zmiana nazwiska

Miejsce, w którym możesz zadać pytanie dotyczące obowiązującego w Polsce prawa, głównie przepisów mających jakikolwiek związek z komputerami. Ale nie tylko.

zmiana nazwiska

Postautor: kumari » 23 lis 2012, 23:46

Witam

Łza się w oku kręci oj dawno tutaj nie bywałem. Chyba można liczyć to w latach. Widzę, że stara gwardia jeszcze chyba trochę działa. Bywały czasy, że wiele nocy się tu przesiedziało. Moim ulubionym działem byl off topic....;)Teraz nie mogłem dostać się do konta nie wiem może zostało usunięte.

-----------------

Nie wiem czy działa jeszcze kancelaria prawna, ale postaram się opisać krótko problem i będę liczył, że FH lub ktoś inny mi pomoże.

Wertując moje drzewo genealogiczne odkryłem, że moje nazwisko zostało w latach wcześniejszych niefortunnie zmienione. Sama rodzina już dawno mi apelowała, że nie nazywam się tak jak w tej chwili. Moje nazwisko zostało przeinaczone pod koniec lat 90 wieku IX. W uproszczeniu dla przykładu mogę napisać, aby jaśniej przedstawić sprawę, że dajmy na to mój dziadek z 3 pokolenia nazywał się Kowalski a ja w tej chwili nazywam się Kowalewski. Z archiwów Urzędów Stanów Cywilnych oraz plebanii z rejonów skąd wywodziła się moja rodzina zdobyłem dowody świadczące o pomyłce.

Postanowiłem zmienić nazwisko do prawidłowego. Takie jakie miał mój pra pra pra dziadek. NIe wiem czy nie popełniłem błedu, ale wystosowałem pismo do Rejonowego Sądu w moim rodzinnym mieście gdzie proszę sąd o weryfikacje mojego nazwiska i powrotu do poprzedniej jego wersji z uwzględnieniem nazwiska mojego pra pra pra dziadka. Zapytałem sąd o koszta prowadzenia sprawy. Nikogo nie oskarżam, ale proszę sąd o przyznanie mi możliwości zmiany nazwiska, a dokładniej powrotu do poprzedniej prawidłowej jego formy. Myślałem, że sąd odeśle mnie może do USC abym tam przedstawił swoją sprawę ale w odpowiedzi na moje pismo napisał: "zwracam się do Pana z prośbą o sprecyzowanie czy pismo stanowi wniosek o sprostowanie aktów stanu cywilnego czy też wniosek o zmianę nazwiska co dokonywane jest w drodze administracyjnoprawnej czy też stanowi zwykłe pismo" i teraz tak. Nie chce korzystać z usług prawników chciałbym sam to poprowadzić. Mnóstwo czasu pochłonęło zdobycie stosownych aktów urodzenia, zgonów zapytań do proboszczów i archiwów w celu zdobycia dowodów, że nazwisko zostało pomylone. Co sąd rozumie przez termin zwykłe pismo? czy to chodzi tutaj o moją opinie(jednej ze stron czyli mojej) i zgłoszeni TYLKO do sądu, że zaistniał fakt pomyłki w latach wcześniejszych? Jaka jest procedura? Mam zamiar napisać jeszcze raz jasno, że chce zmienić nazwisko i jakie są koszta aby sąd przyzwolił na zmianę a RACZEJ UWAGA ZGODZIŁ SIĘ DO POWROTU DO POPRAWNEJ JEGO FORMY.

Kumari :)

kumari

Re: zmiana nazwiska

Postautor: szunaj » 24 lis 2012, 1:47

Cześć Kumari :)
Wiedziałem od zawsze że prędzej czy później jak tylko forum będzie istniało to do nas zajrzysz i jakiś tam swój problemik nam opiszesz, hehehe :grin:
Nie zetknąłem się o z tego typu sprawą, ale z tego co wiem to mając dokumenty świadczące o tym że ktoś tam w przeszłości błędnie zapisał w dokumentach nazwisko któregoś z pradziadków który co najważniejsze nie występował o zmianę nazwiska to powinieneś na podstawie tych dokumentów wystąpić do sądu o sprostowanie nazwiska.
Oczywiście to tylko moje dowolna interpretacja sytuacji!
Żebyś wiedział konkretnie co i jak to musi wypowiedzieć się Frank.
Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony 25 lis 2012, 14:59 przez szunaj, łącznie zmieniany 2 razy
Awatar użytkownika
szunaj
Junior Member

