miał postawiony zarzut przywłaszczenia mienia i ma już wtenczas kłopoty, bo to nie jest wykroczenie a przestępstwo. Zobaczymy.

Tak się zastanawiałem, że takie przywłaszczenie to może mieć fatalne skutki na sprawce. Czasem jak coś znajdujemy na ulicy nie zdaje sobie z tego sprawę, że możemy mieć kłopoty.

kumari1
Junior Member

Postautor: Frank Holman » 09 kwie 2013, 4:53

Wbrew pozorom i dawnym kołtuńskim tradycjom ("znalezione nie kradzione" etc.) zwykle bardzo łatwo odróżnić rzecz "zagubioną" od "porzuconej", a tylko do tej ostatniej można legalnie nabyć prawo własności poprzez wejście w faktyczne wyłączne posiadanie. Tym bardziej nie można w tenże sposób nabyć prawa własności do rzeczy, o której chwilowo właściciel tylko przez roztargnienie zapomniał i oddalił się (początkowo nie opuszczając nawet tego samego pomieszczenia), co dokładnie - może się okazać - obserwowała osoba, której, na podstawie materiału dowodowego w postaci nagrania z kamer, bezsprzecznie będzie można przypisać wręcz kwalifikowany zamiar pozbawienia cię własności.

\
Awatar użytkownika
Frank Holman
Junior Member

Postautor: kumari1 » 18 kwie 2013, 19:43

Przyszedł do mnie dokumenty z komisariatu, że policja wraz z prokuraturą wszczyna śledztwo odnośnie przywłaszczenia mienia i o dalszych czynnościach zostanę powiadomiony. Zobaczymy co będzie.

kumari1
Junior Member

Postautor: kumari1 » 21 maja 2013, 6:58

Witam

FH mam do Ciebie pytanie. Sprawa mojego plecaka jest w toku. Na adres mojego meldunku tymczasowego wysłany został dokument z Policji za potwierdzeniem odbioru (nie odebrałem) oraz ponowny do odbioru do 22 maja. Nie jestem w stanie odebrać tych dokumentów bo przebywam teraz w rodzinnych stronach oraz na terenie Niemiec. Mógłbym upoważnić specjalnym drukiem pocztowym (pełnomocnictwo)do odbioru listu moją siostrę, ale nie chce Jej mieszać w jakieś moje sprawy.

Jestem świadomy tego, że sprawa może być umorzona. Jednak bez szans jest teraz wyjazd do Poznania. Czy coś mi grozi za takie postępowanie?
Nie wydaje mi się także, że tj. umorzenie. Myślę, że policja chce abym złożył im jakieś wyjaśnienia. Listy są z policji, a nie z prokuratury. Adres meldunku stałego policja także posiada. Posiada również mój nr telefonu.

kumari1
Junior Member

Postautor: Frank Holman » 17 cze 2013, 17:14

nieodbieranie listów co do zasady niczym nie grozi, poza okolicznością, iż można stracić panowanie nad przebiegiem sprawy

\
Awatar użytkownika
Frank Holman
Junior Member

Poprzednia

Wróć do Kancelaria prawna