Program do księgowości na prywatnym kompie

Miejsce, w którym możesz zadać pytanie dotyczące obowiązującego w Polsce prawa, głównie przepisów mających jakikolwiek związek z komputerami. Ale nie tylko.

Program do księgowości na prywatnym kompie

Postautor: kartaz » 14 kwie 2010, 11:27

Witam,

Jeżeli ktoś używa na swoim domowym komputerze programu do księgowości (rozliczenia związane z własną firmą) to jak w takim przypadku wygląda sprawa instalacji darmowego prog. antywir. do zast. niekomercyjnych?

Awatar użytkownika
kartaz
Junior Member

Postautor: vacu » 14 kwie 2010, 11:53

Cytat z eula Aviry:
1) The Licensee may install the Software on a private personal computer, load it into the user memory and run it accordingly.

2) The Licensee may use the Software only for private purposes. Educational establishments and non-profit making organizations are deemed to be commercial or business organizations. Similarly, the Software may not be used in a home office for commercial or business purposes.

Ja to rozumiem tak, że można soft instalować jeżeli komputer jest własnością osoby prywatnej, nie firmy. Nawet jeżeli komp stoi w domu ale jest własnością firmy to wg. licencji jest to "użytek komercyjny". Jeżeli natomiast komp jest prywatny a masz tam program do księgowości to imho użycie Aviry jest legalne ale fachowcem nie jestem. Z innymi antywirami pewnie jest podobnie.

Obrazek
Awatar użytkownika
vacu
Junior Member

Postautor: Krizz » 14 kwie 2010, 13:47

A co ma antywirus do softu księgowego? AV instalujesz na prywatnym komputerze, i to się liczy. A że wykorzystujesz na nim oprogramowanie komercyjne, do jakichś komercyjnych celów, to już zupełnie inna broszka.
Czy komputer staje się "komercyjny" bo ma zainstalowany jeden komercyjnie wykorzystywany soft? Nie.

Awatar użytkownika
Krizz
Junior Member

Postautor: Frank Holman » 21 kwie 2010, 5:10

Czy komputer staje się "komercyjny" bo ma zainstalowany jeden komercyjnie wykorzystywany soft?
dokladnie tak, "staje sie"
stawanie sie jest bowiem wylacznie skrotem myslowym a nie czyms realnym
skrotem myslowym z natury rzeczy komputera
jest to bowiem tylko urzadzenie, ktore moze byc wykorzystywane do jakis celow
komputer wykorzystywany do celow zarobkowych w ramach dzialalnosci gospodarczej, prowadzonej legalnie (zarejestrowanej) czy nielegalnie (bez zarejestrowania tej dzialalalnosci) jest wykorzystywany w danym momencie do danego celu "komercyjnego"
i nic tego nie zmieni, bo to sa fakty
czy to sie dzieje przez chwile, dwie, czy dluzej nie ma zaadnego znaczenia na fakty w danym momencie

\
Awatar użytkownika
Frank Holman
Junior Member

Postautor: vacu » 21 kwie 2010, 8:49

Frank Holman pisze:dokladnie tak, "staje sie"
stawanie sie jest bowiem wylacznie skrotem myslowym a nie czyms realnym
skrotem myslowym z natury rzeczy komputera
jest to bowiem tylko urzadzenie, ktore moze byc wykorzystywane do jakis celow
komputer wykorzystywany do celow zarobkowych w ramach dzialalnosci gospodarczej, prowadzonej legalnie (zarejestrowanej) czy nielegalnie (bez zarejestrowania tej dzialalalnosci) jest wykorzystywany w danym momencie do danego celu "komercyjnego"
i nic tego nie zmieni, bo to sa fakty
czy to sie dzieje przez chwile, dwie, czy dluzej nie ma zaadnego znaczenia na fakty w danym momencie

Ha, się okazuje, że to bardzo ciekawy temat. Znów przywołam przykład Aviry - jest tam mowa o: "private personal computer". Tu by trzeba chyba kogoś kto tłumaczy przepisy, bo do końca nie wiem jak rozumieć "privete". Prywatny, bo faktura jest na mnie czy w takim sensie o jakim ty piszesz Frank.

Druga sprawa: "The Licensee may use the Software only for private purposes" - więc jak ustawie foldery komercyjnego programu jako wyjątki to w zasadzie AV będzie tylko wykorzystywany "for private purposes".
Ciekawa sprawa :)

Obrazek
Awatar użytkownika
vacu
Junior Member

Postautor: cin » 21 kwie 2010, 9:09

Nie, bo antywir chroni narzedzie wykorzystywane do celow komercyjnych. Jesli bedziesz miec dwa Windowsy na tym samym laptopie i jeden prywatny drugi komercyjny, to wtedy (moim zdaniem) na prywatnym mozesz smialo go uzywac. Chociac do konca nie jestem przekonany... :)

Awatar użytkownika
cin
Junior Member

Postautor: Frank Holman » 21 kwie 2010, 18:23

jasne ze w licencji (dowolnej umowie) poszczegolnych programow mozesz znalesc jakies kruczki do obejscia, ale ja sie wypowiadalem ogolnie i troche na poboczny temat

\
Awatar użytkownika
Frank Holman
Junior Member

Wróć do Kancelaria prawna