Postautor: Frank Holman » 24 lis 2012, 8:38

Zarówno wniosek o zmianę nazwiska, jak i o typowe sprostowanie akt, składać będzie do właściwego USC. NIe do sądu. Sąd otrzymując teraz pismo ma kilka opcji w zależności od tego co odpowiesz. Albo przekaże twój wniosek do właściwego USC, albo potraktuje jak "zwykłe pismo", na które udzieli ci "zwykłej odpowiedzi" najprawdopodobniej takiej z której NIC nie będzie wynika, albowiem sądy nie są od udzielania darmowych porad prawnych.
A merytorycznie: "Akt stanu cywilnego zawierający oczywisty błąd pisarski podlega sprostowaniu w urzędzie stanu cywilnego." Tym samym może się okazać , że taką sprawę w urzędzie przegrasz, albo jeśli pracownicy będą mądrzy prześlą znów sprawę do sądu. Z drugiej strony USC jest właściwe tylko przy oczywistych błędach i to popełnionych w prowadzonych osobiście aktach. W sprawie o której mówisz - błąd "poważniejszy" popełniony lata temu (z opisu nie wynika kiedy na prawdę) jednak może być wławściwy sąd. ponadto sprawa łączy się z ryzykiem, że sąd uzna iż musi skutkować rozszerzeniem prostowania na innych członków rodziny - zacznie wzywać strony - może i kilkaset osób, z których spora część będzie penie przeciwna, itp., Z trzeciej strony - jeśli sąd nie uzna w ogóle faktu błędu w rozumieniu przepisów, będzie to wówczas jednak wniosek o zmianę nazwiska i ... znów sprawa w I instancji musi trafić do urzędu.
Konkludując, ja bym darował sobie dywagacje z sądem na początku, bo to czasochłonne i drogie (). Złożyłbym dlatego wniosek do USC o zmianę nazwiska swojego tylko i wyłącznie, podając jako uzasadnienie, właśnie te okoliczności, o jakich piszesz i dodając posiadane dokumenty. Opłata za sprawę - niecałe 40 zł. i sprawa jest ;"urzędowa" nie sądowa, co znaczy że nasz udział nie jest wymagany w ogóle - urząd ma obowiązek załatwić wszystko, co zgodne z prawem i właściwością , w naszym najlepszym interesie w terminie do 30 dni, lub do 60 jeśli sprawa jest skomplikowana.

\
Awatar użytkownika
Frank Holman
Junior Member

Postautor: kumari1 » 27 lis 2012, 0:43

No wystosowałem takie o to pismo. Mam nadzieje, że jest zrozumiałe. Co myślisz FH?

Moje nazwisko obecne to Kowalski

W odpowiedzi na pismo z dnia............sygnatura............. oświadczam, że dokument wysłany do Sądu Rejonowego Wydział Cywilny w dniu ............... stanowi wniosek o rozstrzygnięcie przez Sąd poprawnej formy zapisu mojego nazwiska i udzielnie możliwości jego zmiany, moim zdaniem z błędnej obecnej formy Kowalski do poprawnej formy Kowalewski. Przypominam, że dysponuję odpowiednimi dokumentami mogącymi ułatwić Sądowi orzeczenie o możliwości zmiany mojego nazwiska. Na życzenie Sądu mogę je przedstawić.

Z poważaniem Kowalski

Krótko....

ps. mam problemy z logowaniem....

kumari1
Junior Member

Postautor: kumari1 » 29 gru 2012, 12:15

Witam ponownie :)

Sprawa mojego nazwiska ruszyła. Sąd Rejonowy w moim mieście wezwał mnie jako wnioskodawce o złożenie zupełnego aktu urodzenia oraz innych aktów uzasadniających zdaniem wnioskodawcy sprostowanie aktu urodzenia oraz o uiszczenie kwoty 40zł tytułem opłaty sądowej.

Teraz będzie weryfikacja tego jak się nazywam. I pewnie potrwa to dość długo.

Pzdr

kumari1
Junior Member

Wróć do Kancelaria prawna