!!! Zasady Regulaminu Forum - przeczytaj zanim napiszesz pierwszy post !!!

Problemy ze sterownikami oraz zagadnienia związane z dodatkami i aktualizacjami.

!!! Zasady Regulaminu Forum - przeczytaj zanim napiszesz pierwszy post !!!

Postautor: Kojani » 21 sie 2005, 10:59

Pamiętaj: Zadawanie pytań na forum to nie prawo, tylko przywilej, którego każdy może zostać pozbawiony, jeśli nie będzie umiał z niego korzystać.

Zanim napiszesz posta, pokaż, że włożyłeś(aś) chociaż minimum wysiłku w znalezienie odpowiedzi.

1.1. Zajrzyj do tematu: I stanie się FAQ - przeczytajcie, ważne. Możesz tu również zgłaszać propozycje wartych dodania postów.
1.2. Skorzystaj z Wyszukiwarki i przejrzyj zasoby Forum. Najprawdopodobniej ktoś już miał podobny problem i udało się go rozwiązać.
1.3. Jeżeli czytając wiadomości, natrafisz na temat związany z tym co Cię interesuje, nie zadawaj nowego pytania i nie twórz nowego wątku, lecz postaraj się kontynuować już istniejący.

2.1. JJeśli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi, załóż nowy temat. Masz kilka pytań (spraw) nie poruszaj ich w jednym temacie, dla każdego załóż osobny temat. Każdy dział posiada pewien zakres tematyczny, którego należy przestrzegać, inaczej Twój post zostanie przeniesiony i będziesz musiał(a) go szukać (nie zostaniesz o tym powiadomiony). Wyjątkiem jest dział Off-topic, w którym można umieszczać wszystkie pytania niepasujące do innych działów. Niedopuszczalne jest zakładanie tego samego tematu w kilku działach!
2.2. Bardzo ważną sprawą jest właściwe zatytułowanie naszego posta. Temat powinien być krótki, ale możliwie najdokładniej precyzujący poruszaną tematykę. Przykład dobrego tytułu to: "Problem z logowaniem". Niewskazane są np. takie tytuły "Pomocy!!!", "WAŻNEEE!", "Nie wiem co robić...". Posty o takich tematach często są przez czytelników pomijane. Wypadałoby też aktywnie uczestniczyć w rozpoczętej dyskusji.
2.3. Zadając pytanie, postaraj się dostarczyć rozmówcom maksimum informacji.
2.4. Dbaj o kulturę języka. Dotyczy to zarówno unikania wszelkich wulgaryzmów, jak i dbania o ortografię, gramatykę i interpunkcję. To, że masz dysleksję nie zwalnia Cię od poprawnego pisania. Możesz przecież wkleić tekst do edytora tekstu i poprawić błędy. Nie przepraszaj za błędy - poprawiaj je. Dotyczy to wszystkich błędów językowych. Pamiętaj, że czasami jeden źle postawiony przecinek, może zmienić całkowicie znaczenie zdania.
2.5. Staraj się pisać językiem jak najbardziej komunikatywnym.
2.6. Nie nadużywaj uśmieszków przy pisaniu wiadomości.
2.7. Unikaj przesadnego formatowania tekstu. Kieruj się zasadą, że formatowanie służy polepszaniu przejrzystości tekstu, a nie jego zaciemnianiu.
2.8. PISANIE DUŻYMI LITERAMI traktowane jest jako krzyk, a krzyczeć nie musisz.
2.9. Używając skrótów takich jak IMHO lub RTFM, staraj się nie stosować tych bardziej wyszukanych, lecz co najwyżej tych powszechnie znanych. Wbrew pozorom, nie świadczy to o profesjonalizmie, lecz o jego braku.
2.10. Kontroluj przed wysłaniem napisany przez siebie tekst. Korzystaj z opcji PODGLĄD.
2.11. Jeśli po napisaniu i wysłaniu posta, dojdziesz do wniosku, że jeszcze o czymś zapomniałeś(aś), nie pisz kolejnego posta. Skorzystaj z możliwości edycji i popraw poprzednią wiadomość. Dwa posty pod rząd, tego samego autora świadczą o lenistwie i chęci "nabijania licznika" na Forum.
2.12. Jeśli zdarzy Ci się wysłać przypadkowo dwa razy tę samą wiadomość, powiadom o tym Moderatora - usunie zbędnego posta.
2.13. Forum jest publiczne - nie próbuj narzucać na siłę komukolwiek swoich przekonań - uszanuj poglądy innych, nawet jeżeli są inne niż Twoje.

3.1. Jeśli nie pojawiła się odpowiedź na Twoje pytanie, może to wynikać z tego iż:
 • Jesteś zbyt niecierpliwy(a) i nie zaczekałeś(aś) odpowiednio długo na odpowiedź.
 • Źle zatytułowałeś(aś) post, źle sformułowałeś(aś) pytanie, lub nie podałeś(aś) wystarczającej ilości informacji.
 • Pytanie zostało już kiedyś zadane i nikomu nie chce się odpowiadać na nie ponownie.
 • Pytanie przerosło możliwości i umiejętności wszystkich użytkowników forum :)
3.2. Nieważne co jest powodem braku odpowiedzi, nie wysyłaj ponownie tego samego pytania. Spróbuj sprecyzować to, które już zadałeś(aś).
3.3. Pamiętaj, że celem istnienia Forum jest poszerzanie wiedzy osób korzystających z niego. Jeśli rozwiązałeś(aś) problem, zanim ktokolwiek na Twój post odpowiedział, podziel się z innymi swoimi doświadczeniami.
3.4. Niektóre tematy lub posty żyją na Forum bardzo krótko. Najczęściej dlatego, iż naruszają Regulamin i zasady panujące na Forum (usuwane będą posty odnośnie prośby o seriale, cracki, gdzie znaleźć cracka do danego programu..., itp.).
3.5. Jeżeli Twój post zniknął, to najpierw go poszukaj. Może został przeniesiony. Jeżeli się nie znajdzie, to nie pisz go ponownie - to nic nie da. Zwrócisz tylko na siebie uwagę Moderatorów i innych użytkowników.

4.1. Odpisując na czyjeś pytanie, staraj się robić to w sposób konstruktywny, staraj się pomóc. Komentarze typu: "popieram przedmówcę" niewiele wnoszą do dyskusji.
4.2. Odpowiadając trzymaj się ściśle tematu. Pytającemu na pewno na tym zależy.
4.3. Jeżeli nie znasz odpowiedzi, nie pisz nic. "Milczenie jest złotem".
4.4. Uwagi na temat błędów stylistycznych, ortograficznych i interpunkcyjnych przekazuj autorowi w kulturalny sposób, najlepiej przez e-mail lub Prywatną wiadomość (PW). Jeśli jednak nie przyniesie to żadnego rezultatu, napiętnuj niechlujstwo.
4.5. Cytując innych, wytnij fragmenty niedotyczące problemu. Załączanie całej wypowiedzi, niekiedy długiej, nie ma sensu.
4.6. Jeżeli zdecydujesz się do kogoś napisać e-mail albo na Gadu-Gadu najpierw przedstaw się i powiedz skąd masz namiary.

Uzupełnienie - warto przeczytać!

[size=-2]Źródła: Regulamin forum php.pl i Zanim coś napiszesz - CZYTAJ TO ! - 4programmers.net[/size]Awatar użytkownika
Kojani
Administrator
 
Posty: 1747
Rejestracja: 27 sie 2002, 13:00

Wróć do Sterowniki, aktualizacje i dodatki
 


 • Podobne tematy
  Odpowiedzi
  Odsłony
  Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości