Przekazanie samochodu dzieciom

Miejsce, w którym możesz zadać pytanie dotyczące obowiązującego w Polsce prawa, głównie przepisów mających jakikolwiek związek z komputerami. Ale nie tylko.

Przekazanie samochodu dzieciom

Postautor: zalfik » 03 sie 2010, 21:14

Witam!
Następująca sytuacja:
Chcemy z żoną odkupić od teściów samochód. Chcemy to jednak zrobić jak najbardziej bezboleśnie dla kieszeni (czyt. zapłacić tyle ile się dogadamy, a samochód jakoś przekazać/przepisać).
Z tego co wyczytałem w necie, jeśli teściowie przekażą auto w darowiźnie swojej córce (czyli mojej żonie), to będzie zwolniona z podatku od tej darowizny. Czy to prawda?
Czy może lepiej próbować innej formy (jakiej?).
Czy potrzeba do tego wszystkiego umowy notarialnej, czy wystarczy zwykła umowa między teściami a żoną? Jeśli tak, to jak dokładnie taka umowa powinna wyglądać, jakie aspekty koniecznie ująć?
Czy żona, kiedy stanie się właścicielem samochodu, będzie mogła mnie (również "bezboleśnie") uczynić współwłaścicielem?

Z góry dziękuję za odpowiedzi ;)

EDIT:
Zdążyłem dopytać się w skarbówce. Żona zwolniona z podatku od darowizny, a ja do 9000 (z hakiem). Takze w naszej sytuacji robimy darowizne na nas oboje ;)

Awatar użytkownika
zalfik
Junior Member

Postautor: vacu » 05 sie 2010, 11:58

zalfik pisze:Witam!
Zdążyłem dopytać się w skarbówce. Żona zwolniona z podatku od darowizny, a ja do 9000 (z hakiem). Takze w naszej sytuacji robimy darowizne na nas oboje ;)

Ale doszukaj jeszcze info, bo nie wiem jak to będzie z autem (ale podejrzewam, że podobnie) ale jeśli darowali by gotówkę to należy bodajże w okresie 3 miesięcy złożyć deklarację SD-Z2, która nie wiąże się z podatkiem, jest w tym przypadku jedynie informacją.

PS.: Właśnie sprawdziłem, jest w tym druku pozycja "Samochód" więc na 99% trzeba go złożyć.

Obrazek
Awatar użytkownika
vacu
Junior Member

Postautor: zalfik » 06 sie 2010, 15:58

Pani w US o niczym takim nie mowila. Co do za dekalracja, skad ja wziac i gdzie zlozyc?

Awatar użytkownika
zalfik
Junior Member

Postautor: vacu » 06 sie 2010, 17:58

zalfik pisze:Pani w US o niczym takim nie mowila. Co do za dekalracja, skad ja wziac i gdzie zlozyc?

Wydrukować na przykład bądź z US - http://lmgtfy.com/?q=sd-z2

Składa się to w US właściwym do miejsca zamieszkania, nie wiem czemu nie mówiła, mnie powiedziała dopiero jak sam znalazłem w sieci info o tym.

Obrazek
Awatar użytkownika
vacu
Junior Member

Postautor: zalfik » 17 sie 2010, 13:19

Byłem dziś w US. Wg. ichnej tabelki nasze autko jest warte średnio 6350zł. Wobec tego pani stwierdziła, że nie musimy tego zaświadczenia składać, bo kwota nie przekracza kwoty wolnej od podatku.

Awatar użytkownika
zalfik
Junior Member

Wróć do Kancelaria prawna