Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Laptop Acer Aspire jaka jest maksymalna sensowna temperatura laptopa podczas grania?

#1
Witam,

Mam duzy problem.. Niedawno kupiłem Acera Aspire 5720ZG...,który strasznie sie grzeje..
SpeedFan i inne programy pokazuja zaraz po wlaczeniu nastepujaca temperature:
Core 1,2 50-55 st.
Core 60
GPU Karta graficzna (Nvidia Geforce 8400M GS) 60-70 st.
HD 20-30
Ambient 0 st.

Zaraz gdy wlacze jakas gre karta do 80 stopni procesor 70+
Rozkrecilem go i zauwazylem ze wentylator kreci sie tylko wtedy gdy wlacze jakas gre... na poczatku w ogole..
W speedfanie nie ma mozliwosci podkrecenia obrotow coolera..pewnie przez brak czujników
System nowo zainstalowany XP / na poczatku byla Vista.
Co to moze byc...? Czy jest mozliwosc regulacji obrotami coolera bez czujników ?

pozdrawiam.

Edit.
Dodam tylk oze BIOSA resetowalem juz..
#2
A zainstalowałeś sterowniki do chipsetu płyty głównej dla systemu widnows xp przeznaczone dla tego modelu laptopa?
Pozdrawiam.
#3
no niby sa..
w sumie czytalem gdzies ze to moze byc wina sterownikow do graficznej bo uklad chlodzenia dla procka i grafy jest ten sam
#4
Hmm, ale czy w związku z tym występują jakiekolwiek problemy(wieszanie czy coś)?

Generalnie to zupełnie normalne, że temperatury wszystkiego są dużo wyższe niż w normalnym PC. Np. u mojego kumpla (jakiś HP z core 2 duo) przy maksymalnym katowaniu oba rdzenie rozgrzewają się nawet do 90C, a grafika do ~80C. I nie ma z tym żadnego problemu, wszystko działa jak należy...
#5
Dziekuje napewno mi to pomoze..
btw. Uninstalowalem sterowniki do graficznej XP jakies szajskie wykryl co nic na nich nie chodzi.. patrze do speedfana a tam Temperatura wszystkich podzespolow spadla do 40stu st.



T-1000 napisał(a):Hmm, ale czy w związku z tym występują jakiekolwiek problemy(wieszanie czy coś)?

Generalnie to zupełnie normalne, że temperatury wszystkiego są dużo wyższe niż w normalnym PC. Np. u mojego kumpla (jakiś HP z core 2 duo) przy maksymalnym katowaniu oba rdzenie rozgrzewają się nawet do 90C, a grafika do ~80C. I nie ma z tym żadnego problemu, wszystko działa jak należy...


Jesli dojdzie do 80 komputer sam sie wylacza z przegrzania pozdr.
#6
Stery do grafiki to sobie pobierz. Faktycznie temperatury procesora nie są jakieś straszne za wyjątkiem grafiki. Wypada potraktować odkurzaczem i sprężonym powietrzem otwory wylotowe komputera. Oczywiście komputer musi być w tym czasie wyłączony. BIOS najczęściej pozwala na ustawienia chłodzenia silent -performance. Niektóre laptopy pozwalają również na ustawienie stałych obrotów wiatraków, ale tylko pod zasilaniem sieciowym. Pod Vistą też się tak grzał? Na stronie Acera nie ma BIOSu dla XP? (Nie śmiejcie się dają takie ekstra dla Visty i XP) Podstawą jednak jest przedmuchanie otworów wentylacyjnych, bo potrafi się się tam całkiem szybko kłębek kurzu zebrać.
#7
U mnie pod Vistą, grafika nie przekracza 85 (albo 75, nie jestem pewien, ale na pewno stała wartość) stopni, tylko że w tym punkcie grafa samoczynnie obniża taktowanie rdzenia i pamięci Sad ale tak mają wszystkie nowe karty od nVidii. Natomiast procesor najwięcej w ciągłym stresie miał ponad 70 stopni. I pomijając ten niefart z grafiką, to poza tym laptop działa bez problemów. Laptop to nie zwykły blaszak, brak wentylacji, podzespoły blisko siebie = wyższe temperatury.
#8
kornik napisał(a):Stery do grafiki to sobie pobierz. Faktycznie temperatury procesora nie są jakieś straszne za wyjątkiem grafiki. Wypada potraktować odkurzaczem i sprężonym powietrzem otwory wylotowe komputera. Oczywiście komputer musi być w tym czasie wyłączony. BIOS najczęściej pozwala na ustawienia chłodzenia silent -performance. Niektóre laptopy pozwalają również na ustawienie stałych obrotów wiatraków, ale tylko pod zasilaniem sieciowym. Pod Vistą też się tak grzał? Na stronie Acera nie ma BIOSu dla XP? (Nie śmiejcie się dają takie ekstra dla Visty i XP) Podstawą jednak jest przedmuchanie otworów wentylacyjnych, bo potrafi się się tam całkiem szybko kłębek kurzu zebrać.

Pobralem juz zainstalowalem troszke starsze i temperatura spadla grafika na poziomie 56

sztosz napisał(a):U mnie pod Vistą, grafika nie przekracza 85 (albo 75, nie jestem pewien, ale na pewno stała wartość) stopni, tylko że w tym punkcie grafa samoczynnie obniża taktowanie rdzenia i pamięci Sad ale tak mają wszystkie nowe karty od nVidii. Natomiast procesor najwięcej w ciągłym stresie miał ponad 70 stopni. I pomijając ten niefart z grafiką, to poza tym laptop działa bez problemów. Laptop to nie zwykły blaszak, brak wentylacji, podzespoły blisko siebie = wyższe temperatury.

Wyczytalem ,ze to wina sterownikow bo chlodzenie jedno i grafika wplywa tez na temperature tamta zainstalowalem nowsze i jakby sie zmniejszyla Smile)
#9
Sterowniki oczywiście również mają znaczenie niewąskie, co sam zauważyłeś. System mniej, bo Vista nie pobiera ani jakichś poważnych zasbów ani też grafika niespecjalnie się grzeje. W moim lapku w tej chwili grafika ma 50stopni, procek tyle samo. W stresie maksymalne osiągi to 80stopnie proc i około 71-73 grafika (tyle wykazały testy). Jako ciekawostkę podam, że mój laptop ma takie widzimisię, że po wyjęciu baterii, czy wymianie BIOSu wiatrak na grafice nie działa do osiągnięcia 126stopni. Oczywiście najmniejszych problemów nie ma z jej działaniem. Co potwierdza stwierdzenie, że wytrzymałość mobilnych podzespołów jest o niebo większa od pecetowych.

Jeszcze jedno. Priorytetem laptopów oprócz mobilności jest ich mała uciążliwość dla osób trzecich. Stąd podstawową ich cechą ma być cisza i wysoka kultura pracy. Właśnie dlatego wentylatory włączają się dopiero po osiągnięciu pewnej temperatury. Bywa, że po ustwieniu w BIOSie opcji silence, w ogóle nie włączą się wentylatory, bo radiatory same spełniają swoje zadanie w stopniu wystarczającym.
#10
arakus napisał(a):zainstalowalem nowsze i jakby sie zmniejszyla Smile)

Cytat:Uninstalowalem sterowniki do graficznej XP jakies szajskie wykryl co nic na nich nie chodzi..

Te szajskie co na nich nic nie chodzi to sterowniki od Microsoftu których zadaniem jest wyświetlać na ekranie Windowsa i działać ze wszystkim co się da. Nie wykorzystuje zasobów karty graficznej nawet w połowie. Pewnie stąd spadek temperatury.
#11
kornik napisał(a):Sterowniki oczywiście również mają znaczenie niewąskie, co sam zauważyłeś. System mniej, bo Vista nie pobiera ani jakichś poważnych zasbów ani też grafika niespecjalnie się grzeje. W moim lapku w tej chwili grafika ma 50stopni, procek tyle samo. W stresie maksymalne osiągi to 80stopnie proc i około 71-73 grafika (tyle wykazały testy). Jako ciekawostkę podam, że mój laptop ma takie widzimisię, że po wyjęciu baterii, czy wymianie BIOSu wiatrak na grafice nie działa do osiągnięcia 126stopni. Oczywiście najmniejszych problemów nie ma z jej działaniem. Co potwierdza stwierdzenie, że wytrzymałość mobilnych podzespołów jest o niebo większa od pecetowych.

Jeszcze jedno. Priorytetem laptopów oprócz mobilności jest ich mała uciążliwość dla osób trzecich. Stąd podstawową ich cechą ma być cisza i wysoka kultura pracy. Właśnie dlatego wentylatory włączają się dopiero po osiągnięciu pewnej temperatury. Bywa, że po ustwieniu w BIOSie opcji silence, w ogóle nie włączą się wentylatory, bo radiatory same spełniają swoje zadanie w stopniu wystarczającym.


Czyli 70 st. to normalka. w grach
a 60 normalnie?
Jeszcze jedno pytanie.. czy jest mozliwosc ustawienia wiatrakow zeby chodzily nawet jesli jest mniejsza temperatura ?
Skoro juz temat o laptopach to Sciagnalem ze strony ACERA tez BIOSA.. jak moge go zaktualizowac zeby nic nie uszkodzic ?
#12
Cytat:...70, 80, 90°...
Jak sama nazwa wskazuje, laptop służy do gier...
Big Grin
#13
arakus napisał(a):Czyli 70 st. to normalka. w grach
a 60 normalnie?
Tego nie powiedziałem. Normalka to około 50 stopni. W grach, tj. w silnym stresie 70 jest normalne i nie szkodzi komputerowi.
arakus napisał(a):Jeszcze jedno pytanie.. czy jest mozliwosc ustawienia wiatrakow zeby chodzily nawet jesli jest mniejsza temperatura ?
To zależy od BIOSu. Jeśli jest możliwości ustawienia chłodzenia to tak, ale niekoniecznie w takiej formie. W moim laptopie wiatraki włączają się dopiero po przekroczeniu 53stopni. Wcześniej jest całkowita cisza i to sobie chwalę. Dzięki temu podczas normalnej pracy czy też w nocy podczas przeglądania stron Element ukryty. Rejestracja zajmie tylko minutę! albo oglądania siakiegoś filmu z moją lepszą połową, nie rozprasza mnie szum wentylatorów i mam pełen komfort, za to kiedy chcę sobie pograć to owszem szum wentylatorów słychać, ale laptop mimo słabej już karty (GF7900) daje sobie radę.
arakus napisał(a):Skoro juz temat o laptopach to Sciagnalem ze strony ACERA tez BIOSA.. jak moge go zaktualizowac zeby nic nie uszkodzic?
Sprawdź, czy jest do właściwego modelu komputera, naładuj baterię, odpal instalator pod systemem i poczekaj aż flashowanie dobiegnie końca. Później tylko restart i jeśliś się nie walnął z modelem to po chwili będzie cacy.

Cysorz napisał(a):Jak sama nazwa wskazuje, laptop służy do gier...
Big Grin
Cóż, taka specyfika laptopów. Mało miejsca na chłodzenie, więc temperatury wyższe, jednak jakim jest problemem nawet 80 stopni, skoro nic się z komputerem nie dzieje złego?
#14

Przeczyscilem sprezonym powietrzem i na razie w szoku jestem bo temperatura kiedy gram w fife 09 na najwyzszych detalach to core 45 stopni!! a grafika 54
W kazdym razie wyglada na to ze juz wszystko jest ok :p


Co do BIOSA to boje sie go na.razie zmieniac zeby czegos nie zepsuc Smile)
#15
W laptopach w zaasadzie zmiaa biosu nie niesie ze soba zadnego ryzyka. Sciagasz BIOS ze strony dla swojego modelu. Zwykle jest to juz program pod Windows. Zasilanie masz z baterii + zasialcza, wiec nie ma mowy o krytycznym zaniku pradu.
#16
Nie ma się czego obawiać przy aktualizacji BIOS w Acer 5720ZG, nie ma żadnych obaw, a nawet jest zalecenie do aktualizacji, ponieważ w wersji poprzedniej są błędy i mogą występować problemy przy systemie XP.
Uruchamiałem instalator metodą z poziomu systemu, która jest już od dawna bezpieczna. Można wybrać również opcję z DOSu, ale więcej zabawy, chociaż ponoć bardziej "bezpieczna".
  


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Windows XP Która marka laptopa jest najlepsza? AdrienHunou 0 226 07.05.2021 09:42
Ostatni post: AdrienHunou
  Sterowniki do laptopa Acer Extensa 5220 na XP labamba63 2 478 30.01.2014 14:30
Ostatni post: opieka-br
  Laptop i podstawka chłodząca czy warto i jaką kupić sprawdzoną? Arab 6 659 08.12.2013 23:36
Ostatni post: Indika
  Laptop ACER 5720 arakus 0 299 23.02.2011 12:37
Ostatni post: arakus
  Windows 7 Acer Aspire 5720Z wymiana procesora na nowszy arakus 0 347 01.10.2009 11:53
Ostatni post: arakus
  Sterowniki do laptopa ACER Aspire 3692NWLMI piotrino1 4 509 18.01.2009 15:32
Ostatni post: piotrino1
  Kupno używanego laptopa - jaki używany laptop kupić aymar 0 218 29.12.2008 00:24
Ostatni post: aymar
  Problem ze sterownikiem do laptopa acer aspire 5720Z Pomocy!!! haker96 4 496 01.05.2008 09:56
Ostatni post: Waldek
  Windows XP Laptop zawsze włączony po opusczeniu pokrywy laptopa wyłączenie uśpienia Markel 9 409 14.02.2008 22:02
Ostatni post: Markel
  Czy warto kupic tego laptopa? za ta cene Acer Travel Mate radiator 1 240 30.09.2006 17:03
Ostatni post: einstein-malysz

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości