umowa o pracę

Miejsce, w którym możesz zadać pytanie dotyczące obowiązującego w Polsce prawa, głównie przepisów mających jakikolwiek związek z komputerami. Ale nie tylko.

umowa o pracę

Postautor: aymar » 29 mar 2011, 3:27

Witam

Umowa o pracę na trzy miesięczny okres próbny, następna na czas określony np 6miesięcy, czy trzecia umowa o pracę musi już być na czas nieokreślony?

Czy pracodawca może nakazać pracować dzień za dniem w systemie nocnym po 12h tj. np z poniedziałku na wtorek noc od 19 do 7 i później następnie nocka od 19 do 7 z wtorku na środę. Odpoczynek 12h. Czy jest to zgodne z prawem?PŁYTA GŁOWNA ASROCK K8UBgrade-NF3, PROCESOR AMD SEMPRON 2800 64BIT, PAMIĘĆ RAM 512 TWINMOS 400MHZ, DYSK TWARDY 80GB SEAGATE BARRACUDA, KARTA GRAFICZNA RADEON 9550 128MB SAPPHIRE, KARTA MUZYCZNA REALTEK AUDIO 97(NA PŁYCIE), DVDRW LG LIGHTSCRIBE + NOTEBOOK ASUS A6B00U
aymar
Junior Member
 
Posty: 729
Rejestracja: 15 mar 2005, 21:45

Postautor: szunaj » 31 mar 2011, 21:29

Tak w skrócie to obecne przepisy (obowiązujące o ile dobrze pamiętam do końca 2011 r.) regulują to w ten sposób że pracodawca umów na czas określony z pracownikiem może zawrzeć wiele ale łącznie nie mogą one trwać więcej niż 24 miesiące.
Co do drugiego pytania to już kiedyś Frank pisał Ci że jest coś takiego jak doba pracownicza:
http://winforum.pl/showpost.php?p=110247&postcount=7

Pozdrawiam.-
Zostań e-Polakiem.
Awatar użytkownika
szunaj
Junior Member
 
Posty: 2737
Rejestracja: 29 sie 2002, 13:00
Lokalizacja: e-Polska

Postautor: Frank Holman » 07 kwie 2011, 4:57

ad.2.
Kodeks pracy
Praca w porze nocnej

Art. 151^7.

§ 1. Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00.

§ 2. Pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną, jest pracującym w nocy.

§ 3. Czas pracy pracującego w nocy nie może przekraczać 8 godzin na dobę, jeżeli wykonuje prace szczególnie niebezpieczne* albo związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym.

§ 4. Wykaz prac, o których mowa w § 3, określa pracodawca
w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa - z przedstawicielami pracowników wybranymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy, oraz po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, uwzględniając konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników.

§ 5. Przepis § 3 nie dotyczy:

1) pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,

2) przypadków konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.


prawdopoodbnie nie jest to do konca wlasciwe, wymagana by byla kontrol PIP

* prace szczegolnie niebezpieczne opisano np. tu; dla ciekawostki dodam, ze z takich dosc powszechnych spraw, pod te definicje podpada ustawowo kazda praca na wysokosci pow. 1m, oraz kazde uzywanie srodkow chemicznych oznaczonych pomaranczowym znaczkiem zagrozenia, np. niektore srodki czyszczace toalety, czy cementowe mieszanki na budowie itd.


ps. powyzsze przepisy maja odniesienie do nastepujacych systemow, dajacych calkowicie legalna mozliwosc systematycznej pracy powyzej 8 godzin na dobe:

Kodeks pracy - Systemy i rozkłady czasu pracy

Art. 135.
§ 1. Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.

§ 2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres rozliczeniowy, o którym mowa w § 1, może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 3 miesięcy.

§ 3. Przy pracach uzależnionych od pory roku lub warunków atmosferycznych okres rozliczeniowy, o którym mowa w § 1, może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 4 miesięcy.

Art. 136.
§ 1. Przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 16 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.

§ 2. W systemie czasu pracy, o którym mowa w § 1, pracownikowi przysługuje, bezpośrednio po każdym okresie wykonywania pracy w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy, odpoczynek przez czas odpowiadający co najmniej liczbie przepracowanych godzin, niezależnie od odpoczynku przewidzianego w art. 133.

Art. 137.
Do pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, a także pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 24 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przepisy art. 135 § 2 i 3 oraz art. 136 § 2 stosuje się odpowiednio.

Art. 138.
§ 1. Przy pracach, które ze względu na technologię produkcji nie mogą być wstrzymane (praca w ruchu ciągłym), może być stosowany system czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie czasu pracy do 43 godzin przeciętnie na tydzień w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 tygodni, a jednego dnia w niektórych tygodniach w tym okresie dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do 12 godzin. Za każdą godzinę pracy powyżej 8 godzin na dobę w dniu wykonywania pracy w przedłużonym wymiarze czasu pracy pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 1511 § 1 pkt 1.

§ 2. Przepis § 1 stosuje się także w przypadku, gdy praca nie może być wstrzymana ze względu na konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności.


zachecam przy tym wszystkich interesujacych sie tematem, do szczegolnego zapamietania sobie, ze warunki zastosowania systemu 12-godzinnej pracy na dobe sa tak ogolne, ze majaa pozwalac i pozwalaja wprowadzic taki system wobec pracownikow, kazdemu praktycznie pracodawcy, ktory widzi taka potrzebe w swoim zakladzie pracy\
Awatar użytkownika
Frank Holman
Junior Member
 
Posty: 8588
Rejestracja: 10 lut 2004, 14:00


Wróć do Kancelaria prawna
 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość