Co nam się nie podoba w nowych Windowsach

Tutaj można porozmawiać o wszystkim i o niczym. W pełni dostępne dla użytkowników niezarejestrowanych.

Co nam się nie podoba w nowych Windowsach

Postautor: T-1000 » 23 gru 2010, 2:08

Nie wiem może ja jestem jakiś dziwny, ale mnie osobiście nie podoba się to w jakim kierunku to wszystko idzie. Dla mnie system operacyjny, to przede wszystkim środowisko uruchomieniowe, które ma być stabilne, przejrzyste i zajmować możliwie mało zasobów. To uruchamiane programy są przecież najważniejsze... (za to lubię XP, który spełnia te role idealnie od lat). Ja naprawdę nie potrzebuję cudów na kiju.

Natomiast dla MS najważniejszy jest teraz cukierkowy wygląd - czyli coś, co w zasadzie jest już od lat na Linuxach (o ile komuś na tym zależy) i do tego działa znacznie lepiej i ma minimalne wymagania sprzętowe.

Co to za porządek, żeby sam system operacyjny do w miarę komfortowego korzystania wymagał dwurdzeniowego procesora i ze 2GB RAMu? To nie system, tylko potwór.
Instalujesz takiego Win7, który zaraz po instalacji zajmuje prawie 7GB i tak naprawdę nie ma w nim nic. Wszystko trzeba i tak doinstalować. A np. odpalasz Knoppixa z DVD i masz masę programów do wszystkiego + Beryl, przy którym windowsowe Aero się chowa. W dodatku w nowych windowsach użytkownik jest traktowany jak kompletny idiota, przed którym trzeba wszystko poukrywać, żeby czasami czegoś nie popsuł...

To wszystko zwiększa tylko moją niechęć do nowych produktów MS. Dla nich w tej chwili liczy się już wyłącznie kasa. Ciągle będą wszystko zmieniać w kolejnych wersjach, żeby tylko ludzie dalej kupowali coraz to nowsze wynalazki, zamiast np. ulepszyć to co jest...

Sorki za OT, ale musiałem to z siebie wyrzucić :)
Jeśli post jest nieskładny to wybaczcie, ale byłem naprawdę zmęczony ;)

Awatar użytkownika
T-1000
Junior Member

Postautor: Krizz » 23 gru 2010, 7:56

W dodatku w nowych windowsach użytkownik jest traktowany jak kompletny idiota, przed którym trzeba wszystko poukrywać, żeby czasami czegoś nie popsuł...

Ja uważam, że właśnie to jest główną motywacją zespołu MS podczas projektowania Visty i 7. I to właśnie podejście strasznie mi utrudnia przejście na ten system. Niby XP tez miał domyślnie powłączane "bajery", ale można je było wyłączyć i przywrócić wartki look&feel win2k, podczas gdy w Win7 layout klasyczny różni się od aero jedynie wyglądem, a interfejs jest wciąż ten sam.

Awatar użytkownika
Krizz
Junior Member

Postautor: Krizz » 23 gru 2010, 11:33

O, skoro wydzielono nowy temat, to wymienię elementy, które mnie w Win7 wkurzają:
- niemożność utworzenia dowolnych pasków bocznych; jedynie pasek zadań można ulokować na dowolnej krawędzi
- brak interfejsu klasycznego, naprawdę klasycznego. Może i kwestia przyzwyczajenia, ale denerwują mnie te przypinane pierdoły, jak i skład menu start
- domyślny brak quick launcha; jest wprawdzie mozliwość jego przywrócenia, ale jest to dosyć namotane; przypinanie ikon do paska zadań to nie to samo: nie odpalę drugiej instancji programu przypiętego - trzeba go wygrzebać w start menu
- brak możliwości zmiany np. odległości między ikonami na pulpicie. Wszystko jest teraz zaszyte w schematach i nie widzę prostej możliwości takiej zmiany, jak to było w XP.
- uproszczenie ustawiania wielu ustawień systemowych w postaci popularnych akcji: win+pause już nie otwiera właściwości systemu, tylko jakiś głupkowate okno z popularnymi akcjami, z którego dopiero można odpalić właściwości systemu. Analogicznie z ustawieniami połączeń sieciowych - w WinXP wystarczyło jedno kliknięcie by się dostać do połączeń sieciowych by zmienić konfigurację sieci, a w Win7 trzeba się przebić przez kilka dodatkowych okien
- edycja zabezpieczeń obiektów - MS wymyślił dodatkowe okno by edytować uprawnienia do obiektu, po kiego grzyba?
- last but not least, kompletnie dla mnie niezrozumiała tendencja do używania dwóch różnych czcionek w edytorze zasad grupy. Niby nic, a wkurza.

Jest więcej, ale tylko tyle na razie mi się przypomniało.

Awatar użytkownika
Krizz
Junior Member

Postautor: T-1000 » 23 gru 2010, 13:08

Właśnie dlatego uważam, że nie powinno się zmieniać czegoś co działa dobrze i należycie spełnia swoją rolę.

Dla mnie cała ta zmiana interfejsu to jest taka sztuka dla sztuki, żeby było widać, że coś się zmieniło, żeby ostatecznie odciąć się od starszych systemów. A tak naprawdę zmiany te są nie do końca przemyślane (też mnie wkurzają rzeczy, które wymieniłeś) i tak naprawdę czynią interfejs mniej użytecznym.

Tak naprawdę w nowym interfejsie podobają mi się tylko 2 rzeczy - pokazywanie ścieżki dostępu do danego katalogu (można sobie dowolnie przechodzić do nadrzędnych katalogów), to faktycznie ułatwia pracę, zwłaszcza jeśli mamy skomplikowaną strukturę katalogów. Drugą rzeczą jest pokazywanie wolnego miejsca na dyskach w postaci pasków :) (w sumie drobna rzecz, a cieszy)

Natomiast to co zrobili z paskiem zadań, to jest dla mnie w ogóle nieporozumienie. Te całe "przypięte" programy nie odróżniają się od aktualnie uruchomionych (oprócz ramki). Jak już pisałeś, nie można przez nie uruchomić kolejnej instancji programu. No i niemożność włączenia klasycznego menu start w standardzie. No ale cóż, pozostaje się przyzwyczaić, albo korzystać z jakichś rozwiązań third-party...

Awatar użytkownika
T-1000
Junior Member

Postautor: T-1000 » 24 gru 2010, 0:47

Nawet udało mi się zrobić, żeby pasek wyglądał jak trzeba :)

Obrazek

Inną rzeczą, która mnie wkurza w Win7, to brak zaawansowanego wyszukiwania (czy też nazwijmy to "klasycznego"). Takiego, że sam wybieram co i gdzie ma być wyszukiwane jak to było w XP. Nie ma nawet opcji wyszukiwania jak się kliknie prawym na jakimś folderze...

Awatar użytkownika
T-1000
Junior Member

Postautor: sztosz » 24 gru 2010, 9:18

Drugą instancję programu odpalasz przez menu kontekstowe, ale i tak będzie narzekanie że trzeba dwa razy kliknąć. Dla mnie są dwie rzeczy które przesądzają o tym że nie wrócę do XP z 7.

1. Alt-Tab pokazuje podgląd okienek. Przesunięcie okna w któryś bok ekranu powoduje że przyklejają się te okienka dokładnie tak jak potrzebuję w danej chwili

2. Normalne i wydajne wsparcie nowej architektury sprzętowej i stabilność jeszcze lepsza od XP. Na nowym kompie wywaliła mi się siódemka wielokrotnie, za każdym razem dokładnie opisując dlaczego się wywaliła delikatnie dając mi do zrozumienia że jestem debilem próbując tak bardzo podkręcić procka czy pamięci ;) Ale przy stabilnych zegarach działa bez żadnego problemu, i po kilku dniach nie wyłączania kompa nadal odpowiada szybko na to co chcę od kompa.

You never give you your money, you only give me your funny paper, and in the middle of investigation your break down...
Awatar użytkownika
sztosz
Administrator

Postautor: T-1000 » 24 gru 2010, 10:35

Przy normalnym widoku paska (jak w moim poprzednim poście) ten podgląd okienek nie jest aż tak potrzebny, bo wiadomo po opisach co jest co. Ja się w tym nowym widoku gubiłem przez to, że same ikonki były zero opisu gdziekolwiek i jeszcze słabo się odróżniały od tych "przypiętych"...

Na szczęście trochę pogrzebałem i dało się przywrócić standardowy widok z normalnie działającym i wyglądającym QuickLunchem.

A co z tym wyszukiwaniem, wie ktoś może? Czy można normalną szukajke odpalić jak w WinXP?

PS.
Z tym wsparciem to prawda, jednak wystarczyłaby odrobina dobrej woli ze strony MS, a XP również miałby to wsparcie... (co oczywiście nigdy się nie stanie, no ale wiadomo XP oficjalnie, praktycznie wylądował już na śmietniku)

Awatar użytkownika
T-1000
Junior Member

Postautor: mQ » 24 gru 2010, 12:04

Pewnych rzeczy nie przeskoczysz. ie znalazłem sposobu na klasyczne menu start (czyli takie jak np. w Win2K).

Co do paska - można odpiąć wszystkie programy z paska, utworzyć własny pasek narzędzi (PPM->Paski narzędzi->Nowy), który będzie łudząco podobny do typowego Quick Launcha (również w zachowaniu, czyli program wyskoczy jako aplikacja na pasku uruchomionych aplikacji, a nie będzie zaznaczona ramką jako uruchomiona, tak jak aplikacje "przypięte"). Dodatkowo zaznaczamy we właściwościach "Małe ikony" oraz niescalanie i voila!

Wygląda to mniej więcej tak jak na załączonym obrazku (przykładowo dałem pasek Pulpit, ale działa to z każdym dowolnym). Czyli da się :D (poniekąd). BTW. Oryginalny katalog Quick Launcha jest w Users\nazwausera\AppData\Roaming\Microsoft\Internet Explorer.

- brak możliwości zmiany np. odległości między ikonami na pulpicie. Wszystko jest teraz zaszyte w schematach i nie widzę prostej możliwości takiej zmiany, jak to było w XP.

E tam, jest tak samo jak w XP (no może jedno menu więcej trzeba pokonać) - PPM na pulpicie -> Personalizuj -> Kolor okna -> Zaawansowane ustawienia wyglądu i masz swoje znane z XP okno, obsługa dokładnie taka sama.

- uproszczenie ustawiania wielu ustawień systemowych w postaci popularnych akcji: win+pause już nie otwiera właściwości systemu, tylko jakiś głupkowate okno z popularnymi akcjami, z którego dopiero można odpalić właściwości systemu. Analogicznie z ustawieniami połączeń sieciowych - w WinXP wystarczyło jedno kliknięcie by się dostać do połączeń sieciowych by zmienić konfigurację sieci, a w Win7 trzeba się przebić przez kilka dodatkowych okien

To akurat mnie również wkurza do przyzwyczaiłem się do Win+Pause :-x .

Załączniki
menu-przyklad.png
menu-przyklad.png (18.6 KiB) Przeglądany 5877 razy
mQ
Junior Member

Postautor: sztosz » 24 gru 2010, 14:12

T-1000 pisze:Przy normalnym widoku paska (jak w moim poprzednim poście) ten podgląd okienek nie jest aż tak potrzebny, bo wiadomo po opisach co jest co.

No może tobie nie jest potrzebny, ale ja zamiast domyślać się co może się kryć pod nazwą okienka programu, wolę mieć większą ikonę i pogrupowane odpalone programy. A zamiast tego mieć takie zachowanie Alt-Tab jak w 7. Czyli na pierwszy plan wysuwa mi się całe okno, jak masz gdzieś 7 a na drugim kompie XP to porównaj sobie.

Nikt mi nie wmówi że zachowanie paska i alt-tab z XP było lepsze. To że ktoś ma jakieś przyzwyczajenia, w żaden sposób nie implikuje tego że nowe rozwiązania są złe, lub gorsze, a jedynie oznacza tyle że ktoś ma tam jakieś przyzwyczajenia (i nic ponadto).

T-1000 pisze:Ja się w tym nowym widoku gubiłem przez to, że same ikonki były zero opisu gdziekolwiek i jeszcze słabo się odróżniały od tych "przypiętych"...

Z całym szacunkiem, albo okulary mocniejsze są potrzebne, albo na siłę próbujesz wadę znaleźć...

T-1000 pisze:A co z tym wyszukiwaniem, wie ktoś może? Czy można normalną szukajke odpalić jak w WinXP?

A czym się różniła szukajka w XP? I... czy była w czymkolwiek lepsza?

T-1000 pisze:Z tym wsparciem to prawda, jednak wystarczyłaby odrobina dobrej woli ze strony MS, a XP również miałby to wsparcie...

Ale po co? Mamy dobry system operacyjny który działa świetnie na sprzęcie starszym nawet o kilka lat od samego systemu, po co starocie reperować? To tak jakby się czepiać, że zamiast zrobić 32 bitowe wsparcie dla Win 3.11 zrobili Win 95.

You never give you your money, you only give me your funny paper, and in the middle of investigation your break down...
Awatar użytkownika
sztosz
Administrator

Postautor: mQ » 24 gru 2010, 15:39

No może tobie nie jest potrzebny, ale ja zamiast domyślać się co może się kryć pod nazwą okienka programu, wolę mieć większą ikonę i pogrupowane odpalone programy.

IMHO takie grupowanie (z podglądem właśnie) jest o niebo lepsze niż te, które było w XP (z którego nie korzystałem) - najadę kursorem na grupę, mam podgląd i wiem na co kliknąć, a w XP same napisy niewiele mi często mówiły (np. otwarte pomocnicze pliki BezNazwy :confused: ).

- last but not least, kompletnie dla mnie niezrozumiała tendencja do używania dwóch różnych czcionek w edytorze zasad grupy. Niby nic, a wkurza.

Wygląda na buga w schemacie graficznym, u mnie, na nieco zmodyfikowanym (m.in. wyłączenie ClearType oraz zmiana czcionek), wygląda całkowicie normalnie, wszędzie Tahoma ;).

mQ
Junior Member

Następna

Wróć do Off - topic